logo

Jak psy widzą kolory?

simplie Aktualności 9 września 2022 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 4.7 / 5. Ilość ocen: 13

Pokutuje przekonanie, że psy obserwują świat w czarno-białych kolorach. Czy takie spojrzenie jest uzasadnione? Czy rzeczywiście najlepsi przyjaciele człowieka muszą zadowolić się czarno-białym światem? Nic z tych rzeczy, gdyż to zdecydowanie błędne przekonanie.

W jakich barwach zatem widzą świat psy?

Sprawa nie jest taka prosta, jakby mogła się wydawać. Zacząć należy od najróżniejszych badań naukowych. Wskazują one, że komórki odpowiedzialne za widzenie kolorów, czyli tzw. czopki, występują u psów w dwóch rodzajach. Ich specyfiką jest wrażliwość na określone kolory, czyli niebieski oraz żółty.

jak widzi pies jak psy widza kolory 9

Za sprawą tego, pojawia się możliwość odróżniania właśnie wyżej wymienionych kolorów. Natomiast inne kombinacje, np. odróżnienie barwy czerwonej i pomarańczowej nie jest już możliwe. Dla porównania ludzie mają trzy rodzaje czopków, dzięki czemu pojawia się znacznie więcej opcji widzianych kolorów.

Warto jednak zauważyć, że przedmioty to nie tylko konkretna kolorystyka. Jak wiadomo, mają one najróżniejsze odcienie, skalę jasności. To też sprawia, że psy mają możliwość odróżnić np. kość zabawkę koloru żółtego od kości zabawki czerwonej.

jak widzi pies jak psy widza kolory 1 1

Nie ma stu procentowej pewności, ale uważa się, że dostrzeganie kolorów przez psy jest dość podobne do widzenia kolorów przez ludzi zmagających się z daltonizmem (in. deuteranopia).

Samo rozróżnianie kolorów to jedno. Warto w tym miejscu również pamiętać, że nasz wzrok różni się od psiego ze względu na jakość. Zmysł wzroku nie jest aż tak istotny dla psa, dlatego nie ewoluował w taki sposób, jak ludzki.

Jakie ma to znaczenie w codziennym psim żywocie?

Przede wszystkim ostrość psiego wzroku jest nawet 8 razy słabsza niż ludzkiego. Kolejna ważna kwestia odnosi się do różnic w jasnościach. Oko psa jest znacznie mniej wrażliwe na owe różnice niż oko człowieka.

jak widzi pies jak psy widza kolory 3

Ciekawym doświadczeniem będzie skorzystanie ze strony Dog VISION. Dzięki niej można sobie sprawdzić, jak konkretne miejsca, przedmioty widzą psy oraz ludzie. Różnice są doskonale widoczne.

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

pies kierowca pies prowadzacy samochod czy psu potrafia jedzic samochodem

Pierwszy na świecie pies kierowca

30 sierpnia, 2022
Jak psy nawiazuja przyjaznie psia prazyjazn zpsiegopunktuwidzenia 6

Jak psy nawiązują przyjaźnie?

17 września, 2022
Wyświetlenia: 413