logo

Jak prawidłowo czyścić psie zęby

simplie Aktualności 11 stycznia 2019 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 0 / 5. Ilość ocen: 0

Dbanie o psie zęby jest niezwykle ważne. Niestety, wiele osób o tym zapomina, bądź uważa, że psy nie potrzebują, w przeciwieństwie do ludzi, stałego dbania o higienę uzębienia. Brak regularności w czyszczeniu psich zębów prowadzić będzie do ich degradacji, pojawiać się mogą stany zapalne, a nawet wypadanie. Trzeba zatem być nie tylko systematycznym w tej materii, ale również wiedzieć, jak prawidłowo dbać o psie zęby.

Kamień nazębny. Skąd się bierze, co mu sprzyja?


Zasada pojawiania się kamienia nazębnego u psów jest prosta. Podczas jedzenia posiłków na zębach osadzają się resztki pokarmu. Psia ślina w pysku skutecznie zamienia owe resztki w płytkę nazębną. Taka płytka jest prosta do usunięcia. Psy muszą po prostu regularnie korzystać z twardych gryzaków, kości. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest regularne szczotkowanie zębów.

Nie usuwanie płytki nazębnej, twardnieje ona, zamieniając się w kamień nazębny. Jest on niezwykle trudny do usunięcia. Jedynym ratunkiem okazuje się wizyta u weterynarza, gdyż samodzielnie nie ma możliwości wyeliminowania kamienia nazębnego.

Co może powodować szybkie pojawienie się kamienia nazębnego u psów? Mianowicie największym zagrożeniem jest tutaj uprzednio rozmoczona sucha karma oraz mokra karma z puszki. Poleca się w takiej sytuacji, aby często serwować psom kości mięsne do ogryzania. Kości mięsne muszą być jednak surowe.

Podanie psu kości z mięsem, które zostało poddane obróbce termicznej, nie jest dobrym pomysłem. Takie kości łatwo mogą się pokruszyć, niosąc psom wiele szkód. Dodatkowo można zaopatrzyć się w specjalnie przygotowane psie przekąski, których jedną z właściwości jest oczyszczanie zębów.

Widać doskonale, że należy dbać o zęby swoich psów, bo inaczej czekają je wizyty w gabinecie weterynaryjnym.

Co najlepsze do czyszczenia psich zębów?


Jak najlepiej czyścić psie zęby? Musimy zaopatrzyć się w odpowiedniej jakości pastę do zębów oraz szczoteczkę. Pasta do zębów ma za zadanie pełne oczyszczanie zębów, ale również dobrze, kiedy działa np. osłonowo. Pod żadnym pozorem nie powinno się psom aplikować pasty do zębów, przeznaczonej dla ludzi. Posiada ona zupełnie inny skład, niż psie pasty, dlatego będzie negatywnie działała na psa.

Do pasty potrzebna jest szczoteczka. Zazwyczaj oferowane są szczoteczki z długą rączką, co ma gwarantować dokładne i pełne czyszczenie zębów psa. Można również trafić na tzw. nakładki na palec, zwieńczony szczoteczką. Wybór musi być dokonany indywidualnie.

Jak skutecznie czyścić psie zęby?


Na samym początku, musimy mieć pewność, że pies nam ufa. Trzeba go oswoić ze sobą, ze swoją ręką, która będzie przecież operowała w pysku. Najlepszym sposobem jest podawanie mu smakołyków. Wszystko po to, aby pies sobie zakodował, że ludzka ręka w okolicach jego pyska, to coś miłego.

Następnie należy przyzwyczaić psa do podnoszenia fafli. Jest to niezbędne, gdyż dzięki temu czyszczenie zębów będzie skuteczne. Kiedy pies zostanie nauczony, będzie przyzwyczajony do kontaktu z ludzką dłonią przy pysku, można przystępować do regularnego czyszczenia zębów.

Jak należy to przeprowadzić? Tak jak u człowieka, konieczne jest po prostu szczotkowanie psiego uzębienia. Niczego nie można jednak robić na siłę, a bardzo istotne jest również to, aby uważać na niezwykle delikatne psie dziąsła. Pierwsze szczotkowania mają na celu oswojenie psa z pastą i szczotką. Dopiero z czasem będziemy musieli się przyłożyć do dokładnego szczotkowania zębów naszego pupila.

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

jak zadbac o psa w cieple dni blog o psach z psiego punktu widzenia

Jak zadbać o psa w ciepłe dni?

24 grudnia, 2018
Jak dbac o psia aktywnosc w chlodniejsze dni blog o psach wychowanie psa

Jak dbać o psią aktywność w chłodniejsze dni?

22 stycznia, 2019
Wyświetlenia: 445