logo

Psia reaktywność. Jak sobie z nią poradzić?

simplie Aktualności 8 maja 2019 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 0 / 5. Ilość ocen: 0

Stałe problemy z psem? Nad aktywność, ciągłe szczekanie, piszczenie, łatwo można zwariować, stracić wszystkie siły i załamać ręce. Większość diagnoz stawianych przez psiarzy jest błędna. Wskazują oni na nadpobudliwość, agresję.

Przyczyna może być jednak zupełnie inna, a mianowicie mowa o reaktywności. Czym jest psia reaktywność? Jak ją prawidłowo zdiagnozować i wyeliminować? Warto dokładnie zapoznać się z tekstem, gdyż na pewno pomoże on wielu psiarzom i ich psom.

Czym jest reaktywność psia?


Jeżeli pies dość intensywnie reaguje na bodźce. Jeżeli dość szybko dochodzi do ekscytacji, a po chwili stan psa się zmienia o 180 stopni, to całkiem możliwe, że ma się do czynienia z reaktywnością. Dotyczy to psów, mających niską odporność emocjonalną, a także dużą wrażliwość.

Co istotne, psy z reaktywnością, w łatwy sposób mogą przejmować uczucia, stany psychiczne od ludzi czy innych czworonogów. Warto zaznaczyć, że reaktywność psia jest możliwa do zredukowania. Jednak wymaga to od właściciela dużej pracy, cierpliwości.

Geneza psiej reaktywności


Wśród licznych przyczyn związanych z reaktywnością, najczęściej wymienia się zbyt szybkie zabranie szczeniaka od matki. Również nieodpowiednia socjalizacja psa, ma wpływ na rozwój reaktywności. Do tego dodać również należy takie sytuacje jak: zaburzone relacje, brak ufności do opiekuna oraz przeżycia traumatyczne.

Relacje reaktywnego psa z innymi czworonogami


Problemem dla właścicieli psów reaktywnych są na pewno spotkania jego podopiecznego z innymi psami. Trzeba być ostrożnym, gdyż psy reaktywne nigdy spokojnie nie będą mijać innych czworonogów. Objawi się to np. ciągłym, mocnym szarpanie smyczy, ogromna determinacja, aby spotkać się z innym psem.

Dochodzi do tego szczekanie, warczenie, czyli zachowania odczytywane jako agresywne. Właściciel psa ma problem, gdyż w trakcie takich zachowań, pies nie reaguje na żadne komendy, jakby całkowicie wyłączył słuch. Warto dodać, że reaktywne psy, tego typu zachowania przejawiają również wobec ludzi.

Niezdiagnozowanie reaktywność, zaczynem agresji


Właściciele psów mogą źle odczytywać zachowanie psa, przez co zamiast reaktywności, diagnozują agresję. Jest to niestety błędne i krzywdzące dla psiaka. Pies reaktywny, który nie będzie zrozumiany przez swojego pana, nie otrzyma odpowiedniej pomocy, z czasem może stawać się agresywny. Radzenie sobie z agresywnością psa, próby jej wyleczenia są znacznie trudniejsze, niż mowa o reaktywności.

Pies reaktywny. Jak z nim żyć, co robić?


Trudno dać idealne rozwiązanie problemu na psią reaktywność. Jak wiadomo, każdy pies jest inny, żyje w innych warunkach, co innego może powodować jego zachowania. Istnieją jednak pewne zasady, działania, które działają kojąco na psa reaktywnego, z czasem przynosząc pozytywne zmiany.

Bardzo ważne jest działanie, które skutecznie wyciszy psa. Należy to robić regularnie, nie pozwalać, aby reaktywność była na porządku dziennym. Psy, które źle się zachowują, powinny uzyskać tłumaczenie, korygowanie własnych zachowań.

Najgorsze co mogą zrobić właściciel, to skarcenie, ukaranie psa. Jeżeli próbujesz zapanować nad psimi emocjami, a masz problem ze swoimi, to raczej trudno będzie ci ustabilizować psa. Jeżeli pies pobudza się różnymi aktywnościami podczas spacerów, to na jakiś czas należy z nich zrezygnować.

Przestawić się na spokojne spędzanie czasu, żeby zbytnio nie podkręcać czworonoga. Warto z psem reaktywnym dużo ćwiczyć, spędzać czas na zabawach, które kształcą, rozwijają umysł. Unikać jak ognia należy spacerów w miejscach, gdzie przebywają duże ilości innych psów. Towarzystwo psie nie wpłynie pozytywnie na psa reaktywnego.

Będąc na spacerze, zauważając pierwsze zachowania, sugerujące brak komfortu, emocje, należy od razu psa odciągnąć od bodźców negatywnie wpływających. Jeżeli pojawia się możliwość spacerów w różnych miejscach, warto to wykorzystać. Nie warto przyzwyczajać psów reaktywnych do tych samych miejsc. Niech poznają nowe tereny. W swoim działaniu należy być konsekwentnym, cierpliwym, opanowanym. Negatywne emocje właściciela tylko zaszkodzą psu.

Pomoc psu reaktywnemu ze specjalistą


Osoby, które kochają wyzwania, zapewne chciałby samodzielnie poradzić sobie z psem reaktywnym. Niestety, do tego, aby pomóc swojemu psiakowi droga długa, wymagająca naprawdę ogromnej wiedzy. Każdy, kto stara się samodzielnie pracować ze swoim psem, a robi to w sposób niewłaściwy, wyrządza mu jeszcze większą krzywdę.

Dlatego dobrym rozwiązaniem jest spotkanie z behawiorystą. Naturalnie nie jest powiedziane, że musimy od razu zdecydować się na stałe, długoterminowe, regularne spotkania z takim specjalistą. Warto choćby spotkać się kilka razy, aby behawiorysta mógł dokładnie zdiagnozować problem i przekazać cenne wskazówki co do postępowania z psem.

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

Savoir vivre psiarzy blog o psach z psiego punktu widzenia

Savoir-vivre psiarzy

18 kwietnia, 2019
blog o psach poradnik aktualnosci wychowanie psa szkolenie sklep 23

Życie psa wśród ludzi

30 maja, 2019
Wyświetlenia: 695