logo

Czy wybiegi dla psów to idealne miejsca na spacer?

simplie Aktualności 2 sierpnia 2019 1
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 0 / 5. Ilość ocen: 0

W miejskiej przestrzeni powstaje coraz więcej wybiegów dla psów. Właściciele psów chętnie korzystają z tego typu udogodnień, stworzonych z myślą o czworonogach. Czy jednak rzeczywiście można mówić o doskonałym udogodnieniu?

Warto sprawdzić, czy rzeczywiście wybiegi dla psów to idealne miejsce na codzienne spacery. Przekonać się o tym, jakie zagrożenia mogą tam czyhać na psy oraz w jaki sposób bezpieczne korzystać z tego typu miejsc.

Czy psi wybieg jest dobrym pomysłem?


O ile do samej koncepcji psich wybiegów nie powinno być żadnych zarzutów, to już do wykonania jak najbardziej. Problemem staje się również zachowanie osób, które korzystają z takich wybiegów, co ma oczywiście przełożenie na to, jak zachowują się psy. Nie wolno zapominać również o osobach, które nie mają psów i ich podejściu do tematu.

Zacząć należy od faktu, że psie wybiegi nie są dla wszystkich psów. Niektóre rasy, które mają w naturze aktywność na najwyższym poziomie, raczej jej nie spożytkują na wybiegu.

Niepotrzebna infrastruktura na psich wybiegach. Problem związany z budową różnego rodzaju „atrakcji” dla psów. Psy wychodzą na spacer, a nie na szkolenie. Większość z czworonogów nie będzie miała ochoty korzystać z przygotowanej infrastruktury.

Dużo psów na ograniczonej przestrzeni, nie jest zbyt dobrym pomysłem. Mogą znaleźć się tam psy o najróżniejszych charakterach, sposobie bycia, co może być zapalnikiem konfliktowych sytuacji.

Czy warto odwiedzać wybieg ze swoim psem?


Każdy właściciel psa powinien zastanowić się nad tym, czy warto iść na wybieg. Przede wszystkim trzeba doskonale znać swojego psiaka, wiedzieć o tym, jaki jest, co lubi, a co powoduje sytuacje niekomfortowe.

Wybieg dla psów na pewno nie jest dla tych czworonogów, które są przede wszystkim reaktywne, agresywne, mają częste tendencje do dominacji. Wykluczone są wizyty suki w cieczce, psów chorych, czy z osłabioną odpornością oraz lękami.

Dobrze jest psa oswajać z takim miejscem, czyli wyjść w momencie, kiedy wybieg jest pusty. Z czasem można próbować wyprowadzać psa na wybieg, kiedy są na nim inne psy. Jednak niczego nie można robić na siłę. Jeżeli widać, że pies nie czuje się dobrze na wybiegu, staje się nerwowy, unika zabawy, nie ma sensu go tam dłużej trzymać, narażać na stres.

Wybieg dla psów, czyli koncentracja wirusów i bakterii


Problemem wybiegów dla psów jest mała przestrzeń, ogrodzona płotem. Codziennie to miejsce odwiedzają niezliczone ilości psów, pozostawiając swoją ślinę, załatwiając się. Wszystko to nie jest niczym dobrym dla psiaków, które hasają na wybiegu. Owszem, pies może wszędzie złapać chorobę, jednak wybiegi dla psów to miejsca, w których jest o to szczególnie łatwo. 

Nikt przecież nie ma pojęcia, jakie psy korzystały wcześniej z takiego miejsca. Nie wiadomo czy nie są chore, czy wszystko z nimi w porządku. Dodać do tego należy niekorzystne warunki panujące na wybiegach, szczególnie w okresach deszczowych. Kałuże potrafią w nich stać wiele tygodni. Wystarczy, że pies napije się wody z takiej kałuży, a problem gotowy.

Wybiegi dla psów, czyli mikro powierzchnie


Nie ma co się oszukiwać, że powstające wybiegi dla psów, mają małe powierzchnie. Trudno, aby miasta przeznaczały na tego typu konstrukcje ogromne połacie ziemi. Wiemy również, że psy potrzebują przestrzeni do tego, aby uznać spacer za udany. Dlatego notoryczne wyprowadzanie psa do takiego miejsca nie pozwoli mu na pełną aktywność. Warto również zwrócić uwagę, że wybiegi dla psów są projektowane dla każdego. Jedna przestrzeń dla wszystkich psów, niezależnie od tego, czego potrzebują, czy są duże, czy małe.

Wybiegi dla psów generujące konflikty


Nie ma co oczekiwać, że spotkanie wielu psiarzy na wybiegu dla psów, będzie oznaczało przyjemną, wręcz sielankową atmosferę. Różne psy na małej przestrzeni może skutkować konfliktem. Jedynie odseparowanie psów gwarantuje zażegnanie kryzysowej sytuacji, jednak trudno o to gdy właściciele nie reagują, albo robią to zbyt późno. Pamiętać trzeba o tym, że nienaturalne dla psów jest to, iż muszą przez długi czas przebywać z innymi czworonogami na małej przestrzeni. 

Dlatego też, gdy wybieg dla psów cieszy się popularnością, warto przejść się na spacer w inne miejsca. Oczywiście psy mogą się bawić w większej grupie, ale lepiej porozumieć się ze znajomymi psiarzami i zorganizować wspólne spotkanie. Będzie to zdecydowanie przyjemniejsza wizyta na wybiegu dla psów.

Zasady bezpiecznego korzystania z wybiegów dla psów


Co robić, czego unikać na wybiegu dla psów? Jakie zasady bezpieczeństwa należy stosować, aby wizyta na nim była komfortowa, zarówno dla właściciela, jak i jego psa?

Przed wejściem na wybieg, gdzie znajdują się już inne psy, zapytaj właścicieli, czy nie ma problemu z dołączeniem. Wszak nie wiadomo, z jakimi psami będzie miał do czynienia nasz podopieczny. I w drugą stronę, przebywający na wybiegu, niekoniecznie chcą, aby nasz pies bawił się z innymi.

Bądź w stałym kontakcie ze swoim psem. Nie zajmuj się innymi sprawami. Zabawa telefonem, rozmowy z innymi psiarzami skutecznie odwracają uwagę. Spuszczenie choćby na chwilę wzroku z psa nie jest najmądrzejsze. Na wybiegu liczy się szybkość i skuteczność reakcji, a gdy będzie opóźniona może być naprawdę problematycznie.

Na wybiegu dla psów obowiązują identyczne zachowania jak np. podczas spaceru po parku. Dlatego zawsze należy sprzątać po swoim milusińskim, jak i po sobie.

Na wybieg bez psich zabawek. Taka zabawka będzie celem dla większości psów, co może spowodować groźny psi konflikt. Należy również unikać nagradzania psa, kiedy na wybiegu znajdują się inne.

Jeżeli nie jesteś pewny reakcji swojego psa na wybiegu, to zanim go wpuścisz na wybieg, załóż kaganiec. Lepiej zapobiegać niż leczyć.

Należy rozważnie podchodzić do przeszkód, atrakcji stworzonych na psim wybiegu. Często jest tak, że większość z nich nie jest prawidłowo zaprojektowana. Mogą więc okazać się zagrożeniem dla naszych czworonogów, ryzyko kontuzji jest ogromne.

Napisz nam co o tym myślisz

 • Wybiegi dla psów na pewno są jakąś alternatywą dla osób, które nie mają zbyt dużo czasu lub możliwości, aby bezpiecznie wybiegać swojego psa więc to na pewno idzie na plus.

  Bardzo fajnie, że zwracasz uwagę na kwestię małej przestrzeni i tkwienia przez długi czas w tym samym miejscu, co dla psów nie jest naturalne. Od siebie dodałabym jak stresujące bywa zapoznanie z obcymi psami o czym m.in. mówię w swoim wpisie: https://www.hugowski.com/blog/wspolne-spacery-jako-alternatywa-dla-psich-wybiegow

  Fajny tekst!

 • Komentarz

  Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

  Kiedy nalezy udac sie z psem do weterynarza blog o psach z psiego punktu widzenia

  Kiedy należy udać się z psem do weterynarza?

  4 lipca, 2019
  Jaka wybrac linke na spacery z psem wychowanie psa blog o psach

  Jaką wybrać linkę na spacery z psem?

  17 sierpnia, 2019
  Wyświetlenia: 337