logo

Landseer

simplie Rasy psów 18 lipca 2019 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 5 / 5. Ilość ocen: 2

Landseer to rasa, która jest przyjazna względem ludzi oraz zwierząt. Cechuje się łagodnością, zrównoważeniem oraz pozytywnym nastawieniem do szkolenia. Trzeba pamiętać, że mowa o rasie psów, które są dość duże.

Przyjmuje się, że rasa Landseer jest potomkiem psów wodnych, które występowały niegdyś na Nowej Fundlandi. Potomkowie Landseerów należały do psów użytkowych, wykorzystywanych przez np. rybaków. Doskonale sprawdzały się także np. w trakcie polowań na ptactwo. Do Nowej Fundlandi trafiły z takich miejsc jak Irlandia czy Anglia.

Od około XVII wieku psy tej rasy zaczęły tracić na popularności, ale równocześnie poprzez krzyżówki psów, zaczęły powstawać liczne rasy, w tym Landseery. Na przełomie wieku XVIII i XIX trafiły do Wielkiej Brytani, gdzie z miejsca zyskały na popularności.

Swoją nazwę wzięły od Sir Edwina Landseera, który był znanym malarzem animalistą. To właśnie on rozpoczął uwiecznianie tych psów na swoich obrazach, tym samym niezwykle je popularyzując.

Charakter Landseera

Psy należą do ras inteligentnych, odważnych, ale równocześnie przyjaźnie nastawionych do ludzi i niezwykle łagodnych. Cechuje je ogromna cierpliwość, szczególnie do dzieci. Należy wiedzieć, że Landseery są niezwykle wierne swojemu panu. Dzięki przyjaznemu charakterowi doskonale sprawdzą się jako towarzysze zabaw najmłodszych domowników.

Wychowanie oraz szkolenie 


Landseery są niezwykle pojętne i chętnie się szkolą. Trzeba jednak mieć na uwadze, że każda lekcja, szkolenie nie może być zbyt długie i intensywne, gdyż psy szybko się znudzą. Właściciel psa musi wyraźnie i spokojnie komunikować psu zadania do wykonania. Nie stosując się do tych zasad, landseery nie będą po prostu skore do współpracy.

Zdrowie Landseerów


Landseery z uwagi na swoją budowę mogą cierpieć na dolegliwości układy kostnego. Mowa o dysplazji łokciowej i biodrowej. Wśród schorzeń należy również wspomnieć skręty żołądka oraz problemy z rozwojem stawów, kiedy doprowadzi się do otyłości psa. Landseery kiepsko znoszą wysokie temperatury. W trakcie gorących dni, należy więc dostarczyć psom dużo wody, a także zadbać o to, aby jak najmniej były narażone na działanie promieni słonecznych.

Jak prawidłowo żywić Landseera


W początkowych miesiącach życia, koniecznie należy zadbać, aby psy otrzymywały najwyższej jakości karmę. Jako iż landseery to dość potężna rasa, należy pamiętać o zapewnieniu większych ilości pokarmu. Dodatkowo psy powinny mieć stały dostęp do wody pitnej.

Zabiegi pielęgnacyjne


Landseer nie wymaga skomplikowanych i częstych zabiegów pielęgnacyjnych. Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że w okresie linienia, konieczne będzie codzienne wyczesywanie. Dodatkowo po każdej kąpieli pies wymaga wyczesywania. Dobry właściciel landseera nie zapomina także o wycinaniu włosów, które są między opuszkami, palcami oraz w okolicach uszu.landseer psy rasy charakter cena blog o psach

Dla kogo Landseery?


Kto powinien zainteresować się psami rasy Landseer? Na pewno będzie to dobry pies do domu, pod warunkiem, że posiada się ogród, lub miejsce, gdzie pies może często spędzać aktywnie czas. Oczywiście decydując się na landseera, należy zagwarantować mu stałe towarzystwo. Osoby zapracowane, spędzające mało czasu w domu nie będą dobrym opiekunem dla landseerów.

Zalety i wady Landseerów?


Jakimi zaletami cechują się landseery? O jakich wadach należy pamiętać, przymierzając się do wzięcia pod opiekę psa tej rasy? Wśród zalet koniecznie trzeba wymienić cierpliwość wobec dzieci. Dzięki temu jest znakomitym towarzyszem dla najmłodszych, stając się idealnym psem rodzinnym.

Na plus dla landseerów należy również zaliczyć to, że mowa o psach pojętnych, chętnych do nauki, a także zrównoważonych i spokojnych.

Istotną wadą posiadania psa rasy landseer jest dość wysoki koszt utrzymania. Dlatego nie każdy może sobie pozwolić na tego typu psa, warto się poważnie zastanowić, czy będzie istniała możliwość zapewnienia psu odpowiednich warunków do rozwoju.

Wzorzec

Landseer (typ kontynentalno-europejski) – grupa II FCI, sekcja 2, nr wzorca 226


  • Kraj pochodzenia: Niemcy/Szwajcaria
  • Wielkość: psy 72-80 cm, suki 67-72 cm
  • Szata: włos okrywowy na całym ciele, poza głową, powinien być długi, jak najbardziej prosty i gęsty, miękki w dotyku, z podszerstkiem obfitym, ale nie tak gęstym, jak u nowofundlanda; sierść może być lekko pofalowana na grzbiecie i zadzie.
  • Maść: kolorem podstawowym jest czysta biel, na jej tle występują czarne łaty na grzbiecie i zadzie; kołnierz, przód klatki piersiowej, nogi i ogon muszą być białe; głowa czarna, z białą kufą i symetryczną strzałką, ani zbyt wąską, ani szeroką, łączącą kufę z kołnierzem.
  • Dojrzałość: 2 lata
  • Długość życia: 10-12 lat
  • Odporność na warunki atmosferyczne: średnia
  • Koszty utrzymania: 450-650 zł miesięcznie
  • Cena psa z rodowodem: 2500-4500 zł

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

Gonczy finski rasa psa cena charakter blog o psach

Gończy fiński

14 lipca, 2019
HAWANCZYK cena rasa historia wychowanie zdrowie

Hawańczyk

22 lipca, 2019
Wyświetlenia: 1305