logo

Zajęcia z udziałem psa obniżają poziomu stresu u dzieci

simplie Aktualności 7 lipca 2022 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 5 / 5. Ilość ocen: 8

W nowym badaniu porównano poziomy kortyzolu u dzieci ze szkół podstawowych w Wielkiej Brytanii, które uczestniczyły w sesjach interwencyjnych z udziałem psa. Interwencje z udziałem psa mogą prowadzić do znacznie niższego stresu u dzieci, zarówno ze specjalnymi potrzebami, jak i bez, według nowego badania z wykorzystaniem poziomu kortyzolu w ślinie opublikowanego w tym tygodniu w ogólnodostępnym czasopiśmie PLOS ONE autorstwa Kerstin Meints z University of Lincoln w Wielkiej Brytanii.

Czy obecność zwierząt obniża poziom kortyzolu u dzieci?

Długotrwałe narażenie na stresory może mieć negatywny wpływ na uczenie się, zachowanie, zdrowie i samopoczucie dzieci przez całe życie. W szkołach zbadano kilka podejść do łagodzenia stresu, w tym jogę, uważność, medytację, aktywność fizyczną, interwencje związane ze stylem nauczania i interwencje przy pomocy zwierząt.

W nowym badaniu naukowcy obserwowali poziom kortyzolu – hormonu stresu w ślinie 105 dzieci w wieku od 8 do 9 lat w czterech szkołach ogólnodostępnych w Wielkiej Brytanii, a także 44 dzieci w podobnym wieku z siedmiu szkół specjalnych w Wielkiej Brytanii. Wielka Brytania.

Dzieci losowo podzielono na trzy grupy: grupę psów, grupę relaksacyjną lub grupę kontrolną. W grupie psów uczestnicy wchodzili w interakcję przez 20 minut z wyszkolonym psem i przewodnikiem; grupa medytacyjna obejmowała 20-minutową sesję relaksacyjną. Sesje odbywały się dwa razy w tygodniu przez cztery tygodnie.

Obniżony poziom kortyzolu u dzieci dzięki spotkaniom z psami

Interwencje psów prowadzą do znacznie niższych poziomów kortyzolu u dzieci zarówno w szkołach ogólnodostępnych, jak i specjalnych. W szkołach ogólnodostępnych dzieci z grup kontrolnych i relaksacyjnych miały wzrost średniego poziomu kortyzolu w ślinie w trakcie semestru szkolnego.

Jednak dzieci, które uczestniczyły w sesjach grupowych lub indywidualnych z psami, nie miały statystycznie istotnego wzrostu poziomu kortyzolu. Ponadto ich poziom kortyzolu był średnio niższy bezpośrednio po każdej sesji psa.

Skuteczny sposób na łagodzenie stresu u dzieci ze specjalnymi potrzebami

W przypadku dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi zaobserwowano podobne wzorce, ze spadkiem kortyzolu po interwencjach w grupie psów. Autorzy wnioskują, że interwencje psów mogą skutecznie złagodzić poziom stresu u dzieci w wieku szkolnym, ale zwracają uwagę, że potrzebne są dodatkowe badania nad idealnym czasem i kontaktem z psami w celu uzyskania optymalnego efektu.

Autorzy dodają: „Interwencje z udziałem psa mogą prowadzić do obniżenia poziomu stresu u dzieci w wieku szkolnym ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i bez”

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

Jak znalezc dobry sklep zoologiczny kilka praktycznych wskazowek

Jak znaleźć dobry sklep zoologiczny? Kilka praktycznych wskazówek

30 czerwca, 2022
Potrzebne sa pilne dzialania w sprawie hodowli buldogow angielskich

Buldog angielski znacznie mniej zdrowy niż inne rasy psów

13 lipca, 2022
Wyświetlenia: 368