logo

Wyżeł włoski szorstkowłosy

simplie Rasy psów 12 grudnia 2020 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 0 / 5. Ilość ocen: 0

Pochodzenie rasy datuje się nawet na V wiek p.n.e. Trudno jednak o jedną, pewną teorię dotyczącą pochodzenia psów rasy wyżeł włoski szorstkowłosy. Niektóre głosy mówią, że wziął się od rasy wyżeł rosyjski, inne, że od rasy wyżeł hiszpański. Mowa również o pochodzeniu od psów celtyckich.

Oryginalna psia nazwa „spinone” zaczęła być stosowana w XIX wieku. Sama nazwa „spinone” związana jest z rodzajem psiej szaty. Wyżeł włoski nie był zbyt popularny we Włoszech, a działania wojenne w XX wieku skutecznie przetrzebiły stan liczebny psów.

Po II wojnie światowej okazało się, że włoscy hodowcy krzyżowali spinone z wyżłami szorstkowłosymi. Współcześnie rasa jest niezwykle popularna we Włoszech. Psy wyżeł włoski szorstkowłosy, cieszą się również zainteresowaniem w USA, Wielkiej Brytanii czy w Niemczech.

Charakter


Rasa tych psów należy do kategorii opanowanych oraz spokojnych. Nie oznacza to jednak, że wyżeł włoski szorstkowłosy będzie tylko i wyłącznie leniuchował. Nic z tych rzeczy, raz na jakiś czas lubi się pobawić, co przejawia się choćby szalonymi zabawami. Wyżeł włoski to również pies inteligentny, niemający problemów z przyswajaniem wiedzy.

wyżeł włoski szorstkowłosy waga hodowla wzorzec

Wychowanie oraz szkolenie


Ktokolwiek podejmie się szkolenia, wychowania psa tej rasy, powinien pamiętać o jednym – maksymalna konsekwencja jest obowiązkowa. Inaczej pies szybko wykorzysta sytuację i przejmie inicjatywę. Wyżeł włoski powinien być socjalizowany, wychowywany, szkolony jak najszybciej.

Naturalnie nie można przesadzać z byciem „twardym” wobec psa. Psy tej rasy są wrażliwe, dlatego przesadzenie z pewnymi działaniami może spowodować skutki odwrotne od zamierzonych.   Wyżeł bez problemów i szybko nawiązuje pozytywne relacje z opiekunem i jego rodziną.

Do innych czworonogów podchodzi przyjacielsko, doskonale odnajduje się również w trakcie zabaw z maluchami. Mimo wyglądu, psy tej rasy kompletnie nie będą umiały stróżować.  

Zdrowie rasy


Mowa o psach, które są z reguły zdrowe. Dodatkowo wyżeł włoski to pies dość odporny. Na co należy uważać, gdy mowa o zdrowiu, zadbaniu o psa tej rasy? Przede wszystkim dużo uwagi przykładać sprawdzaniu psich uszu, które są narażone na różnego rodzaju infekcje.

Starsze okazy mogą mieć problemy z dysplazją biodrową. Niektórzy wskazują również na kłopoty ze skrętem i rozszerzeniem żołądka. Wyżeł włoski szorstkowłosy może cierpieć na choroby związane z genetyką. Mowa w tym momencie o tzw. ataksji móżdżkowej.  

Jak prawidłowo żywić psy rasy wyżeł włoski szorstkowłosy


Jak wiele ras, tak i wyżeł włoski szorstkowłosy, może otrzymywać zarówno gotowe karmy, jak i pokarm przygotowany przez właściciela. Oczywiście warto w tym miejscu pamiętać o tym, że psy, które są często aktywne, muszą otrzymywać większe porcje.  

Zabiegi pielęgnacyjne


Psy tej rasy wymagają dokładnego szczotkowania oraz trymowania, mimo iż wyżeł włoski szorstkowłosy ma włosy ostre i twarde. Jak często przeprowadza się szczotkowania i trymowanie? To kwestia indywidualna, w zależności od tego, jak prezentuje się szata danego psa. Poświęcić trzeba wiele uwagi psiej brodzie. Okazuje się, że psy tej rasy mają tendencję do mocnego ślinienia się.  

Dla kogo ta rasa


Wyżeł włoski szorstkowłosy to rasa, która doskonale nadaje się dla osób szukających psów niekłopotliwych. Trzeba jednak pamiętać, że to rasa tylko dla osób, które są regularnie aktywne, nie mają problemów z codziennymi, długimi spacerami.

To rasa doskonała dla biegaczy, gdyż psy umiejętnie dostosowują się do tempa opiekuna. Kto uważa, że wyżeł włoski doskonale sprawdzi się w domach z ogrodem, powinien zmienić myślenie. Akurat to psia rasa, która może narobić sporo szkód w zadbanym ogrodzie.  

Zalety i wady psów rasy wyżeł włoski szorstkowłosy


Jakie wady ma wyżeł włoski szorstkowłosy? Jakich zalet mogą oczekiwać osoby, które zastanawiają się nad psami tej rasy? Pisząc o wadach, koniecznie wspomina się upartość wyżłów włoskich szorstkowłosych. Również warto pamiętać, że psy tej rasy mają instynkt łowiecki, który może się uaktywnić.

Dla osób, które nie są zbyt aktywne, wadą będą potrzeby psa, czyli dość duża częstotliwość spacerów. Wśród zalet należy wspomnieć o cierpliwości wobec wszystkich członków rodziny. Nie ma również problemów, gdy mowa o relacjach z innymi psami. Psy rasy wyżeł włoski szorstkowłosy są proste w układaniu.  

Wyżeł włoski szorstkowłosy (spinone italiano) – grupa VII FCI, sekcja 1.3, nr wzorca 165


 • Pochodzenie: Włochy
 • Charakter: pies wyjątkowo łagodny wobec ludzi (także obcych), towarzyski, cierpliwy, spokojny, choć lubi też szaleńcze zabawy; łagodny wobec innych psów, ale może polować na mniejsze zwierzęta; wytrzymały i odporny pomocnik myśliwego, doskonały aporter
 • Wielkość: psy 60-70 cm, suki 58-65 cm
 • Waga: psy 32-37 kg, suki 28-30 kg
 • Szata: szorstka, sztywna, twarda, gęsta, przylegająca, bez podszerstka; na ciele ma 4-6 cm długości, na głowie, uszach, przedniej stronie nóg i łapach jest nieco krótsza; tworzy gęste brwi, wąsy i brodę
 • Maść: czysto biała, biała w pomarańczowe łaty, biała w brązowe łaty, dereszowato-pomarańczowa, dereszowato-brązowa, dereszowata (przesianie włosów białych i kolorowych lub drobne nakrapianie na białym tle)
 • Długość życia: 12-14 lat
 • Podatność na szkolenie: dość duża; uczy się szybko, ale miewa własne pomysły
 • Aktywność: umiarkowana; w domu spokojny, ale potrzebuje ruchu i zajęcia
 • Koszty utrzymania: 100-200 zł miesięcznie
 • Odporność: bardzo odporny, ma tendencję jedynie do infekcji uszu; zdarzają się ataksja móżdżkowa, dysplazja oraz rozszerzenie i skręt żołądka
 • Możliwość nabycia szczeniaka: mioty w Polsce rodzą się bardzo rzadko
 • Cena psa z rodowodem: za granicą 4500 PLN

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

szpic japonski cena charakter waga wzrost

Szpic japoński

12 grudnia, 2020
owczarek chorwacki blog o psach cena opinie zdrowie wlosy

Owczarek chorwacki

15 grudnia, 2020
Wyświetlenia: 1033