logo

Buldog angielski znacznie mniej zdrowy niż inne rasy psów

simplie Aktualności 13 lipca 2022 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 4.6 / 5. Ilość ocen: 5

Buldogi angielskie muszą być hodowane z bardziej umiarkowanymi cechami fizycznymi, ponieważ nowe badanie pokazuje, że rasa jest znacznie mniej zdrowa niż inne rasy psów. Buldogi angielskie są narażone na zwiększone ryzyko chorób układu oddechowego, oczu i skóry ze względu na ich ekstremalne cechy fizyczne, w tym skrócony pysk, pofałdowaną skórę i przysadziste ciało, donosi artykuł opublikowany w czasopiśmie Canine Medicine and Genetics . Autorzy opowiadają się za przedefiniowaniem standardów rasy Buldog Angielski w kierunku bardziej umiarkowanych cech, bez których może istnieć ryzyko, że hodowla tego typu psów zostanie zakazana w Wielkiej Brytanii.

Buldog angielski został pierwotnie opracowany jako muskularny i wysportowany pies do walk byków, ale przez lata był hodowany jako rasa pokazowa i towarzysząca z krótką (brachycefaliczną) czaszką, wystającą szczęką, fałdami skóry i przysadzistą, ciężką budową . Ta budowa ciała została powiązana z kilkoma schorzeniami, a kraje takie jak Holandia i Norwegia ograniczyły hodowlę buldogów angielskich w ostatnich latach.

Prawdopodobieństwo zdiagnozowania choroby u Buldoga angielskiego

Autorzy z Royal Veterinary College (Hertfordshire, Anglia) porównali ryzyko powszechnych zaburzeń u buldogów angielskich z innymi psami, analizując zapisy z praktyk weterynaryjnych w Wielkiej Brytanii od 2016 r., korzystając z bazy danych VetCompass.

Dan O’Neill i współpracownicy przeanalizowali zapisy losowej próby 2662 buldogów angielskich i 22 039 psów, które nie były buldogami angielskimi i stwierdzili, że u buldogów angielskich prawdopodobieństwo zdiagnozowania co najmniej jednego zaburzenia było dwa razy większe niż u innych psów. Rasa wykazywała predyspozycje do 24 z 43 (55,8%) specyficznych zaburzeń.

Buldogi angielskie miały 38,12 razy większe ryzyko rozwoju zapalenia skóry w fałdach skóry niż inne psy. Byli również 26,79 razy bardziej narażeni na ryzyko rozwoju choroby zwanej wypadnięciem gruczołu naciekowego (zwanego również „wiśniowym okiem”), w którym trzecia powieka psa wystaje jako czerwona opuchnięta masa w dolnym oku.

Buldogi angielskie były również 24,32 razy bardziej narażone na prognatyzm żuchwy (gdzie dolna szczęka jest zbyt długa w stosunku do górnej szczęki) i 19,20 razy na ryzyko brachycefalicznego zespołu obturacyjnego dróg oddechowych (co może prowadzić do poważnych problemów z oddychaniem) w porównaniu z innymi psami .

W przeciwieństwie do innych psów, buldogi angielskie miały zmniejszone ryzyko niektórych chorób, takich jak choroby zębów, szmery w sercu i infestacja pcheł.

Autorzy podają również, że tylko 9,7% buldogów angielskich w tym badaniu było w wieku powyżej ośmiu lat w porównaniu do 25,4% innych ras psów. Potwierdza to pogląd, że krótsza długość życia buldogów angielskich jest związana z ich gorszym ogólnym stanem zdrowia, sugerują autorzy.

Autor badania, Dan O’Neill, powiedział:

„Te odkrycia sugerują, że ogólny stan zdrowia buldoga angielskiego jest znacznie niższy niż u innych psów. Jednak najbardziej niepokojące jest to, że tak wiele chorób, na które cierpią buldogi angielskie, jak zapalenie fałdów skórnych i problemy z oddychaniem, są bezpośrednio związane z ekstremalną strukturą ich ciała, która została selektywnie wyhodowana.

„Biorąc pod uwagę stałą popularność rasy, kształt ciała typowych buldogów angielskich powinien zostać przedefiniowany w kierunku bardziej umiarkowanych cech fizycznych. Takie postępowanie nie tylko poprawi zdrowie psów, ale może również umożliwić Wielkiej Brytanii uniknięcie obserwowania innych krajów w zakazaniu buldoga angielskiego ze względu na dobrostan”.

Autorzy sugerują, że przyszłe badania mogłyby porównać predyspozycje do zaburzeń między buldogami angielskimi o bardziej umiarkowanych cechach fizycznych w porównaniu z tymi o ekstremalnej budowie ciała, aby ocenić potencjalne korzyści w zakresie dobrostanu z hodowli pod kątem mniej drastycznych cech.

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

Zajecia z udzialem psa obnizaja poziomu stresu u dzieci

Zajęcia z udziałem psa obniżają poziomu stresu u dzieci

7 lipca, 2022
Nowe badania miedzynarodowej grupy naukowcow na temat historii psiego udomowienia

Nowe badania na temat historii psiego udomowienia

14 lipca, 2022
Wyświetlenia: 449