logo

Kłos w oku psa – jak zareagować? Co zrobić, by pomóc zwierzęciu?

simplie Zdrowie pupila 31 maja 2022 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 4.9 / 5. Ilość ocen: 30

Wiosna i lato to czas wzmożonej aktywności czworonogów na świeżym powietrzu. Długie spacery są pod wieloma względami korzystne dla zdrowia psów. Jednak w czasie swobodnych zabaw pod chmurką naszemu pupilowi mogą się przydarzyć różne wypadki.

Do takich należy zaliczyć przedostanie się do oka źdźbła trawy. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak pomóc psu i ulżyć mu w cierpieniu? Na co uważać, by nie uszkodzić narządu wzroku zwierzęcia?

W zasadzie podczas każdego spaceru do oka psa przedostają się różne zanieczyszczenia. Dość wspomnieć o różnych pyłach, piasku, kurzu czy owadach. Dlatego zaleca się, by po każdym wspólnym wyjściu z psem na zewnątrz, dokładnie obejrzeć jego oczy. Jeśli zauważymy nadmiar zanieczyszczeń, to warto przemyć oczy pupila. Można to zrobić gazikiem zamoczonym w letniej ugotowanej wodzie lub soli fizjologicznej.

Takie systematyczne oględziny okolic oczu pozwolą także sprawdzić, czy do narządu wzroku nie przedostało się ciało obce większego rozmiaru, np. kłos trawy. Tego rodzaju uraz, choć może początkowo wydawać się niepozorny, w skrajnym przypadku jest w stanie doprowadzić zwierzaka do częściowej ślepoty czy utraty oka. Szybka reakcja oraz prawidłowe usunięcie ciała obcego z oka psa, uchroni go przed tak poważnymi konsekwencjami.

Dlaczego kłos w oku psa jest tak groźny?

Kłos trawy lub kawałek nasiona nie będzie groźny, o ile nie przedostanie się do głębszych części oka i łatwo będzie można go usunąć poprzez delikatne i nieinwazyjne przepłukanie narządu wzroku. Jeśli jednak ciało obce wbije się w rogówkę, najprawdopodobniej będzie powodować u psa dyskomfort, a nawet dużą bolesność.

Najgorzej, gdy pozostawiony w rogówce element przebije się i wpadnie do wnętrza oka. W skrajnym przypadku może to doprowadzić do pęknięcia gałki ocznej i jej utraty. Dlatego tak ważna jest szybka reakcja. Natychmiastowo zdiagnozowane i ekspresowo usunięte ciało obce w oku psa zwiększa szanse na to, że wzrok pupila nie zostanie uszkodzony.

Po czym poznać, że w oku psa znalazł się kłos trawy?

Gdy kłos wpadnie do oka psa, zwierzę od razu będzie o tym fakcie informować swoich właścicieli. Alarmujące powinny być takie objawy jak ciągłe mrużenie czy drapanie się po pysku. Jeśli ciało obce zdoła już w jakimś stopniu uszkodzić narząd wzroku, zauważalne będą takie symptomy jak przekrwienie oka. Pies dodatkowo może wydawać odgłosy, które będą świadczyć o odczuwaniu bólu.

Co zrobić, gdy zauważymy kłos trawy w oku psa?

Jeśli pies wyraźnie mruży oczy i próbuje się drapać po pysku, należy przede wszystkim uspokoić zwierzę i spróbować zdiagnozować problem. W przypadku, gdy ciało obce w oku nie jest zbyt duże, a do tego nie występują inne symptomy, można spróbować przepłukać oko wodą lub solą fizjologiczną.

Tu warto wspomóc się strzykawką bez igły. Strumień wody powinien zawsze kierować się od skroni ku nasady. Jeśli zabieg ten nie przyniesie spodziewanego rezultatu, warto skontaktować się z lekarzem weterynarii (najlepiej ze zwierzęcym okulistą).

Sprawa komplikuje się, gdy ciało obce w oku psa jest duże i ewidentnie utkwiło nieco głębiej w narządzie. W tym wypadku odradza się samodzielne wyciąganie elementu. Kłos trawy lub np. kawałek gałęzi ma chropowatą powierzchnię.

Nieumiejętne usunięcie takiego ciała obcego może doprowadzić do bezpośredniego uszkodzenia oka. Aby pomóc psu, należy za wszelką cenę uniemożliwić mu manewrowanie łapami wokół okolic gałki ocznej. W tym celu można założyć zwierzęciu kołnierz hiszpański lub samodzielnie wykonany z brystolu rulon. Kolejnym krokiem jest niezwłoczna konsultacja z weterynarzem.

Co daje szybka reakcja?

Szybkie wykrycie i prawidłowe usunięcie z oka kłosa trawy zmniejsza ryzyko wystąpienia groźnych powikłań czy nawet utraty wzroku w uszkodzonym oku. Odpowiednia reakcja i fachowa pomoc weterynaryjna może zakończyć się jedynie na strachu.

Jeśli z oka psa usunięte zostało ciało obce, warto przez kolejne kilkanaście godzin obserwować zachowanie zwierzęcia. Jeśli pupil wciąż drapie się w okolicach oczodołu, jest apatyczny, a na dodatek wokół oka pojawiła się zaczerwienienie, warto w takiej sytuacji zgłosić się na konsultację do weterynarza.

Wsparcie merytoryczne przy powstawaniu materiału: eyevet.pl

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

Jak prawidlowo karmic kota scaled

Jak prawidłowo karmić kota?

24 maja, 2022
jak dbac o psa po kontuzji w domu

Jak dbać o psa po kontuzji w domu?

22 czerwca, 2022
Wyświetlenia: 3415