logo

Jak „nauczyć się” psa?

simplie Aktualności 18 grudnia 2019 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 0 / 5. Ilość ocen: 0

Przewrotny tytuł, tak jakbyśmy mieli obowiązek nauczyć się „obsługi” psa, a następnie zdać odpowiedni egzamin. Tak naprawdę nie ma złotego środka, dziesięciu przykazań, które wskażą drogę każdemu psiarzu. Nie ma możliwości, że kupując np. poradnik dotyczący psów, bardzo szybko i przyjemnie będziemy wiedzieli jak z naszym psem postępować.

Warto jednak poznać kilka najistotniejszych faktów dotyczących psów. Dzięki temu życie, zarówno nasze, rodziny, przyjaciół i oczywiście czworonogów będzie komfortowe. Co zatem powinno wiedzieć się o psach? Jak należy z nimi postępować, aby stworzyć zdrowe relacje?

Pies to nie zabawka


Najważniejsza zasada odnosząca się zarówno do psów, jak i innych zwierząt. Nie są to zabawki, a traktowanie ich jak rzeczy, powinno być surowo karane. Jednak wielokrotnie można się spotkać z sytuacją, że np. dzieci tego nie rozumieją i wymyślają przeróżne zabawy, które psu niekoniecznie odpowiadają.

Dlatego zawsze wyczulajmy otoczenie na taką kwestię. Róbmy to również z uwagi na bezpieczeństwo. Psy, podobnie jak ludzie, również mają pewne granice tolerancji, cierpliwości. Jeżeli zostaną one przekroczone, pies może się zrobić agresywny, wyrządzić krzywdę. Wtedy zaś sytuacja będzie niekorzystna dla psiarza.

Psa „uczymy się” każdego dnia


Praktycznie przez całe wspólne życie z psem, „uczymy się” go. Psy mają swoje schematy działania, zachowania, różne dla wieku. Psy kształtują się pod wpływem otoczenia. Wszystko, co robimy z naszym czworonogiem, ma przełożenie na jego rozwój, zachowanie.

Na pewno nie jesteśmy w stanie mieć psa idealnego, który będzie doskonały pod każdym względem. To nie film, to nie kolejny rozdział z poradnika perfekcyjnego psiarza. Psy, podobnie jak ludzie, mają swoje zdanie, mogą być uparte, popełniać błędy.

Nie podchodźmy więc do kształtowania naszego pupila w sposób pedantyczny, perfekcyjny. Muszą mieć czas na zabawę, odpoczynek, jedzenie. Równocześnie pamiętajmy o tym, aby zbytnio nie popuszczać naszym czworonogom.

Mając psa, bądźmy rozważni w jego prowadzeniu. Starajmy się po prostu być dla niego jak najlepszym przewodnikiem, autorytetem, jednak nie przesadzając w żadną ze skrajnych stron. Pamiętajmy o tym, że psi żywot nie jest długi, dlatego cieszmy się z każdego dnia, który spędzamy wspólnie.

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

blog o psach poradnik aktualnosci wychowanie psa szkolenie sklep 26

Pies, co tak naprawdę o nim wiemy?

29 listopada, 2019
wesolych swiat wielkanocnych

Wesołych Świąt Wielkanocnych

16 kwietnia, 2020
Wyświetlenia: 235