logo

Jamnik szorstkowłosy

simplie Rasy psów 3 lutego 2023 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 4.6 / 5. Ilość ocen: 22

Trudno określić jednoznacznie pochodzenie jamników szorstkowłosych. Niektórzy uważają, że psy podobne do jamników żyły już w czasach starożytnego Egiptu. Dowodem na to mają być malowidła znalezione w grobowcach, gdzie widać psa, który może kojarzyć się z jamnikiem.

Dodatkowo podczas prac archeologicznych w egipskich grobowcach, udało się odkryć zmumifikowane szczątki, należące do psa o długim korpusie i niezbyt okazałych rozmiarach. Bliższe naszym czasom informacje wskazują, że jamniki pochodzą od gończych psów Dachsbracke.

Jamnik szorstkowlosy hodowla szczenie rasa charakter zdrowie zdjecia 8

Ów psy zamieszkiwały tereny obecnych Niemiec i były bardzo pożyteczne podczas polowań. Hodowlę jamników rozpoczęto w Niemczech, w drugiej połowie XIX wieku.

Jamnik szorstkowłosy jest wynikiem kojarzenia krótkowłosej odmiany ze sznaucerem miniaturowym oraz dandie dinmont terrierem. Trzeba jednak dodać, że z biegiem lat, aby uzyskać współczesną prezencję jamnika szorstkowłosego, eliminowano cechy sznaucera.

Po raz pierwszy w naszym kraju zaprezentowano jamniki w roku 1933. Miało to miejsce na warszawskiej wystawie psów. Hodowla tych psów rozpoczęta została pod koniec lat 50. XX wieku.

Charakter

Silny charakter, duży temperament, to coś, co cechuje jamnika szorstkowłosego. Tradycyjnie jak to jamniki i te szorstkowłose, niezwykle szybko i mocno przywiązują się do swojego opiekuna. Psy tej rasy są niezwykle ciekawe świata, a co lepsze, wręcz uwielbiają towarzystwo dzieci. Jednak trzeba pamiętać, że lepiej odnajdzie się wśród starszych dzieciaków, gdyż maluchy przez przypadek mogą mu zrobić krzywdę.

Jamnik szorstkowlosy hodowla szczenie rasa charakter zdrowie zdjecia 7

Jamnik szorstkowłosy nie ma problemów z akceptacją innych psów oraz zwierząt domowych. Wychodząc z psiakiem na spacer, należy go pilnować. Nigdy nie wiadomo kiedy obudzi się w nim instynkt myśliwski i pogna w długą. Psy tej rasy dobrze sprawdzą się jako stróż. Są dość szczekliwe i kiedy wyczują nieproszonego gościa, zdecydowanie narobią za dużo hałasu.

Jamnik szorstkowłosy wymaga dużych dawek aktywności. Mowa o psie żywiołowym i aktywnym, zatem, jeżeli ktoś woli siedzieć w domu, a spacery ograniczać do 5 minut, to jamnik nie będzie z tego faktu zadowolony. Warto wspomnieć, że jamników nie można pozostawiać zbyt długo samym sobie. Rozstania odreagowuje w negatywny sposób.

Wychowanie oraz szkolenie

Na pewno szkolenie jamników szorstkowłosych nie należy do najłatwiejszych zadań. Psy te co prawda są niezwykle inteligentne, ale równocześnie niezależne i uparte. Można więc zapomnieć, że jamnik szorstkowłosy będzie w pełni podporządkowany swojemu opiekunowi.

Jamnik szorstkowlosy hodowla szczenie rasa charakter zdrowie zdjecia 10

Od pierwszych chwil z jamnikiem trzeba być stanowczym i konsekwentnym. Tylko w ten sposób można liczyć na prawidłowy proces wychowania psa. Dodatkowo jak najszybciej należy psa socjalizować. Mowa zarówno o relacjach z innymi psami, jak i ludźmi.

Zdrowie rasy

Największym problemem zdrowotnym u jamników jest dyskopatia. Dlatego należy dbać o prawidłową wagę u psów. Również nie można zapominać, aby pies nie chodził po schodach. Regularne wchodzenie i schodzenie po latach nie wyjdzie mu na dobrze. Oprócz dyskopatii koniecznie trzeba regularnie i dokładnie dbać o psie uzębienie, żeby uniknąć odkładania się kamienia nazębnego.

Jamnik szorstkowlosy hodowla szczenie rasa charakter zdrowie zdjecia 6

Jamniki szorstkowłose dobrze znoszą warunki atmosferyczne panujące w naszym kraju. Jednak przy największych upałach i nasłonecznieniu, powinno się mu zapewnić miejsce w cieniu, a także stały dostęp do wody. Kiedy temperatury są naprawdę niskie, dobrze jest założyć psu kubraczek.

Jak prawidłowo żywić psy rasy jamnik szorstkowłosy

Jamnik szorstkowłosy to łakomczuch, uwielbiający jedzenie. Dodatkowo psy tej rasy mają tendencję do tycia. Żeby psu nie zrobić krzywdy, należy w sposób racjonalny dawkować mu codzienne posiłki. Jamniki szorstkowłose nie pogardzą dobrej jakości dedykowaną karmą. Przygotowując samodzielnie posiłki, trzeba dodawać do nich odpowiednie suplementy, bogate w mikroelementy oraz witaminy.

Zabiegi pielęgnacyjne

Jako iż jamniki szorstkowłose mogą mieć dwa rodzaje szaty, ich pielęgnacja będzie zróżnicowana. Twarda i krótka sierść jest prosta w utrzymaniu. Nie trzeba jej trymować, wystarczy za pomocą specjalnego metalowego grzebienia, dokładnie ją wyczesać.

Jamnik szorstkowlosy hodowla szczenie rasa charakter zdrowie zdjecia 2

Takiego jamnika czesze się do dwóch razy w miesiącu. Jamniki o dłuższej sierści będą potrzebowały większego zainteresowania przy pielęgnacji. Samo trymowanie powinno być przeprowadzane regularnie. 

Jamniki szorstkowłose należy kąpać, kiedy zachodzi taka potrzeba. Oczywiście do ich mycia trzeba używać tylko szamponów dedykowanych. Po umyciu koniecznie trzeba starannie go wytrzeć.

Kto ma zamiar wystawiać swojego jamnika, powinien szczególnie zadbać o jego prezencję. Najlepiej jest korzystać z pomocy specjalistów, którzy wiedzą jak przeprowadzić cały proces pielęgnacji i przygotowania jamnika do wystawy.

Dla kogo ta rasa

Jamnik szorstkowłosy będzie psem tylko dla osób aktywnych. Opiekunem takiego psa może być również osoba, która jest konsekwentna w działaniu oraz cierpliwa. Inaczej to jamnik przejmie inicjatywę i raczej nie będzie chciał się słuchać.

Jamnik szorstkowlosy hodowla szczenie rasa charakter zdrowie zdjecia 5

Zalety i wady psów rasy Jamniki szorstkowłose

Jamniki szorstkowłose mają wiele zalet, ale i nie są wolne od wad. Co warto wiedzieć o tych psach w tych sferach? Co do zalet jamników szorstkowłosych, to zdecydowanie mamy do czynienia z psami niezwykle przyjaznymi, optymistycznymi.

Nie mają one problemów z akceptacją innych psiaków, a także zwierząt domowych. Dodajmy również, że to psy niedrogie w utrzymaniu. Jamniki cechuje również odwaga, czujność. Doskonale odnajdują się w otoczeniu dzieci.

Jamnik szorstkowlosy hodowla szczenie rasa charakter zdrowie zdjecia 9

Kiedy mowa o wadach jamników szorstkowłosych, to są zdecydowanie zbyt szczekliwe, głośne. Brak kontroli nad posiłkami doprowadzi do szybkiego tycia psa. Trzeba także pamiętać, że jamniki z długim włosiem wymagają częstej i dokładnej pielęgnacji. 

Wzorzec

Jamnik szorstkowłosy – grupa IV FCI, sekcja 1, nr wzorca 148

  • Kraj pochodzenia: Niemcy 
  • Charakter: z natury przyjacielski, nie jest tchórzliwy, ani agresywny, o zrównoważonym temperamencie, wytrwały, obdarzony dobrym węchem, zwinny, pełen pasji. pies myśliwski. 
  • Wielkość: standardowy – obwód klatki piersiowej ponad 35 cm; miniaturowy – obwód klatki piersiowej 30-35 cm; króliczy – obwód klatki piersiowej nie większy niż 30 cm 
  • Waga: standardowy 6,5-7 kg (nie więcej niż 9 kg); miniaturowy 4 kg; króliczy 3,5 kg 
  • Szata: szorstka, przylegająca, gęsta i twarda z wyjątkiem kufy, brwi i uszu; sierść na kufie tworzy brodę, a nad oczami krzaczaste brwi 
  • Maść: dzicza (w różnych odcieniach) z podpalaniem, czarna podpalana i czekoladowa podpalana; białe łatki na piersi dopuszczalne, ale niepożądane 
  • Dojrzałość: 1,5 roku 
  • Długość życia: 14-18 lat 
  • Odporność na warunki atmosferyczne: duża  
  • Cena psa z rodowodem: 2500-6000 zł 

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

Bernardyn rasa charakter zdjecia szczeniaki hodowla zakup

Bernardyn

29 stycznia, 2023
jamnik dlugowlosy zdjecia szczeniaki hodowla rasa charakter zdrowie 1

Jamnik długowłosy

8 lutego, 2023
Wyświetlenia: 2018