logo

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

simplie Polecane, Poradnik 21 stycznia 2021 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 5 / 5. Ilość ocen: 2

W tym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie: jak nauczyć psa chodzić na smyczy? W mieście nie jest możliwe poruszać się bezpiecznie z psem, biegającym swobodnie między ludźmi i samochodami. Noszenie na rękach lub w torebce jest nie praktyczne. Spacer na smyczy ma wielkie znaczenie dla relacji pies – człowiek, dlatego każdy opiekun powinien zadbać, aby ten rodzaj aktywności przebiegał lekko i przyjemnie.

Od czego zacząć?

Aby nauka przebiegła sprawnie i lekko, trzeba zacząć od podstaw. Jeśli pies ma chętnie spacerować na smyczy, musimy zacząć wszystko od początku. Stanowczo odradzam wyciągać psa na siłę z domu i mieć nadzieję, że jakoś to będzie. Jedyne co będzie, to utrwalony strach związany ze spacerami.

Poradnik Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?


Szelki czy obroża?

Zalecam na czas nauki zrezygnować z szelek, zdecydowanie lepsza będzie do tego zwykła obroża, ponieważ jest mniej inwazyjna, można ją szybciej założyć i zdjąć. Większość szelek zakłada się dłużej, więc pies ma więcej czasu by stawiać opór, co może prowadzić do negatywnych emocji związanych z tą czynnością. Dlatego, aby nauka chodzenia na smyczy przebiegła gładko, rezygnujemy z szelek.

Etapy – Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?


Etap pierwszy:

Jeśli chcesz nauczyć psa chodzić na smyczy, musisz najpierw oswoić go z obrożą i smyczą, aby to osiągnąć należy pupilowi zakładać ją na kilka/kilkanaście minut kilka razy dziennie. Mając ją na sobie, prawdopodobnie będzie próbował się jej pozbyć, dlatego w tym czasie trzeba odwrócić od obroży psią uwagę.

Zobacz kilka najlepszych sposobów:

  • zabawa w aportowanie
  • zabawa w przeciąganie(szmatka, sznurek, pluszak)
  • chowanie przysmaków po pokoju/mieszkaniu
  • podstawowa nauka komend z przekąskami
  • kuszenie jedzeniem

Po upływie kilku/kilkunastu minut należy zdjąć obroże i zostawić psa w spokoju, aby mógł ochłonąć. Gdy to nastąpi można powtórzyć wszystko jeszcze raz.

Po niedługim czasie(dzień, dwa, trzy) piesek przestanie się interesować obróżką i będzie swobodnie się w niej poruszał, gdyż będzie kojarzyć ją z przyjemnością, będzie to oznaczało, że można przejść do kolejnego etapu.

Ważne!

Pamiętajmy jednak, że niektóre psy mogą wykazywać przy takim treningu oznaki stresu. Jeśli zauważycie u swojego psa zachowanie pasujące do wymienionych poniżej przykładów, musicie ograniczyć treningi do minimum.

  • drżenie ciała
  • wielkie źrenice(strach w oczach)
  • gwałtowne odchylanie głowy
  • skulona postura
  • ucieczka
  • warczenie
  • kąsanie

Dotyczy to wszystkich etapów.

Etap drugi:

Jest on prawie taki sam jak poprzedni, poza jednym, do obroży musi być przypięta smycz. Reszta jak wcześniej, obroża i smycz na szyi przez kilkanaście minut kilka razy dziennie. Powtarzamy proces aż psiak przestanie się przejmować obecnością smyczy i będzie biegał nie zwracając na nią większej uwagi. Gdy to nastąpi, nadejdzie czas na etap kolejny.

Etap trzeci:

Na tym etapie nie obejdzie się bez smakołyków, muszą być wyjątkowe, kuszące psa do tego stopnia, aby reszta świata przestawała istnieć i na tyle małe, by pochłaniał je natychmiast. Najlepszym wyborem będzie naturalna żywność z waszej lodówki, pokrojona w małą kostkę.

Zobacz kilka przykładów:

  • parówki
  • ser żółty
  • wędliny
  • pasztet

Odradzam kupowania najtańszych, kolorowych, powszechnych przekąsek ze sklepów zoologicznych. Tego typu produkty są nafaszerowane chemią, która nie służy nikomu. Polecam za to zrobienie ciastek – przekąsek we własnej kuchni.

Sprawdzone przepisy:

  • przekąski z wątróbki
  • ciastka z piersi
  • przysmaki z mielonego
  • ciastka marchwi

Co dalej?

Następnie, gdy już jesteście odpowiednio przygotowani, zakładacie psu obrożę ze smyczą, po czym zaczynacie z nim spacerować po mieszkaniu. Jednocześnie zachęcając smakołykami by za wami podążał, jeśli robi to bez oporów nagradzacie go przysmakiem.

Nagradzajcie jak najczęściej, jeśli psiak zboczy z kursu, zachęcajcie go by wrócił i nagradzajcie po kilku krokach, tym razem także wystarczy kilkanaście minut kilka razy dziennie. Możliwe będzie przejście do kolejnego etapu, gdy pies bez oporów będzie za wami chodził po mieszkaniu.

Ważne!

Zachęta, jak sama nazwa wskazuje jest po to, by zachęcić psa do danej czynności, gdy to nastąpi, zostajemy tylko przy nagradzaniu odpowiedniego zachowania. Innymi słowy, nie można doprowadzić do tego, że pies podąża za wami tylko wtedy gdy widzi że coś dla niego macie, musi to robić zawsze, gdyż istnieje szansa na nagrodę.

Etap ostatni:

Twój pies ładnie spaceruje w domu na smyczy, więc nadszedł czas by przenieść naukę na podwórze i ćwiczyć dokładnie to samo co w mieszkaniu. Pewnym jest, że wiele czynników będzie rozpraszać psa, sprawiając że będzie trudniej nad nim zapanować niż w domu. Lecz jeśli będziecie konsekwentni wszystko pójdzie znakomicie.

Gdyby pies zaczął ciągnąć na smyczy, to na to też mamy radę. Polecamy artykuł: Jak oduczyć psa ciągnięcia na smyczy?

Podsumowanie – jak nauczyć psa chodzić na smyczy?


Gwarantuję, że jeśli zastosujesz się do wskazówek zawartych w tym artykule, uda się Tobie szybko nauczyć psa chodzić na smyczy. Pracuj z psem codziennie, bądź cierpliwy, dokładny, nie próbuj iść na skróty i zachowaj spokój to z pewnością osiągniesz zamierzony cel.

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

Ferie zimowe z psem w gorach nad morzem w hotelu

O czym warto pamiętać przed wyjazdem na ferie z psem?

29 stycznia, 2021
Wyświetlenia: 828