logo

Wyżeł węgierski szorstkowłosy

simplie Rasy psów 15 lutego 2020 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 0 / 5. Ilość ocen: 0

Jest to jedna z najstarszych znanych nam ras. Uważa się, że przodkami wyżłów węgierskich szorstkowłosych były psy myśliwskie ludów azjatyckich, które około 2000 lat najeżdżały nasz kontynent. Rasa jest również ściśle związana z historią Madziarów, czyli „prawęgrów”. Protoplaści wyżła węgierskiego byli nieodłącznymi towarzyszami tego łowiecko-pasterskiego plemienia.

W późniejszych czasach psy „awansowały”, stając się towarzystwem szlachty, co miało również wpływ na zachowanie czystości rasy. Obecnie znana odmiana, wyhodowana została dopiero w trzeciej dekadzie XX wieku.

Udało się utworzyć dwie rasy wyżła węgierskiego, czyli krótkowłosego i szorstkowłosego. Ten pierwszy cieszy się znacznie większą popularnością na całym europejskim kontynencie. Jednak popularność szorstkowłosego cały czas zyskuje.

Charakter


Psy tej rasy czują niezwykle silne przywiązanie do swojego opiekuna, uwielbiają również zabawy z dziećmi. Niezwykle ważne w życiu wyżłów węgierskich szorstkowłosych są gesty takie jak przytulanie czy głaskanie.

Czułości odwzajemnia między innymi wchodzeniem na kolana swojego pana. Psy cechuje niezwykła łagodność, zarówno w stosunku do ludzi, jak i innych zwierząt. Trzeba jednak pamiętać, że instynkt myśliwski sprawia, iż potrzebują dużej ilości ruchu. Wynudzony pies, nie mający odpowiedniej dawki ruchu potrafi zająć się niszczeniem.

Wychowanie oraz szkolenie


Rasa ta od pierwszych chwil życia potrzebuje odpowiednio poprowadzonej socjalizacji. Z uwagi na charakter, oczekują one łagodnego, czułego podejścia, a także stałych kontaktów z ludźmi. Co istotne, ich szkolenie nie jest trudne, gdyż psy z chęcią podchodzą do nauki, są inteligentne.

Zdrowie rasy


Wyżeł węgierski szorstkowłosy to rasa długowieczna, ciesząca się dobrym zdrowiem. Trudno w ich przypadku o choroby stricte związane z genetyką. Problemem rzadkim, ale spotykanym są alergie skórne. Należy pamiętać, że psy tej rasy mogą być wrażliwe na narkozę.

Jak prawidłowo żywić psy rasy wyżeł węgierski szorstkowłosy


Najważniejsze w prawidłowym żywieniu wyżłów węgierskich szorstkowłosych jest umiejętne porcjowanie jedzenia. Wynika to z psiego trybu życia. Jeżeli pies jest często aktywny, porcje powinny być zdecydowanie większe, niż przy ograniczonej aktywności.

Zabiegi pielęgnacyjne


Przede wszystkim wyżła węgierskiego szorstkowłosego należy regularnie szczotkować. Dodatkowo ważne, aby zadbać o jego prawidłową kontrolę stanu uszu i oczu. Z uwagi na rodzaj sierści, po spacerach trzeba przeprowadzić jej dokładną kontrolę, gdyż mogą w niej zawieruszyć się gałązki czy też kleszcze.

Dla kogo ta rasa


Znakomity pies dla wszystkich osób, które nie stronią od aktywności, ruchu, spacerów. Z uwagi na swój charakter, potrzeby, wyżeł węgierski szorstkowłosy potrzebuje codziennie dużej dawki ruchu, od 1 do 2 godzin. Nie jest to zdecydowanie pies dla osób, które preferują tryb kanapowy, spełniają się jako domatorzy.

Zalety i wady psów rasy wyżeł węgierski szorstkowłosy


Wyżeł węgierski szorstkowłosy, podobnie jak wszystkie inne rasy, posiada wiele zalet, jak i również wad. O których z nich należy koniecznie wspomnieć? Kiedy mowa o psich zaletach, warto podkreślić łagodność wobec otoczenia.

To psy, które są niezwykle rodzinne, a do tego nie będą problematyczne w pielęgnacji. Cieszą się znakomitym zdrowiem. Wśród wad koniecznie trzeba wymienić, że to psy, które nie znoszą samotności, odstawienia na boczny tor. Na pewno dla niektórych wadą będzie ich instynkt łowiecki. W pierwszych okresach swojego życia potrafi być niesforny.

Wyżeł węgierski szorstkowłosy– grupa VII FCI, sekcja 1, nr wzorca 239


  • Kraj pochodzenia: Węgry 
  • Wielkość: psy: 58-64 cm, suki: 54-60 cm 
  • Waga: nie określona we wzorcu, ok. 25-30 kg 
  • Szata: szorstka, przylegająca, twarda i gęsta; włos okrywowy długości 2-3 cm, wodoodporny podszerstek 
  • Maść: kolor rdzawo-żółty lub ciemno-piaskowo żółty; nos w kolorze szaty 
  • Długość życia: 14-15 lat 
  • Podatność na szkolenie: bardzo duża 
  • Aktywność: potrzebuje dużo ruchu 
  • Koszty utrzymania: 100-150 zł miesięcznie 
  • Odporność/podatność na choroby: bardzo odporny 
  • Możliwość nabycia szczeniaka: w Polsce jest bardzo mało hodowli tej rasy
  • Cena psa z rodowodem: ok. 3000 zł

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

Islandzki pies pasterski cena chodowla zdrowie

Islandzki szpic pasterski

14 lutego, 2020
20240524 130750 0000 edit 804750285543347

Nagi pies meksykański

15 lutego, 2020
Wyświetlenia: 1132