logo

Noworoczne postanowienia dla „psiarza”

simplie Aktualności 23 kwietnia 2021 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 4 / 5. Ilość ocen: 1

Zawsze w okazji nowego roku wprowadzamy w życie liczne postanowienia. Odchodzący stary rok, pojawiający się nowy jest doskonałą cezurą czasową, która wyzwala nowe siły, gwarantuje motywację. Jak wyglądają postanowienia w życiu ludzi, którzy cenią sobie szczególnie towarzystwo swojego psiaka? O czym pamiętać w związku z noworocznymi postanowieniami? Jak dobrze je rozplanować?

Wyrzuć ze swojego słownika „NIE”!


Bardzo często w „rozmowach” z naszym psem używamy słowa „NIE”. Podobnie ma się sytuacja na przykład w trakcie rozmów z dziećmi. Ciągłe „nie”, które ma tryb nakazowy, zakazujący. Wystarczą takie przykłady, jak nie ruszaj tego, nie bierz tego, nie idź tam, nie wstawaj, nie wolno tak się zachowywać. Dodatkowo najróżniejsze strofowanie, gdzie nadużywane jest „nie”. Identycznie kierujemy ów słowo we własnym kierunku.

Wystarczy tylko wspomnieć właśnie o postanowieniach noworocznych, o próbach wprowadzania większych, rewolucyjnych zmian we własnym życiu. Przecież nie będę palił, nie będę pił, nie będę się objadał, i tak dalej. Naukowcy odkryli jednak, że słowo „nie” jest jakby niezauważalne dla ludzkiego mózgu. Wynika z tego, że wszelkie kwestie poruszane z nadmiernym używaniem słowa „nie” odchodzi szybko w zapomnienie, jest przez odbiorcę ignorowane. Z tego względu, warto walczyć z tym złym nawykiem i nauczyć się zupełnie innego, pozytywnego sposobu komunikacji, nie tylko ze swoim psiakiem, ale i innymi ludźmi.

psy postanowienia nowy rok

Przyrównywanie psów do innych


Problematycznym zachowaniem jest porównywanie się z innymi. Jako ludzie stale to czynimy. Podobnie dzieje się z naszymi psiakami. Kiedy mamy psa, który nie jest do końca skory do współpracy, nie zawsze się słucha, nie oznacza to, że trzeba załamać ręce. Co gorsza, nie ma sensu psu wmawiać, że inne psy są lepsze, słuchają się swoich właścicieli. Rozsądny opiekun będzie po prostu starał się o to, aby relacje człowiek-pies stale, intensywnie się rozwijały. Widoczne postępy, coraz lepsze zachowanie psa (mimo pewnych jego wpadek), zasługuje na pochwałę, na okazywanie radości.

Bądź zawsze spójny i konkretny


Bardzo ważne postanowienie noworoczne, które trzeba wprowadzić. Nie można się poddawać i stale w tym kierunku się rozwijać. Mianowicie mowa o tym, aby być konkretnym. Nie można zatem twierdzić, że coś będziemy robić z naszym psem regularnie, a później o tym zapomnimy. Warto również postawić sobie określone cele, które rozłoży się w czasie. Nie ograniczać się do banałów, typu codziennie godzina zabawy z psiakiem. Nic z tych rzeczy, szukajmy czegoś oryginalnego, co wprowadzić istotne zmiany w relacjach pies-człowiek.

Z nowym rokiem nowe pomysły


Wejście w nowy rok z nowymi, często odkrywczymi pomysłami, to całkiem ciekawy pomysł. Będzie to z pożytkiem dla każdej ze stron. Jeżeli widzimy, że pewne zachowania, pewne wspólne kierunki współpracy z psem nie przynoszą spodziewanych rezultatów, męczą, po co dalej tym się zajmować. Warto wtedy powiedzieć stop i pomyśleć o zmianie. Oczywiście, jakiekolwiek zmiany, niezależnie od ciężaru gatunkowego, mogą być trudne do wprowadzenia. Zawsze to, co nowe, nieodkryte w pewnym stopniu przeraża. Jednak spróbować wyjść ze strefy komfortu i zobaczyć co przyniosą konkretne zmiany w życiu.

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

pies milosc czlowieka

Psi świat i o tych, co chcą być zbyt dobrzy

1 marca, 2021
GPS dla psa

3 gadżety ułatwiające znalezienie psa

3 czerwca, 2021
Wyświetlenia: 406