logo

Seter irlandzki czerwono-biały

simplie Rasy psów 1 stycznia 2021 1
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 5 / 5. Ilość ocen: 2

Setery czerwono białe były znane już około XVII wieku. To najlepszy okres dla tych psów, kiedy to przebijały popularnością rude setery. W kolejnym stuleciu setery były regularne pokazywane na wystawach, jednak z biegiem lat, zaczęły tracić na popularności, na rzecz rudych seterów.

Na przełomie XIX i XX wieku pojawiało się coraz mniej seterów czerwono-białych, przez co zaczęto uważać, że rasa jest na wyginięciu. Miłośnicy tej rasy doprowadzili do sytuacji, że w 1944 powołano klub, mający na celu nie dopuścić do wyginięcia rasy.

Dopiero w 1987 roku rasa została uznana przez brytyjski związek kynologiczny. Oprócz Irlandii, psy tej rasy są niezwykle popularne na kontynencie europejskim, a także w USA.

setter irlandzki czerwono biały zdrowie cena hodowla charakter szczeniak

Charakter


To rasa, która jest niezwykle dostojna. Setery czerwono-białe niezwykle delikatne w stosunku do ludzi, jak i zwierząt, które zamieszkują dany dom. Nie ma problemów z obcowaniem z dziećmi, gdyż jest w stosunku do nich niezwykle cierpliwy. Uwielbiają zabawę, aktywność fizyczną.  

Wychowanie oraz szkolenie


Psy niezwykle pozytywnie nastawione do otaczającego świata. Dzięki temu są pełne energii, mają w sobie ogromne pokłady radości. Co istotne, to rasa, która jest niezwykle zrównoważona, dlatego wychowanie, szkolenie nie stanowi większego problemu. Aczkolwiek warto, aby ułożeniem psa zajmowały się osoby, mające o tym pojęcie.

setter irlandzki czerwono biały charakter pies rasa psa blog o psach

Zdrowie rasy


Bardzo istotne przy pielęgnacji seterów czerwono-białych jest staranne dbanie o uszy, ich częstą kontrolę. Wynika to z faktu, że mają one dość nisko załamaną małżowinę. Z tego też powodu nie jest prawidłowo wentylowana. Można również spotkać się wśród tej rasy z dysplazją biodrową. Ogólnie jednak rzecz biorąc, mamy do czynienia z psami, które są odporne i zdrowe.  

Jak prawidłowo żywić psy rasy Seter irlandzki czerwono-biały


Setery czerwono-białe to rasa, która nie jest wybredna, gdy mowa o jedzeniu. Tak naprawdę karmienie gotowymi karmami lub też serwowanie własnoręcznie przygotowanych potraw, będzie odpowiednim rozwiązaniem dla psów.  

Zabiegi pielęgnacyjne


Wszelkiego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne nie są w żaden sposób problematyczne dla właściciela. Setery irlandzkie mają nie obfitą szatę, przez co regularne szczotkowanie to tak naprawdę najbardziej skomplikowany zabieg, jakim oddają się te psy.  

Dla kogo ta rasa


Wychowaniem setera irlandzkiego poradzi sobie nawet początkujący właściciel. Ważne jest, aby zapewnić temu psu dużo ruchu i jakieś zajęcie umysłowe a wtedy będzie wspaniałym towarzyszem.  

Zalety i wady psów rasy Seter irlandzki czerwono-biały


Jakie zalety mają setery czerwono białe? O jakich wadach koniecznie należy wspomnieć? Wśród zalet na pewno uwagę zwraca fakt, że to rasa niezwykle zrównoważona. Pozytywnie nastawiona, zarówno do ludzi, jak i innych zwierząt. Doskonale psy sprawdzają się jako towarzysze dziecięcych zabaw.

To również psy, które nie wymagają skomplikowanych działań pielęgnacyjnych. Co do samych wad, to zasadniczo należy mieć na uwadze, iż są one dla osób aktywnych, gdyż wymagają sporo ruchu. Nie można zapominać również o prawidłowej i szybko rozpoczętej socjalizacji.

Inaczej mogą pojawić się problemy w późniejszych latach życia. Z uwagi na instynkt łowiecki, są to psy, które czasami na spacerach mogą rzucić się w pogoń.

Seter irlandzki czerwono-biały – grupa VII FCI, sekcja 2, nr wzorca 330


  • Kraj pochodzenia: Irlandia
  • Charakter: pies przyjazny w stosunku do obcych, choć nie od razu wylewny; doskonały pies myśliwski – wytrwały i odważny
  • Wielkość: psy 62-66 cm, suki 57-61 cm
  • Waga: psy 29-34 kg, suki 25-29 kg
  • Szata: jedwabista, półdługa; na uszach, tylnej stronie kończyn, szyi, brzuchu i ogonie tworzy proste lub lekko faliste pióro, na pozostałych partiach ciała dość krótka i przylegająca
  • Maść: na białym tle intensywnie rude łaty; dopuszczalna dropiatość (nakrapianie) na głowie i kończynach
  • Długość życia: 12-16 lat
  • Podatność na szkolenie: duża – pies inteligentny i łatwy do ułożenia
  • Aktywność: potrzebuje sporej codziennej dawki ruchu i zajęć umysłowych
  • Koszty utrzymania: 150-200 zł miesięcznie
  • Odporność/podatność na choroby: bardzo odporny
  • Możliwość nabycia szczeniaka: w Polsce działa niewiele hodowli, szczenię trzeba wcześniej zamówić
  • Cena psa z rodowodem: 1500zł

Napisz nam co o tym myślisz

  • Pierwsze zdjęcie to inna rasa, springer spaniel walijski

  • Komentarz

    Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

    cirneco delletna cena zdrowie charakter hodowla

    Cirneco dell’etna

    1 stycznia, 2021
    owczarek holenderski dlugowlosy cena hodowla rasa psa waga charakter

    Owczarek holenderski długowłosy

    Wyświetlenia: 1824