logo

Entlebucher

simplie Rasy psów 22 stycznia 2020 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 5 / 5. Ilość ocen: 1

Psy pasterskie na terenie Szwajcarii miały za zadanie zaganiać bydło, a także pilnować dobytku właścicieli. Wśród licznych teorii dotyczących ich pochodzenia, dość popularną jest ta mówiąca, że wywodzą się od molosów. Miały one dotrzeć na tereny Szwajcarii wraz z legionami rzymskimi.

Po raz pierwszy o psie Entlebucher wzmianki pojawiły się dopiero w 1889 roku. Użyto wtedy nazwy „Entlibucherhund”. Na początku XX wieku pokazano światu pierwsze sztuki „entlebucherów”. To sprawiło, że dość szybko wpisano je do Szwajcarskiej Księgi Rodowodowej, a w 1928 roku doczekały się klubu rasy.

Psy tej rasy mogą się cieszyć, że są „naturalne”, gdyż hodowcy nie byli nakierowani na to, aby dbać tylko o ich idealny wygląd. Mimo iż nie są zbyt wysokie, to jednak cechuje je odpowiednie umięśnienie oraz masywność.

Mówi się, że mają w sobie coś z molosa, a także miniatury rottweilera. Pojawiają się głosy, że płynie w nich i również trochę krwi owczarków. Entlebucher nie cieszy się popularnością. W naszym kraju po raz pierwszy pojawił się dopiero na przełomie XX i XXI wieku.

Charakter

Entlebucher psy rasy charakter wady zalety

Entlebucher to psy górskie, będące również znakomity zaganiaczami bydła, cechujące się umaszczeniem trójkolorowym. Trzeba wiedzieć, że mowa o rasie, która doskonale czuje się zarówno w towarzystwie innych psów, jak i ludzi. Są niezwykle miłe oraz przyjazne.

Dość szybko przywiązują się do właściciela i jego rodziny, stając się niezwykle lojalnymi psiakami. Entlebucher to rasa, którą cechuje również szybkie przyswajanie wiedzy, co powoduje, że z chęcią poddaje się nauce. Jednak z uwagi na posiadany instynkt stróżowania, nie jest polecany osobom, które nie mają doświadczenia z psami.

Wychowanie oraz szkolenie


Entlebucher to rasa, która bez problemów współpracuje z ludźmi, co wynika z jego natury i tego, iż mowa o psach typowo zaganiających. Zawsze chętny do pracy, zawsze przyjaźnie nastawiony, a mimo tego, nie mówimy o rasie, którą cechuje nadpobudliwość.

Oczywiście trzeba pamiętać, że pies nie będzie nadpobudliwy pod warunkiem, że zagwarantowane będzie miał regularne i odpowiednio długie spacery. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że przystosowanie do życia w mieszkaniu nie sprawia mu większych problemów.

Osoby, które planują wziąć pod opiekę psa rasy Entlebucher, muszą pamiętać, że początkowo może być niezbyt ufny. Dlatego od samego początku konieczne jest, aby przeprowadzać skuteczną socjalizację. Podczas pierwszych chwil z młodym psem, wymaga się, aby obcować psem w sposób spokojny. Musi otrzymać on prostą informację, że wszystko jest, jak należy.

Zdrowie rasy


Entlebucher należy do ras zdrowych, raczej bez większych problemów związanych z najróżniejszymi chorobami. Konieczne trzeba jednak wspomnieć o tym, że mogą dotknąć je schorzenia związane z chorobami oczu, a także dysplazja stawów biodrowych. Jednak z uwagi, iż można skorzystać z testów na PRA, istnieje opcja wykluczenia chorób o podłożu genetycznym, związanych z oczami.

Jak prawidłowo żywić psy rasy entlebucher


Psy tej rasy nie są jakoś specjalnie wymagający, kiedy mowa o ich karmieniu. Warto jednak nadmienić, że karma, która będzie mu podawana, powinna być odpowiednio dobrej jakości. Jeżeli ktoś nie jest zwolennikiem gotowych karm, może skorzystać z opcji samodzielnego przygotowania jedzenia dla swojego pupila.

Zabiegi pielęgnacyjne


Jeżeli ktoś nie lubi spędzać zbyt wiele czasu na psiej pielęgnacji, to koniecznie powinien zainteresować się entlebucher’em. Zabiegi pielęgnacyjne nie są jakoś wyjątkowo skomplikowane, a także nie wymagają dużych nakładów czasowych. Tak naprawdę częste, regularne szczotkowanie jest potrzebne dwa razy do roku, kiedy entlebucher linieje.

Dla kogo ta rasa


Pies idealnie sprawdzi się jako towarzysz osób, które lubią spacery, ale niekoniecznie są zbyt aktywne. Dobrze odnajdzie się również w rodzinach z dziećmi, gdyż jest niezwykle łagodny i przyjaźnie nastawiony do maluchów.

Wszyscy ci, którzy poszukują rasy idealnej do psich sportów, również powinni zainteresować się entlebucherami. Psy nie sprawiają żadnych kłopotów podczas spacerów, gdyż nie mają tendencji do kłusownictwa. 

Zalety i wady psów rasy entlebucher

Entlebucher pies charakter zdrrowie cena zabawa

Entlebucher to rasa, która niewątpliwie ma liczne zalety, ale i nie jest pozbawiona wad. Jeżeli mowa o wadach, koniecznie należy wspomnieć o fakcie, że wymaga się od opiekuna przeprowadzenia wyjątkowo starannej socjalizacji. Mogą być utrapieniem dla osób, które nie mają ochoty lub czasu na dłuższe spacery.

Kiedy chcemy poznać zalety tej rasy, to na pewno mowa o psach niezwykle przyjaźnie nastawionych do otoczenia. Znakomicie odnajdują się wśród aktywnych osób. Ogromną zaletą jest brak potrzeby przeprowadzania skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych.

Entlebucher – grupa II FCI, sekcja 3, nr wzorca 47


 • Kraj pochodzenia: Szwajcaria
 • Wielkość: idealny wzrost: psy: 44-50 cm (tolerancja do 52 cm), suki: 42-48 cm (tolerancja do 50 cm)
 • Waga: niesprecyzowana we wzorcu, ok. 20-30 kg
 • Maść: trikolor (czarna z podpalaniami i białymi znaczeniami)
 • Długość życia: 11-15 lat
 • Podatność na szkolenie: bardzo duża
 • Aktywność: potrzebuje sporo ruchu i zajęcia
 • Koszty utrzymania:120-150 zł miesięcznie
 • Odporność/podatność na choroby: bardzo odporny
 • Możliwość nabycia szczeniaka: nie ma problemu
 • Cena psa z rodowodem: 3500-4000 zł

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

Plochacz niemiecki rasa psa cena charakter 1

Płochacz niemiecki

12 stycznia, 2020
Seter angielski rasa psa charakter cena

Seter angielski

13 lutego, 2020
Wyświetlenia: 1209