logo

Dlaczego ważne jest regularne sprawdzanie oczu twojego psa?

simplie Aktualności 18 sierpnia 2023 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 4.7 / 5. Ilość ocen: 12

Chyba nikt nie chce, aby ukochany pies stracił wzrok. Takie niebezpieczeństwo, niestety, istnieje – wynika z licznych schorzeń, na jakie narażone są czworonogi. Dlatego ogromnie istotna jest kontrola oczu naszego psa, która pozwala na szybkie wykrycie ewentualnych problemów i uratowanie zwierzęcia przed ślepotą.

Większość chorób oczu u psa wykryć można już na wczesnym etapie, do czego wystarczy uważna obserwacja i regularne domowe kontrole. Im szybciej dostrzeżemy objawy i skierujemy po pomoc do lekarza weterynarii, tym większe mamy szanse na wyleczenie pupila i uratowanie jego wzroku. Toteż profilaktyka odgrywa ogromną rolę. Warto wiedzieć, na co zwracać uwagę.

Znaczenie oczu w życiu psa i ich rola w codziennym funkcjonowaniu

Dzięki zmysłowi wzroku pies postrzega otaczający go świat – w czym pomaga mu również ogromnie wyczulony węch, słuch oraz dotyk – i może się sprawnie poruszać oraz reagować na bodźce. Oczy służą mu też do wyrażania emocji. Przykładowo, zrelaksowany zwierzak często je mruży (przybierają one wówczas kształt migdała). Okrągłe oczy z ukazaną twardówką (białą częścią) są oznaką napięcia i wewnętrznego niepokoju. Szklisty wzrok świadczy z kolei o bardzo silnych emocjach typu ekscytacja czy strach. Bardzo ważny jest też wygląd oczu, ponieważ wskazuje on na stan układu wzrokowego psa, a wszelkie zmiany świadczyć mogą o schorzeniach. Aby je rozpoznać, warto poznać budowę psiego oka.

Jakie funkcje spełniają różne części oka?

Podobnie jak u większości ssaków, oczy psa mają kształt kuli z dwiema komorami – przednią i tylną – wypełnionymi płynem oraz oddzielonymi soczewką, czyli strukturą, która pomaga skupiać wiązki światła na tylnej części oka zwanej siatkówką. W skład oka wchodzi również rogówka – zewnętrzna, przezroczysta warstwa, która osłania gałkę oczną, źrenice i tęczówki oraz mięśnie, które ustawiając soczewkę, przepuszczają odpowiednią ilość światła. Pies ma też trzy powieki: górną, dolną i tzw. migotkę. Ta ostatnia znajduje się w dolnym przyśrodkowym kącie oka, pomiędzy dolną powieką a gałką oczną. Najprawdopodobniej zapewnia ona ochronę gałki ocznej i pomaga w usuwaniu ciał obcych. Usytuowany jest w niej gruczoł, który wytwarza 30 proc. wodnej części filmu łzowego psa. Zwykle ta trzecia powieka jest ukryta pod dolną, jednak staje się widoczna, gdy dzieje się z nią coś nieprawidłowego.

Powszechne problemy oczne u psów

Obserwując psie oczy, możemy dość łatwo dojrzeć odchylenia od normy, które wskazują na problemy z układem wzrokowym.

Symptomem dysfunkcji są czerwone oczy u psa, np. tzw. „wiśniowe oko”, czyli choroba dotykająca przede wszystkim trzecią powiekę – zlokalizowany w niej gruczoł ulega obrzękowi i wysuwa się z właściwego sobie miejsca. Czerwony obrzęk wystaje poza krawędź powiek przy zamkniętych lub otwartych oczach, co jest pierwszą oznaką schorzenia. Zmiana wystąpić może w jednym lub w obojgu oczach, towarzyszą jej objawy charakterystyczne dla zapalenia spojówek. Choroba najczęściej pojawia się u młodych psów, nie da się jej zapobiec, ale przy szybkim wykryciu jest uleczalna.

Zaczerwienienie, obrzęk tkanki wokół rogówki, obecność wydzieliny i uczucie dyskomfortu w oku, połączone z zamykaniem powiek lub pocieraniem ich łapą – to charakterystyczne objawy zapalenia spojówek. Schorzenie to najczęściej ma podłoże wirusowe lub alergiczne.

Rasy psów miniaturowych (ale nie tylko!) zapadać mogą na nadmierne łzawienie oczu, które wynika albo z nieprawidłowej budowy oka czy rzęs, albo z zapalenia spojówek bądź owrzodzenia rogówki.

Suche zapalenie rogówki i spojówki (tzw. zespół suchego oka) powoduje niedostateczne nawilżenie gałki ocznej i może prowadzić do ślepoty. Ma objawy podobne do nawracającego zapalenia spojówek lub utrzymującej się infekcji narządu wzroku, w postaci lepkiej wydzieliny z oka, suchości nosa i zmętnienia rogówki, z widocznymi owrzodzeniami bądź bez nich.

Bardzo groźną chorobą jest jaskra, polegająca na powstawaniu nadciśnienia w gałce ocznej. Jest nader bolesna i grozi całkowitą ślepotą. Objawy to: rozszerzone źrenice (źrenica w jednym oku może być innej wielkości niż w drugim – anizokoria), zaczerwienienie oczu lub rozszerzenie naczyń krwionośnych w białej części oka, możliwy zauważalny wytrzeszcz jednego lub obojga oczu, częste mrużenie bądź pocieranie łapą, nierzadko też utrata apetytu, apatia i ospałość (efekty bólu).

Mętna, nieprzejrzysta soczewka to symptom zaćmy, blokującej swobodny dostęp światła do siatkówki. Schorzenie to, najczęściej mające podłoże genetyczne – acz może również pojawić się wraz z wiekiem – powoduje stopniową utratę wzroku.

W razie wystąpienia jakichkolwiek problemów z gałkami ocznymi psa, należy czym prędzej zgłosić się do lekarza weterynarii.

Jakie są sygnały ostrzegawcze?

Powinniśmy regularnie przyglądać się oczom naszego psiego przyjaciela. Kiedy dostrzeżemy jakiekolwiek zmiany w ich wyglądzie – zaczerwienienie, obrzęki, owrzodzenia, zmętnienia, nierówne powieki, itd. – powinno być to dla nas sygnałem kłopotów zdrowotnych. Zwracać też musimy uwagę za zachowanie psa. Jeśli oczy łzawią mu bardziej niż zwykle, często pociera je łapą, trze głową o elementy swojego otoczenia, jest osowiały i apatyczny, nie czekajmy, tylko udajmy się do weterynarza.

Znaczenie regularnych wizyt u weterynarza

Im szybciej dostrzeżesz nieprawidłowości w zachowaniu swojego pupila lub stanie jego oczu i udasz się do weterynarza blisko Ciebie, tym większa będzie szansa na wykurowanie schorzenia i uratowanie wzroku zwierzęcia. Warto co jakiś czas odbywać wizyty kontrolne lub poprosić o kontrolę układu wzrokowego przy okazji szczepienia, przycinania pazurków, itd. Lekarz weterynarii zdiagnozuje problem i wdroży odpowiednią metodę leczenia.

Pamiętajmy, że nawet najdrobniejszych kłopotów z psimi oczami nie wolno lekceważyć. Szybkie wykrycie schorzenia to niezbędny element kuracji.

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

Czym jest karma bytowa dla psa i jakie są jej rodzaje

Czym się różni karma hipoalergiczna dla psa od zwykłej?

9 sierpnia, 2023
PsySchroniskoPoznan

Adopcja psich seniorów – dlaczego starsze psy zasługująna naszą miłość i troskę

25 września, 2023
Wyświetlenia: 237