logo

Czyszczenie zębów u psa, jak zadbać o zęby pupila?

simplie Poradnik 26 stycznia 2022 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 4.6 / 5. Ilość ocen: 141

Czyszczenie zębów u psa to konieczny zabieg pielęgnacyjny, który wspiera zdrowie jamy ustnej czworonoga. Gdy o to nie zadbamy, nasz pies będzie narażony na nadmierne odkładanie się kamienia nazębnego, czego skutkiem mogą być groźne choroby przyzębia. Przeczytaj, jak kompleksowo zadbać o zęby pupila.

Czyszczenie zębów u psa – profilaktyka


Co pomaga w zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej u psa?

  • codzienne mycie zębów specjalną pastą dla psów – do szczotkowania zębów powinniśmy przyzwyczajać czworonoga jak najwcześniej, gdy tylko pojawi się w naszym domu;
  • sucha karma – stanowi pełnoporcjowy pokarm dla psa, a przy okazji w naturalny sposób ściera płytkę nazębną podczas rozgryzania granulek, ograniczając odkładanie się resztek pokarmu i tworzenie się osadu nazębnego;
  • przysmaki dentystyczne – w diecie Twojego pupila mogą pojawić się około czwartego miesiąca życia przekąski Pedigree® DentaStix, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej oraz zmniejszają tworzenie się kamienia nazębnego o 80%. Należy jednak pamiętać, że przysmaki dla psów to również kolejna dawka kalorii, którą powinno się odliczyć od standardowych porcji posiłków;
  • specjalny płyn do higieny jamy ustnej dla psów, który dodaje się do wody pitnej – odświeża oddech oraz chroni przed tworzeniem się płytki bakteryjnej na powierzchni zębów;
  • spray do higieny jamy ustnej dla psów – aplikuje się go po jedzeniu, wzmacnia szkliwo, rozpuszcza osad na powierzchni zębów oraz niweluje brzydki zapach z jamy ustnej;
  • żel do higieny jamy ustnej dla psów – umieszcza się go w kieszonkach policzkowych, wspomaga proces regeneracji dziąseł, chroni przed stanem zapalnym i krwawieniem.

Wszystkie preparaty stosowane do higieny jamy ustnej psa powinny być produktami przeznaczonymi specjalnie dla psów. Pasty i płyny dla ludzi zawierają szkodliwe substancje dla zwierząt.

Jak myć zęby psu?


Obok czesania i przycinania pazurów, czyszczenie zębów u psa powinno stać się rutynowym zabiegiem pielęgnacyjnym. Jak myć zęby psu, by zabieg był skuteczny i bezpieczny dla czworonoga?

Należy stosować specjalistyczne pasty dla psów – niektóre z nich mają mięsny smak, co w pewnym stopniu rekompensuje zwierzęciu dyskomfort podczas szczotkowania.

W żadnym wypadku nie możemy używać past przeznaczonych dla ludzi – zawierają one składniki, które mogą poważnie zaszkodzić psu, m.in. ksylitol. Kup szczoteczkę dopasowaną do wieku i rasy pupila. Doraźnie możesz czyścić zęby psa za pomocą palca owiniętego gazą.

Mycie zębów psu powinno odbywać się raz dziennie, o stałej porze. Nałóż niewielką ilość pasty i szczotkuj powierzchnię zębów wymiatającymi ruchami. Systematyczne czyszczenie zębów u psa odświeża oddech oraz zmniejsza ryzyko odkładania się kamienia na powierzchni zębów i wystąpienia chorób przyzębia.

Usuwanie kamienia nazębnego u psa


Usuwanie kamienia u psa to zabieg, który można wykonać w przychodni weterynaryjnej. Polega na usunięciu kamienia i osadu z powierzchni zębów za pomocą specjalistycznego urządzenia, które wykorzystuje działanie ultradźwięków.

Zabieg jest bezbolesny, bo odbywa się w pełnym znieczuleniu. Nie ma gwarancji, że kamień na zębach u psa nie powróci, dlatego po zabiegu należy nadal utrzymywać profilaktykę zdrowia jamy ustnej – regularnie szczotkować zęby i podawać pupilowi przysmaki dentystyczne.

Problemy stomatologiczne u psów są powszechne, zwłaszcza u ras małych i miniaturowych, które są na nie szczególnie narażone, dlatego zabieg ultradźwiękowy może okazać się niezbędny co kilka lat, a nawet co roku.

Ze względu na konieczność zastosowania znieczulenia podczas zabiegu niesie on za sobą pewne ryzyko. O wskazaniach i przeciwwskazaniach porozmawiaj ze swoim lekarzem weterynarii. I pamiętaj o codziennej profilaktyce.

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

szkolenie tresura wychowanie psow portal wiedzy o psach zpsiegopunktuwidzenia.pl 2

Dlaczego warto wyszkolić psa?

15 stycznia, 2022
fryzjerzy psow strzyzenie portal wiedzy o psach zpsiegopunktuwidzenia.pl 7

Kiedy warto skorzystać z usług psiego fryzjera?

14 lutego, 2022
Wyświetlenia: 620