logo

Jak wybrać najlepszą karmę dla psa?

simplie Aktualności 23 października 2023 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 4.8 / 5. Ilość ocen: 27

W dzisiejszych czasach, kiedy półki sklepowe uginają się pod ciężarem różnorodnych produktów, wybór tej właściwej, najzdrowszej opcji może okazać się nie lada wyzwaniem. Czy powinniśmy kierować się marką, ceną, czy może składem produktu? W tym artykule przeniesiemy się w świat żywienia psów, eksplorując tajniki zdrowej diety i poszukując odpowiedzi na pytanie: jak wybrać najlepszą karmę dla swojego psa.

Jak wybrać najlepszą karmę dla psa (8)

W świecie, gdzie miłość i lojalność są wartościami niezmiernie cenionymi, psy, nasi czworonożni towarzysze, zdobywają serca milionów ludzi na całym globie.

Ich bezwarunkowa przyjaźń, zdolność do odczuwania i wyrażania uczuć sprawiają, że stają się one nie tylko naszymi pupilami, ale częścią rodziny. Troska o ich dobrostan i zdrowie stają się dla nas priorytetem, a wybór odpowiedniej karmy – jednym z kluczowych elementów tej troski.

Co znajduje się w karmach dla psów?

Psy, będąc zwierzętami wszystkożernymi, potrzebują 37 niezbędnych składników odżywczych, które są podzielone na sześć głównych grup: wodę, białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały.

Dobra karma dla psów powinna zawierać składniki wysokiej jakości, które pokrywają wszystkie te kluczowe grupy składników odżywczych.

Jak wybrać najlepszą karmę dla psa (6)

Białko

Białko pochodzi zarówno z mięsa, drobiu, ryb, jak i z niektórych składników karm roślinnych, takich jak gluten kukurydziany czy mączka sojowa.

Jego rola polega na dostarczaniu niezbędnych aminokwasów i podjednostek białkowych, które pomagają utrzymać zdrową sierść, skórę, pazury, mięśnie, ścięgna, więzadła, chrząstkę oraz wpływają na prawidłową produkcję hormonów.

Przeważnie większość diet będzie zawierać między 18 – 30% białka, jednak karmy dla szczeniąt będą miały go więcej, podczas gdy te dla seniorów – mniej.

Tłuszcze

Tłuszcze pochodzą również z mięs, drobiu, ryb oraz olejów roślinnych (szczególnie z lnu i rzepaku).

Są one niezbędnym składnikiem karm dla psów, gdyż wspomagają wiele funkcji organizmu, w tym utrzymanie temperatury ciała, kontrolowanie stanów zapalnych oraz pomoc w absorpcji pewnych witamin.

Tłuszcze są także jednym z głównych form przechowywanej energii, oferując dwa razy więcej kalorii niż węglowodany czy białka.

Węglowodany

Znajdujące się w roślinach i ziarnach węglowodany są świetnym źródłem energii i mogą również wspomagać trawienie. Węglowodany zwykle pochodzą z takich składników karmy jak kukurydza, soja, pszenica, ryż, owies, jęczmień i groch.

Mimo że w ostatnich latach niektóre z tych składników zdobyły złą sławę, spora część z nich jest całkowicie bezpieczna dla psów, które nie mają alergii czy nietolerancji, a nawet mogą być dla nich bardzo korzystne.

Witaminy i Minerały

Obserwując, co znajduje się w karmie Twojego psa, zawsze powinieneś zwracać uwagę na witaminy i minerały. Pomagają one we wszystkim, począwszy od wzrostu kości, a skończywszy na produkcji energii i ochronie przed utlenianiem. Witaminy i minerały wspierają także systemy metaboliczne, trawienne i odpornościowe.

Woda

Woda jest bardzo ważnym składnikiem karmy dla psów. Karma mokra zawierajac ponad 70% wilgotności w składzie poza faktem najedzenia się przez psa dodatkowo dba o jego nawodnienie. Natomiast w przypadku karm suchych zawsze należy zapewnić psu dostęp do świeżej i czystej wody do picia.

Rodzaje karm dla psów

Wśród karm dla psów wyróżniamy głównie dwa typy: suchą i mokrą.

Karma sucha

Suchy produkt to bardziej ekonomiczny rodzaj karmy dla psów. Ma formę chrupiących granulek i jest dostępna w wielu smakach i formach, dostosowanych do różnych etapów życia psa.

Jak wybrać najlepszą karmę dla psa (1)

Ma długi okres przydatności do spożycia i nie wymaga przechowywania w lodówce po otwarciu. Dodatkowo, chrupiąca struktura karmy suchej pomaga w redukcji osadu nazębnego, promując zdrowie zębów i dziąseł psa.

Karma mokra

Karma mokra jest bardziej atrakcyjna smakowo i zapachowo dla psów, lecz jest to zazwyczaj o wiele droższe rozwiązanie. Wilgotne karmy również szybko się psują po otwarciu.

Na co zwrócić uwagę wybierając karmę dla psów?

Wybór odpowiedniej karmy dla psa jest kluczowy dla jego zdrowia i samopoczucia. Odpowiednio zbilansowana dieta, obejmująca węglowodany, tłuszcze, minerały, białka, wodę i witaminy, wpływa na nastrój, zachowanie oraz ogólną kondycję naszego czworonoga. Warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów:

Jak wybrać najlepszą karmę dla psa (9)
 1. Składniki odżywcze: Wybieraj karmy, które zawierają pełnowartościowe białka, zdrowe tłuszcze oraz są bogate w witaminy i minerały.
 2. Jakość i świeżość: Unikaj produktów z dodatkiem sztucznych konserwantów. Świeżość produktów często przekłada się na ich wartość odżywczą.
 3. Zalecenia weterynarza: Konsultacja z profesjonalistą pomoże dostosować dietę do indywidualnych potrzeb psa, uwzględniając jego wiek, wagę i stan zdrowia.
 4. Wiek i rasa psa: Różne rasy, a także psy w różnym wieku, mogą mieć odmienne potrzeby żywieniowe.
 5. Bezpieczeństwo opakowania: Upewnij się, że karma jest odpowiednio zapakowana i nie została naruszona przed zakupem.
 6. Unikanie alergenów: Niektóre psy mogą być uczulone na składniki takie jak kukurydza czy soja.
 7. Marka: Wybieraj karmy od producentów, którzy prowadzą badania i mają na swoim koncie pozytywne recenzje.
 8. Cena: Choć wartość odżywcza jest kluczowa, warto również zwrócić uwagę na stosunek jakości do ceny.

Pamiętaj, że zdrowie Twojego psa zaczyna się od odpowiednio dobranego pożywienia. Wybierając karmę, kieruj się nie tylko ceną, ale przede wszystkim składem i potrzebami Twojego pupila. W razie wątpliwości, zawsze warto skonsultować się z weterynarzem.

Jak czytać etykiety karm?

Kluczem do podjęcia świadomej decyzji wyboru odpowiedniego produktu jest także umiejętność czytania i rozumienia etykiet karm. Oto kilka kluczowych aspektów, na które warto zwrócić uwagę:

Jak wybrać najlepszą karmę dla psa (2)

1. Nazwa produktu

Nazwa produktu może dostarczyć istotnych informacji na temat zawartości karmy. Na przykład, termin „wołowina” oznacza, że wołowina musi stanowić co najmniej 70% całego produktu.

2. Lista składników

Lista składników jest kluczowym elementem etykiety, choć nie zawsze odzwierciedla jakość produktu. Składniki są wymienione w kolejności od największej do najmniejszej ilości. Warto zwrócić uwagę na pierwsze pozycje na liście, gdyż stanowią one główną część karmy.

3. Analiza gwarantowana

Sekcja ta zawiera informacje na temat minimalnej ilości białka i tłuszczu oraz maksymalnej ilości włókna i wilgoci. Wartości te są kluczowe, zwłaszcza dla psów z określonymi potrzebami żywieniowymi.

4. Wskazówki dotyczące karmienia

Te wytyczne dostarczą informacji na temat tego, ile karmy powinien spożywać Twój pies, choć zawsze warto dostosować porcje do indywidualnych potrzeb zwierzęcia.

5. Informacje o producencie

Dane kontaktowe producenta umożliwią Ci zadanie dodatkowych pytań lub zgłoszenie uwag dotyczących produktu.

Pamiętaj, że wybór odpowiedniej karmy to nie tylko kwestia analizy etykiety, ale także obserwacji Twojego psa – jego kondycji, apetytu, stanu sierści czy ogólnej energii.

Czy karma bez zbóż jest dobra dla psa?

Karmienie psów karmą bez zbóż stało się niezwykle popularne w ostatnich latach. Wielu właścicieli zwierząt uważa, że jest to zdrowsza opcja, jednakże warto przyjrzeć się temu zagadnieniu bliżej.

Jak wybrać najlepszą karmę dla psa (3)

W ostatnich latach obserwuje się wzrost przypadków schorzeń serca u psów, zwanego rozszerzonym kardiomiopatią (DCM). Choć nie ma jeszcze jednoznacznych dowodów, spekuluje się, że pewna forma tej choroby może być powiązana z dietą bez zbóż.

Jeśli zdecydujesz się na karmę bez zbóż, upewnij się, że białka mięsne nie zostały zastąpione w nadmierny sposób białkami roślinnymi. Nie zaleca się karmienia psa pokarmem, w którym groch lub fasola są jednym z trzech-czterech głównych składników, ani tym, który zawiera jakiekolwiek izolowane białko grochu.

Jak wybrać najlepszą karmę dla psa (5)

Niektóre karmy zawierające ziarna mogą być bardziej korzystne, także cenowo. Ziarna dostarczają cennego błonnika, który jest niezmiernie wartościowy dla młodych szczeniąt oraz psów o bardziej wrażliwych żołądkach. Wiele psów nie jest w stanie tolerować wysokobiałkowej, bezziarnistej karmy suchej bez występowania luźnych stolców.

Od kiedy ruch na rzecz karm bez zbóż zyskał na popularności, niektóre firmy zastąpiły drogie, zdrowe mięso tanimi białkami na bazie grochu. Używają one konkretnych warzyw zamiast ziaren, aby tanio zwiększyć masę swojej karmy.

Białko grochu w karmie bez zbóż

Zanim ruch na rzecz karm bez zbóż nabrał rozpędu, to ziarna trzymały suchą karmę dla psów razem. Czyste mięso samo w sobie nie utrzyma się w suchej karmie. Dlatego producenci karm bez zbóż zaczęli używać białka grochu jako głównego „kleju” podczas procesu produkcyjnego.

Białko grochu zwiększa zawartość białka, którego to ilość jest raportowana na opakowaniu i jest tańsze niż dodawanie mięsa. Wiele firm zaczęło dodawać nie tylko białko grochu, ale także skrobię grochową, co pozwala podzielić „groch” na dwa odmienne składniki w tabeli ze składem i sprawia, że jest on niżej na liście składników.

Jak wybrać najlepszą karmę dla psa (15)

Groch w umiarkowanych ilościach może być zdrowy, ale nie kosztem odpowiedniej ilości białek pochodzenia mięsnego. Psy nie są w stanie prawidłowo rozkładać aminokwasów w białkach roślinnych.

Całe ziarna grochu, umieszczone bliżej końca listy składników (jest ich mało), są dopuszczalne a wręcz dodają istotnych wartości do całości produktu.

Ziemniaki w karmie bez zbóż

Wiele firm produkujących karmę bez zbóż używa ziemniaków jako tanich wypełniaczy, aby obniżyć koszty produkcji. Białe ziemniaki nie mają zbyt dużej wartości odżywczej dla psów, ale nie są zbożem. Prowadzi to do tego, że producenci karmy określają swoją karmę produktem bez zbóż, jednocześnie zwiększając cenę.

Jak wybrać najlepszą karmę dla psa (16)

Lepszym wyborem będzie np. brązowy ryż lub owies zamiast ziemniaków i grochu. Warto zaznaczyć, że powyższe informacje są oparte na dostępnej wiedzy i mogą podlegać zmianom w miarę pojawiania się nowych badań i dowodów naukowych.

Czego unikać w karmach dla psów?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej nie wszystkie składniki karmy są odpowiednie dla naszego pupila. Jedne są szkodliwe tylko w większych ilościach lub po prostu nie posiadają wartości odżywczej. Natomiast w tym rozdziale przejdziemy do produktów, których musimy w karmach unikać.

Jak wybrać najlepszą karmę dla psa (14)

Oto lista dziesięciu składników, których musimy unikać w karmach:

 1. BHA (Butylated Hydroxyanisole) – Jest to chemiczny konserwant dodawany do tłuszczów i olejów. Nawet w niewielkich ilościach może stanowić zagrożenie dla zdrowia psa, wpływając negatywnie na jego nerki i wątrobę oraz powodując podrażnienia skóry i oczu.
 2. Biała mąka – Używana jako spoiwo i wypełniacz w niektórych karmach dla psów. Może powodować gwałtowne wzrosty i spadki poziomu cukru we krwi psa, co z kolei zwiększa ryzyko otyłości i cukrzycy.
 3. Produkty pochodzenia zwierzęcego – Chociaż mięso (odpowiedniej jakości) jest zdrowe i niezbędne dla psów, tak niektóre składniki opisywane często jako „produkty pochodzenia zwierzęcego” mogą stanowić spore zagrożenie dla naszych milusińskich. Jest to najczęściej mięso lub podroby niskiej jakości.
 4. Sztuczne barwniki – Dodawane do karmy, aby była bardziej atrakcyjna wizualnie dla właścicieli zwierząt, ale są zbędne dla psów i mogą powodować alergie.
 5. Syrop kukurydziany – Chociaż psy uwielbiają słodkie smakołyki, syrop kukurydziany może prowadzić do otyłości i cukrzycy.
 6. Tłuszcz przetworzony – Może być źródłem pleśni i szkodliwych mikroorganizmów, takich jak salmonella.
 7. Łosoś hodowlany – Może zawierać szkodliwe chemikalia, takie jak rtęć.
 8. Azotany/Nitryty – Mogą negatywnie wpływać na zdrowie psa, powodując zatrucia.
 9. Melamina – Jest toksyczna dla psów i może prowadzić do niewydolności nerek.

Podsumowując, warto zwracać uwagę na skład karmy dla psów i unikać tych, które zawierają szkodliwe składniki. Pamiętajmy, że zdrowie naszego pupila zależy od tego, co mu podajemy.

Podsumowanie

Kierowanie się etykietą, zrozumienie potrzeb żywieniowych naszego psa, a także świadomość zagrożeń płynących z niektórych składników, są kluczowe w procesie podejmowania decyzji dotyczącej wyboru karmy.

Warto również pamiętać, że każdy pies jest inny i to, co sprawdza się dla jednego, może nie być odpowiednie dla drugiego.

Jak wybrać najlepszą karmę dla psa (13)

Dlatego też, obserwacja naszego pupila, jego reakcji na konkretną dietę oraz regularne konsultacje z weterynarzem, powinny być naszymi stałymi towarzyszami na drodze do zapewnienia mu zdrowego i szczęśliwego życia.

W erze, gdzie dostęp do informacji jest szeroki, a rynek karm dla psów jest tak różnorodny, nasza świadomość i zaangażowanie w dobrostan naszych zwierząt staje się nie tylko priorytetem, ale i naszą odpowiedzialnością.

Jak wybrać najlepszą karmę dla psa (11)

Pamiętajmy, że nasze decyzje dotyczące żywienia psa mają bezpośredni wpływ na jego jakość życia, zdrowie i samopoczucie.

Jeśli poszukujesz dodatkowych rekomendacji i chcesz sprawdzić, które karmy są obecnie polecane przez innych właścicieli psów, odwiedź stronę najlepsze-karmy.pl, gdzie znajdziesz rankingi i recenzje, które z pewnością ułatwią Ci wybór najlepszego produktu dla Twojego pupila.

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

Jak rozumieć psią mowę ciała

Jak dobrze zrozumieć psią mowę ciała? – czytanie sygnałów, które daje nam nasz pupil. 

4 października, 2023
Animaloterapia - terapeutyczna moc obcowania ze zwierzętami.

Animaloterapia – terapeutyczna moc obcowania ze zwierzętami.

15 marca, 2024
Wyświetlenia: 409