logo

Schapendoes

simplie Rasy psów 1 marca 2021 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 5 / 5. Ilość ocen: 2

Psy rasy Schapendoes wywodzą się od wiejskich, kudłatych czworonogów, z rejonów Drenthe, Veluwe i Gelderland. W dawnych czasach psy te służyły przede wszystkim do pilnowania obejść, a także do zaganiania owiec. Co istotne, były różnie nazywane, w zależności od regionu.   Jednak już w drugiej połowie XIX wieku zaczęły być wystawiane.

Przyjęto wtedy nazwę rodzime psy pasterskie. Czasy II wojny światowej sprawiły, że rasa niemal całkowicie wyginęła. Udało się jednak ją odbudować, a w 1947 roku powstał Holenderski Klub Schapendoesa. 5 lat po tym fakcie, holenderski związek kynologiczny uznał rasę. Zaś wpis do FCI nastąpił w 1971 roku.

schapendoes pies psy blog o psach hodowla, wzorzec wady zalety

Schapendoes to rasa, która jest spokrewniona z innymi rasami pasterskimi kudłatymi. Mowa między innymi o takich psich rasach jak polski owczarek nizinny, puli, owczarek francuski briard czy też bearded collie. Psy tej rasy cieszą się ogromnym wzięciem w Holandii (co nie dziwi, w końcu to rodzinny kraj Schapendoes). Dość sporo przedstawicieli rasy można spotkać we Włoszech. Niemczech, Francji oraz Danii. Pierwszy przedstawiciel rasy Schapendoes pojawił się w naszym kraju w 2009 roku. Jednak psy te nie cieszą się popularnością w kraju nad Wisłą.

Charakter


Schapendoes to psy, które ceni się za inteligencję, pracowitość. W przeszłości psy tej rasy były znakomitymi dozorcami, a także umiejętnie pilnowały owiec. Schapendoes to bez wątpienia rasa, która jest ciekawska, odważna i wesoła. Co istotne, psy te nie boją się wyzwań, a ich pozytywną cechą jest ogromna żywiołowość i spryt. Jeżeli mowa o relacjach z właścicielem, to psy te są przede wszystkim oddane, towarzyskie. Nie mają problemów w relacjach z dziećmi, idealnie nadają się na towarzysza zabaw. Ich stosunek do innych czworonogów jest pozytywny, dlatego nie ma obaw, że będą przejawiać zachowania agresywne. Należy jednak pamiętać, że to psy, które cenią sobie aktywność fizyczną. Wystarczy zaaplikować mu codzienną dawkę aktywności, a w domowych pieleszach będzie spokojny.  

Wychowanie oraz szkolenie


Psy tej rasy nie mają problemów z nauką. Są dość pojętne, bardzo szybko łapią nowe zadania do wykonania. Problemem może się jednak okazać duża dawka psiej upartości, od której schapendoes nie jest wolny. Natomiast na sto procent mówimy o wyjątkowo inteligentnej rasie.  

Zdrowie rasy


Psy schapendoes są dość zdrowe. Jedynie, na co należy zwrócić uwagę, to choroby o podłożu genetycznym. Dokładniej mowa o postępującym zaniku siatkówki oraz dysplazji. Na całe szczęście, od ponad dekady można wykonywać testy genetyczne, które identyfikują postępujący zanik siatkówki.  

Jak prawidłowo żywić psy rasy schapendoes


Przede wszystkim psy tej rasy nie mają jakiś szczególnych upodobań, gdy mowa o żywieniu. Bez problemów sięgają po dedykowane karmy (oczywiście dobrej jakości), jak i pokarm przygotowany przez opiekuna.  

Zabiegi pielęgnacyjne


Należy pilnie obserwować swojego psa, który z uwagi na włos, potrafi przynieść do domu błoto i piasek. Dodatkowo konieczne jest stałe dbanie o okrywę, poprzez regularne czesanie. Przyjmuje się, że psa kąpie się co około trzy tygodnie. Wśród właścicieli psów schapendoes przyjęło się, że do 3 roku życia przytrafiają się największe problemy z prawidłowym dbaniem o higienę.

Wynika to z faktu, że psi włos jest dość puchaty, czego następstwem jest kołtunienie. Tym sposobem nie ma wyjścia i konieczne jest codzienne czesanie. Dopiero kiedy nastąpi wymiana włosa, zabiegi pielęgnacyjne nie muszą być realizowane z taką częstotliwością.

schapendoes blog o psach wady zalety opinie hodowla zdrowie

Dla kogo ta rasa


Przede wszystkim psy rasy schapendoes nie są dla każdego. Osoby, które nie mają zbyt wiele czasu, powinny sobie odpuścić tego typu zwierzaka. Schapendoes wymaga regularnych spacerów, które raczej nie mogą trwać kilka minut. Dlatego przyjęło się, że to znakomite psy dla wszystkich aktywnych osób.

Należy również mieć na uwadze, że żywiołowy charakter psa sprawia, iż pod żadnym pozorem nie może zbyt długo pozostawać bez aktywności. Schapendoes pozostawiony sam sobie może okazać się szczekliwy. W gorszej sytuacji sam poszuka sobie zajęcie, co może mieć opłakane skutki dla przedmiotów domowych.  

Zalety i wady psów rasy schapendoes


Jakich wad należy spodziewać się po schapendoes? Z jakimi zaletami mamy do czynienia? Przede wszystkim mowa o psie, które jest strasznie uparty. Nie każdemu więc będzie taka cecha odpowiadała. Dodatkowo, jeżeli jest pozostawiony sam sobie, może stać się szczekliwy. Kolejną wadą psów tej rasy jest fakt, że ich włos lub zebrać dość sporo błota i piasku.

Oczywiście nie można zapominać o psich zaletach schapendoes. Mówimy tutaj w pierwszej kolejności o psie niezwykle rodzinnym. To zwierzak, który uwielbia współpracę ze swoim opiekunem i jego rodziną. Nie groźne mu różnego rodzaju warunki atmosferyczne. Warto również dodać, że mowa o psie, który nie będzie kosztowny w utrzymaniu.  

Schapendoes – grupa I FCI, sekcja 1, nr wzorca 313


  • Kraj pochodzenia: Holandia
  • Charakter: pies bystry, wesoły, energiczny, przyjazny, czujny; bywa szczekliwy
  • Wielkość: psy 43-50 cm, suki 40-47 cm
  • Waga: 13-20 kg
  • Szata: długa (ok. 7 cm, jeszcze dłuższa na zadzie), dwuwarstwowa, lekko falista; mocno kręcona jest niepożądana; gęsta, sucha, nieco szorstka w dotyku
  • Maść: wszystkie umaszczenia są dopuszczalne, ale preferowana jest maść szaro-czarna (z czarnymi łatami i dereszowatym tłem) do całkowicie czarnej
  • Długość życia: 12-15 lat
  • Podatność na szkolenie: bardzo duża
  • Aktywność: wysoka; szczególnie w młodym wieku potrzebuje dużo ruchu i zajęć umysłowych
  • Koszty utrzymania: 150-200 zł miesięcznie
  • Odporność/podatność na choroby: pies zdrowy i odporny; z chorób o podłożu genetycznym zdarzają się dysplazja i PRA (postępujący zanik siatkówki)
  • Możliwość nabycia szczeniaka: tylko za granicą
  • Cena psa z rodowodem: 1000-1200 euro (może sięgać 2000 euro)

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

lwi piesek opinie cena charakter hodowla

Lwi piesek (lowchen)

20 lutego, 2021
azawakh chart afrykanski blog o psach cena zdrowie wady zalety charakter

Chart afrykański – Azawakh

6 marca, 2021
Wyświetlenia: 1233