logo

Pierwsza psia wystawa?

simplie Aktualności 20 marca 2019 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 0 / 5. Ilość ocen: 0

Już samo uczestnictwo w psich wystawach, jest dla wielu właścicieli pewnego rodzaju nagrodą. Jednak jak to w życiu bywa, zawsze musi być ten pierwszy raz. Jeżeli do tej pory nie braliśmy udziału w żadnych psich wystawach, to warto wiedzieć, w jaki sposób się przygotować. Co powinien zrobić właściciel psa i jakie przygotowania zaordynować swojemu czworonożnemu przyjacielowi?

Dobry, efektywny trening podstawą przygotowania do wystawy


To, że nasz pies jest ułożony, słucha się w warunkach domowych, to zdecydowanie za mało. Pamiętajmy, że wystawa to duże skupisko ludzi oraz psów, co na pewno jest stresującą sytuacją, zarówno dla psa, jak i jego właściciela.

Psy, jak wiemy, znakomicie wyczuwają ludzkie emocje, potrafią je znakomicie odzwierciedlać. Wystarczy, że opiekun będzie zestresowany, zagubiony, pies zacznie zachowywać się podobnie. Należy również pamiętać o tym, że w trakcie psich wystaw będzie wiele czynności, z którymi psy nie mają na co dzień do czynienia.

Przyjmowanie odpowiednich pozycji, sprawdzanie psich zębów, umiejętne dostosowanie się do tempa biegu, to wszystko spotka psy i ich właścicieli na wystawach. Dlatego nie można dopuścić do sytuacji, że pies nie będzie wiedział tak naprawdę co się dzieje wokół niego. Wymaga się więc regularnych treningów, systematycznego przygotowywania psów do pierwszej psiej wystawy.

Co nagle, to po diable


Wybierając się na wystawę psów, pamiętaj o tym, aby przybyć odpowiednio wcześniej. Dojazd na ostatnią chwilę nie jest najrozsądniejszy z wielu względów. Problem z terminowym dotarciem na miejsce dostarcza niepotrzebnego stresu, rodzi nerwy, co naturalnie „przechodzi” z człowieka na psa.

Dodatkowo, jeżeli wystaw odbywa się w dość odległym miejscu, to, zamiast podróżować kilka godzin w aucie i od razu wystąpić z pupilem, lepiej dotrzeć do celu dzień wcześniej. Pies (jak i właściciel) musi być wypoczęty, odpowiednio przygotowany do zawodów, oswojony z miejscem, o co będzie trudno, kiedy wszystko odbywać się będzie z marszu.

Wygląd ma znaczenie, ale nie jest najważniejszy


Twój pies powinien zachowywać się w odpowiedni sposób. Prawidłowe przygotowanie wizualne psa to zdecydowanie za mało, aby oczekiwać dobrych ocen od sędziów. W trakcie wystawy pies powinien przede wszystkim znakomicie się prezentować, jego zachowanie ma być odpowiednie do sytuacji. Tak naprawdę macie mało czasu, jedną chwilę, aby zaprezentować większość psich walorów i szkoda byłoby to zmarnować.

Kilka psów, jeden opiekun? Na wystawie, to droga do klęski


Jeżeli posiadasz kilka psów, które są już gotowe do zaprezentowania na wystawie, to wiedz, że wiedziesz je ku porażce. Zaprezentowanie kilku psów w trakcie jednej wystawy jest możliwe logistycznie.

Jednak po co narażać się na stres, nerwowe spoglądanie na zegarek, bieganie pomiędzy różnymi punktami na wystawie. Skupiamy się na jednym psie, a kiedy chcemy, aby więcej wzięło udział w wystawie, to koniecznie musimy zaangażować osoby zaufane, lub tzw. handlera.

Nie rzucaj psa na głęboką wodę


Szykując się na pierwszą publiczną prezentację psa, nie ma sensu od razu ruszać na największe, najbardziej prestiżowe wystawy. Dajmy sobie na wszystko czas, oswajajmy psa z atmosferą psich wystaw. Dlatego dobrze jest wybierać wystawy mniejsze, ze skromniejszą otoczką.

Pytaj, konsultuj, zdobywaj wiedzę


Będąc na wystawie, psy podlegają ocenie sędziowskiej. Najważniejsze to, aby nie bać się sędziów. To też ludzie, którzy po prostu są doświadczeni w temacie psów, mają ogromną wiedzę. Jeżeli mamy do czynienia z sędziami, którzy zdawkowo komentują psa, jego wygląd i zachowanie, to warto wyciągnąć od niego więcej informacji.

Na pewno nie jest to nic kompromitującego, a pozwoli na uzyskanie wielu interesujących wniosków, co zaprocentuje na kolejnych wystawach. Trzeba również zdawać sobie sprawę, że sędziowie mogą się mylić. Dlatego przed rozpoczęciem wystawy wymaga się dokładnego poznania regulaminu. Kiedy nie jesteś pewny tego, co twierdzi sędzia, pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, reaguj natychmiast.

Nie czuj się poszkodowany przez sędziów


Startując po raz pierwszy w wystawie psów, może się zdarzyć, że pies nie zaprezentuje zbyt wielu swoich zalet. Może to oczywiście skutkować niską oceną, a nawet i dyskwalifikacją, w sytuacji, kiedy pies, nie zachowuje się jak należy. Dodatkowo sędziowie mogą sobie pozwolić na komentarz dotyczący psa, jego zachowania, przygotowania.

Jeżeli jest on negatywny, to nie pozwól, aby wpłynęło to na ciebie demobilizująco. Załamanie się kiepskimi ocenami, recenzjami na pierwszej wystawie, niech będzie nauką na przyszłość. Porażka przekuta w sukces, czyli zamiast rezygnacji z psich wystaw, mobilizacja do dalszej pracy z psem.

Twój pies nie jest w centrum uwagi


Psia wystawa to miejsce, gdzie spotyka się ogromne ilości psów. Najróżniejsze rasy, zróżnicowany poziom wytrenowania, to wszystko powoduje, że mamy prawdziwy miszmasz. Dlatego pamiętajmy, że nasz pies, może i dla nas najważniejszy, nie jest tutaj w centrum uwagi.

Powinniśmy mieć stale na niego oko. Musimy go pilnować, nie dopuszczać do groźnych sytuacji, takich jak choćby zerwanie się ze smyczy i ucieczka. To skutkuje np. atakiem na inne psy, przez co robi się niezdrowa atmosfera. Problemy z upilnowaniem psa, to prosta droga do wykluczenia z wystawy.

Przygotowanie i uczestnictwo w wystawach psów to wiele wyrzeczeń


Należy zdać sobie sprawę z faktu, że uczestnictwo w psich wystawach, wymaga od opiekunów naprawdę wielu wyrzeczeń. Przygotowania to poświęcenie wielu godzin, które przecież mogą być inaczej spożytkowanie.

Chęć uczestnictwa w wystawach wymaga również odpowiednich nakładów finansowych, odbywania długich podróży. Trzeba również pamiętać o kwestiach związanych z samopoczuciem, psychiką. Niepowodzenia mogą rzutować na nastrój, powodować zniechęcenie.

Psie wystawy, to przede wszystkim rozrywka


Wyjazd na pierwszą psią wystawę będzie dla wielu sporym przeżyciem i źródłem dużego stresu. Trudno, tak jest zazwyczaj, ale należy pamiętać o tym, co najważniejsze. Mianowicie dzień wystawy, to dzień radości, zabawy.

Rozrywka, zarówno dla psa, jak i jego opiekuna. Nawet już w trakcie wystawy, musimy mieć na pierwszym planie pozytywne nastawienie i traktowanie wszystkiego jako zabawy. Nie zarażajmy psa i otoczenia nerwowym zachowaniem. Nie gniewajmy się na psa, kiedy jego zachowanie nie będzie odpowiednie.

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

Jak zadbac o swojego psa Najwazniejsze zasady blog o psach

Jak zadbać o swojego psa? Najważniejsze zasady

2 marca, 2019
Fiksacja na punkcie wlasnego psa

Fiksacja na punkcie własnego psa?

25 marca, 2019
Wyświetlenia: 450