logo

Czym jest karma bytowa dla psa i jakie są jej rodzaje?

simplie Aktualności 16 kwietnia 2022 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 5 / 5. Ilość ocen: 3

Co to właściwie jest karma bytowa dla psów i czemu jest ważna? Dieta psa ma ogromny wpływ na jego zdrowie i szczęście. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać odpowiednią karmę dla psa.

Istnieje wiele rodzajów pokarmów dla psów, ale ta, która jest najważniejsza to karma bytowa. Jest to karma pełnoporcjowa, która powinna stanowić podstawę diety zwierzęcia.

Dlaczego jest to tak ważny pokarm w żywieniu psów? Ponieważ zawiera niezbędne i podstawowe składnki odżywcze, konieczne dla zachowania funkcji życiowych i zdrowia zwierzęcia.

Tymi niezędnymi elementami są białko, tłuszcze, węglowodany oraz mikro- i makroelementy, oczywiście w odpowiednich proporcjach.

Historia psiej żywności

Historia psiej żywności sięga czasów starożytnych. W starożytnym Egipcie psy były karmione mlekiem i chlebem, podczas, gdy w starożytnej Grecji psy otrzymywały chleb z serem i ziołami. W czasach rzymskich psy były karmione mięsem i kośćmi, a w średniowieczu psy otrzymywały resztki ze stołu.

W XIX wieku zaczęto produkować psie ciastka, a w XX wieku wprowadzono suche karmy dla psów. Dzisiaj na rynku dostępna jest szeroka gama karm dla psów, w tym karma bytowa – pełnoporcjowa i karma uzupełniająca. Karma bytowa może mieć postać karm mokrych lub karm suchych.

Rodzaje karm dla psów

Istnieją trzy rodzaje psiej żywności: mokra, sucha, surowa – domowej roboty, czyli  tzw. BARF. Żywność mokra to jedzenie w puszkach lub torebkach, które zawiera dużo wody i pomaga w zachowaniu odpowiedniego nawodnienia organizmu.

Żywność sucha to karmy, które są suche i zawierają mniej wody niż żywność mokra. Żywność surowa to dieta, która składa się z surowego mięsa, kości, specjalnych dodatków i suplementów.

Zrozumienie zasad żywienia psów

Podstawowymi składnikami odżywczymi, które psy muszą otrzymywać, są białko, tłuszcz i węglowodany. Pełnoporcjowe karmy dla psów w fera.pl są wysokiej jakości i zawierają niezbędne wartości. 

Białko jest niezbędne do budowania i naprawy mięśni, tłuszcz jest źródłem energii, a węglowodany dostarczają psu energii.

Oprócz tych trzech składników, psy potrzebują również witamin i minerałów. Istnieją różne zasady żywienia psów, które należy przestrzegać, aby zapewnić psu odpowiednią dietę.

Na przykład, psy powinny otrzymywać jedzenie w określonych porach dnia, a ilość jedzenia powinna być dostosowana do wieku, wagi i aktywności psa.

Wybierając właściwe jedzenie dla psa Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej żywności dla psa. Jednym z ważnych czynników jest wiek psa.

W zależności od wieku psa, potrzeby żywieniowe psa mogą się różnić. Inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę, to waga psa, poziom aktywności i stan zdrowia psa.

Przy wyborze żywności dla psa ważne jest również zwrócenie uwagi na składniki odżywcze, które znajdują się w produkcie. Zawsze należy wybierać żywność, która zawiera odpowiednią ilość białka, tłuszczu i węglowodanów.

Specjalistyczne diety dla specjalnych potrzeb

Niektóre psy wymagają specjalistycznej diety, aby sprostać specjalnym potrzebom żywieniowym. Na przykład, psy z alergiami pokarmowymi mogą potrzebować diety bezglutenowej lub bez zbożowej lub karmy eliminacyjnej.

Psy z nadwagą mogą wymagać diety niskokalorycznej, a psy starsze mogą potrzebować diety, która zawiera mniej węglowodanów. Istnieją również specjalistyczne diety dla psów z chorobami nerek, wątroby i serca, ale one wszystkie powinny być przepisywane przez lekarza weterynarii.

Żywność domowej roboty – BARF dla psa

Niektórzy właściciele psów decydują się na przygotowywanie jedzenia dla swoich pupili w domu. Jednym z głównych powodów, dla których ludzie decydują się na przygotowywanie jedzenia w domu, jest to, że mogą kontrolować składniki odżywcze i jakość jedzenia.

Jednakże, przygotowywanie jedzenia dla psa w domu może być trudne i czasochłonne, bardzo ważne jest w nich to, aby dokładnie wyliczyć zapotrzebowanie psa na dane składniki pokarmowe, a także odpowiednio dosuplementować mieszanki. Bez tego niektóre przepisy mogą nie zapewniać psu odpowiedniej ilości składników odżywczych.

Popularne marki psiej karmy bytowej

W sklepie zoologicznym dostępne są dziesiątki marek karmy dla psa. Niektóre z najpopularniejszych marek to:

  • Royal Canin,
  • Brit,
  • Acana,
  • Dolina Noteci,
  • Paka Zwierzaka.

Każda z tych marek oferuje różne produkty, które są dostosowane do różnych potrzeb żywieniowych psów. Przy wyborze marki karmy dla psa warto kierować się opiniami innych opiekunów psów, a także składem i jakością jedzenia.

Podsumowanie: Jak znaleźć najlepszą karmę bytową dla psa?

Wybór odpowiedniego jedzenia dla psa może być trudny, ale jest to bardzo ważne dla zdrowia i szczęścia psa. Przy wyborze karmy dla psa należy wziąć pod uwagę wiek, wagę, poziom aktywności i stan zdrowia psa.

Warto zwrócić uwagę na składniki odżywcze, które znajdują się w produkcie, i wybrać jedzenie, które zawiera odpowiednią ilość białka, tłuszczu i węglowodanów. Istnieją również specjalistyczne diety dla psów z różnymi potrzebami żywieniowymi, takie jak diety bezglutenowe, diety niskotłuszczowe i diety dla psów starszych.

Przy wyborze marki psiej żywności warto kierować się opiniami innych właścicieli psów, a także składem i jakością jedzenia.

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

kursy na psiego trenera na psiego behawioryste cennik gdzie

Kursy i szkolenia dla trenera psów i nie tylko

4 lutego, 2022
kiedy szkolic psa

Od kiedy szkolić psa?

22 maja, 2022
Wyświetlenia: 236