Psy Irish Glen of Imaal Terrier pochodzą z doliny Imaal, znajdującej się w górach Wicklow. To niezwykle malowniczy, ale i nadal dziki region w Irlandii. Z tego względu przez wieki rasa żyła w warunkach pełnej izolacji. Dzięki temu psy nie były narażone na wymieszanie rasowe, co sprawia, że mowa o zachowaniu pełnych cech rasowych.
W tamtych właśnie rejonach górskich, gdzie niezwykle trudno było o odpowiedniej wielkości uprawy, które dodatkowo niszczyły gryzonie, rolnicy musieli korzystać z psiej pomocy. Irish Glen of Imaal Terrier to dodatkowo pies, który był wykorzystywany w polowaniach.
Ciekawostką jest fakt, że miały jeszcze jedną funkcję, mianowicie musiały chodzić w kole, które to obracało rożen, gdzie piekło się mięso. Nie ma pewności co do pewnych zmian w rasie, ale w trzeciej dekadzie XX wieku, kynolodzy dodali krwi staffordshire bull terriera. Miało to na celu sprawić, że rasa będzie jeszcze bardziej uszlachetniona.
Wtedy właśnie psy tej rasy zostały wpisane do rejestru irlandzkiego Kennel Club. Kolejne dwie dekady to okres, kiedy rasa traciła na popularności, aż do końcówki lat 60. Jednak nadal cieszą się zainteresowaniem przede wszystkim w Irlandii. Na kontynencie europejskim, czy też w USA nie są już tak popularne, jak na zielonej wyspie. Uznanie rasy przez FCI nastąpiło w 1975 roku.
Wychowanie oraz szkolenie
Glen of Imaal Terrier to rasa, która nie ma problemów z szybką nauką. Jednak bardzo ważne jest, aby w trakcie szkolenia regularnie psa nagradzać. Dodatkowo podczas jego wychowania i szkolenia konieczne jest bycie konsekwentnym. Pod żadnym pozorem nie można reagować na psa agresywnie i siłowo.
Zdrowie rasy
Psy tej rasy są odporne i cechuje się dobrym zdrowiem. Brak tutaj typowych problemów zdrowotnych związanych z genetyką. Tak naprawdę trzeba uważać na alergie skórne, a także zanikającą siatkówkę.
Jak prawidłowo żywić psy rasy Irish glen of imaal terrier
Psy tej rasy nie są wybredne, kiedy mowa o posiłkach. Jednak z uwagi na tendencję do alergii, konieczne będzie korzystanie z diety niskobiałkowej. Najlepiej zrobić to po pierwszym roku psiego życia.
Zabiegi pielęgnacyjne
Nie trzeba większych zabiegów, aby zadbać o prawidłową pielęgnację psa. Tak naprawdę maksymalnie dwa razy w tygodniu warto go wyszczotkować. Trymowanie zaleca się co 4-6 miesięcy.
Dla kogo ta rasa
Glen of Imaal Terrier to pies, który jest opanowany, bez problemów przystosowuje się do różnorodnych warunków. Może być znakomitym towarzyszem rodziny, jak i osoby samotnej. Doskonale odnajdzie się wśród osób kochających przebywanie w domu, jak i tych aktywnych. Nie ma znaczenia, czy zamieszka w mieszkaniu, czy w domu z ogrodem, w każdym miejscu będzie mu dobrze.
Zalety i wady psów rasy Irish glen of imaal terrier
Jakie zalety mają irlandzkie terriery? O jakich wadach zawsze należy pamiętać przy tej rasie? Co do samych wad, to na pewno potrzebuje konsekwentnego opiekuna. W wielu sytuacjach może wyjść psia upartość. Również warto pamiętać o fakcie, że to rasa, która może zniszczyć ogród, poprzez kopanie licznych dołów. Jakie zalety prezentuje rasa Glen of Imaal Terrier?
Na pewno to psy, które są rodzinne, odznaczają się ogromną cierpliwością wobec dzieci. Warto wspomnieć również, że jest to rasa, która nie należy do szczekliwych. Psy te nie mają problemów z adaptacją w przeróżnych warunkach.
Irish glen of imaal terrier – grupa III FCI, sekcja 1, nr wzorca 302
- Kraj pochodzenia: Irlandia
- Charakter: miły i łagodny towarzysz, mniej pobudliwy niż większość terierów; wykazuje pasję łowiecką wobec małych zwierząt, ale poluje w ciszy – nie jest więc szczekliwy; w stosunku do obcych osób zwykle obojętny, raczej nie bywa też zaczepny wobec psów – odpowie jednak na zaczepkę
- Wielkość: psy maksymalnie 35,5 cm, suki mniej
- Waga: psy ok. 16 kg, suki mniej
- Szata: średnio długa, dwuwarstwowa: szorstki włos okrywowy i miękki podszerstek
- Maść: błękitna pręgowana (pręgowanie często jest mało wyraźne i pies sprawia wrażenie jednolicie błękitnego) lub pszeniczna – od jasnopłowej do złocistorudej
- Długość życia: 13-15 lat
- Podatność na szkolenie: duża, choć bywa uparty
- Aktywność: potrzebuje umiarkowanej ilości ruchu; w domu jest spokojny
- Koszty utrzymania: ok. 150 zł miesięcznie
- Odporność/podatność na choroby: bardzo odporny
- Możliwość nabycia szczeniaka: pierwszy miot tej rasy w Polsce planowany jest w tym roku
- Cena psa z rodowodem: 3500-4000 zł
Napisz nam co o tym myślisz