logo

Chart afrykański – Azawakh

simplie Rasy psów 6 marca 2021 2
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 4.7 / 5. Ilość ocen: 3

Charty afrykańskie, czyli Azawakh, można spotkać w takich krajach jak Nigeria, Burkina Faso, Mali, czy też południowa Algieria. Szczególnie należy zwrócić uwagę na fakt, że ich hodowlą trudnią się nomadowie z Sahary. Trzeba pamiętać, że charty afrykańskie mogą być nazywane psem Tuaregów. Wzięło się to od pasterskiego ludu pochodzenia berberyjskiego. Co ciekawe, charty afrykańskie występują w różnorodnych umaszczeniach. Psy tej rasy na kontynent europejski dotarły w latach 70 i 80 XX wieku. Przedstawicieli chartów afrykańskich można spotkać także w Stanach Zjednoczonych, jednak występują tam w trochę innym wzorcu.

chart afrykański azawakh rasa psa opinie cena wzorzec hodowla charakter

Charakter


Charty afrykańskie cechuje sucha budowa. Dzięki temu mowa o psach dość zwinnych, często określa się, że poruszają się niczym koty. Pochodzą one od psów pariasów, a dokładniej przyjmuje się, że Azawakh są spokrewnione z psami Sloughi. Azawakh to pies, który posiada umiejętności polowania, nadaje doskonale się do stróżowania.

Jest także z natury niezwykle nieufny do wszystkiego co nieznane. Charty afrykańskie są odporne na wysokie temperatury, gorzej przy tych niskich. Wystarczy około 10 stopni i już marzną. Powyższe cechy sprawiają, że charty afrykańskie Azawakh do dziś służą jako psy stróżujące oraz łowieckie.

Jak psy tej rasy zachowują się wśród rodziny, osób znajomych? Są przede wszystkim dość delikatne i czułe, nieobce im częste przytulanie. Trzeba jednak uważać na ich wrażliwość, nie lubią ostrego traktowania.

Wychowanie oraz szkolenie


Psy rasy Azawakh, mimo iż łatwo i mocno nawiązują więź z opiekunem, nie mają problemów, aby działać w sposób samodzielny. Dodatkowo, z uwagi na różnorodność charakterów tych psów, trzeba pamiętać, że bardzo ważna jest skuteczna i szybka socjalizacja. Jeżeli nie będzie procesu socjalizacji, chart pozostanie w izolacji, będą z nim później problemy. Tylko osoby doświadczone, posiadające odpowiednią wiedzę, będą w stanie poradzić sobie z chartem afrykańskim – Azawakh.

Zdrowie rasy


Rasa należy do kategorii odpornych i zdrowych. Nie maa problemów z kontuzjami. Gdy takowe się pojawią, Azawakh dość szybko dochodzą do pełnej sprawności. Może się jednak spotkać (jednak sporadycznie) wśród tych psów z syndromem Wobblera oraz epilepsją.

azawakh chart afrykański cena wzorzec opinie zdowie pielęgnacja wady zalety

Jak prawidłowo żywić psy rasy chart afrykański


Azawakh to pies, przy którym trzeba starannie dbać o ilość codziennych posiłków. Przede wszystkim nie powinno się dopuszczać do sytuacji, w której to psy będą przekarmiane. Zaleca się również podawanie tylko odpowiednio dobrej jakości karmy. Niektórzy z hodowców stawiają na samodzielnie przygotowane posiłki, w skład których wchodzi odtłuszczone mięso, ryż, a także gotowane warzywa. Wszystko doprawione odpowiednimi suplementami. Pod żadnym pozorem nie można oferować psom rasy chart afrykański resztkami jedzenia, a także odpadkami z rzeźni. Standardowo psy tej rasy powinny otrzymać w ciągu dnia 3 posiłki.

Zabiegi pielęgnacyjne


Nie trzeba skomplikowanych działań, aby skutecznie poradzić sobie z pielęgnacją psów rasy Azawakha. Tak naprawdę raz na jakiś czas należy starannie do wyczesać. Częstsze wyczesywanie jest niezbędne kiedy psy linieją. Dodatkowo trzeba zwracać uwagę na psi uszy, gdyż z uwagi na budowę, mogą stać się początkiem infekcji.

Dla kogo ta rasa


Charty afrykańskie powinny być wśród osób, które mają odpowiednie doświadczenie w dbaniu o czworonogi. To również rasa, która polecana jest wszystkim konsekwentnym osobom.

Zalety i wady psów rasy chart afrykański


Charty afrykańskie to psy, w których znajdziemy wiele pozytywów. Nie oznacza to jednak, że są one pozbawione wad. Jak w praktyce prezentują się wady i zalety psów rasy Azawakh?   Wśród zalet należy zwrócić uwagę na to, że mowa o psach, niewymagających częstych i skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. To również psy, które dobrze radzą sobie podczas wysokich temperatur. Psy tej rasy są czułe wobec wszystkich członków rodziny, a w czterech ścianach zachowują się spokojnie. Gdy zaś mowa o psich wadach, trzeba brać pod uwagę, że to rasa niezwykle niezależna, do tego z dość ogromnym instynktem łowieckim. Psy rasy chart afrykański, potrafią być także niezależne, co sprawia, że nie nadają się jako towarzysz dla wielu osób.

chart afrykański azawakh cena hodowla opinie charakter wady zalety

Chart afrykański – azawakh – grupa X FCI, sekcja 3, nr wzorca 307


 • Pochodzenie: okolice północnych granic Mali i Nigru; zbocza doliny rzeki Azawakh; patronat: Francja
 • Charakter: pies pełen rezerwy wobec obcych, delikatny wobec rodziny i osób zaprzyjaźnionych; o silnym instynkcie łowieckim; czujny stróż, ale nie nadaje się na obrońcę
 • Wielkość: psy 64-74 cm, suki 60-70 cm
 • Waga: psy 20-25 kg, suki 15-20 kg
 • Szata: krótka i delikatna; na brzuchu bardzo skąpa albo nawet całkowity jej brak
 • Maść: płowa w różnych odcieniach od piaskowego do ciemnorudego lub pręgowana z tłem w odcieniach jak wyżej; może występować czarna maska; obowiązkowe są białe znaczenia na piersi i końcu ogona oraz łapach (palce albo skarpetki); białe znaczenia na głowie niekonieczne
 • Długość życia: ok. 15 lat
 • Podatność na szkolenie: niezbyt duża
 • Aktywność: wysoka; azawakh musi móc swobodnie się wybiegać (w domu jest cichy i spokojny)
 • Koszty utrzymania: ok. 250 zł miesięcznie
 • Odporność/podatność na choroby: bardzo odporny; doskonale znosi upały, natomiast nie przepada za zimnem i wilgocią
 • Możliwość nabycia szczeniaka: jest mało hodowli, na szczenię trzeba poczekać
 • Cena psa z rodowodem: 2500-4000 zł

Napisz nam co o tym myślisz

 • Na plusie. 10 stopni na plusie. Przy minus 10 marzną wszystkie psy…

  • Dziękujemy za konstruktywne uwagi. Błąd poprawiony 🙂

 • Komentarz

  Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

  schapendoes rasa psa opinie wzorzec cena hodowla

  Schapendoes

  1 marca, 2021
  kerry blue terrier rasa psa blog o psach wady zalety cena scaled 1

  Kerry blue terrier

  22 marca, 2021
  Wyświetlenia: 1762