logo

Jämthund

simplie Rasy psów 6 stycznia 2021 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 4 / 5. Ilość ocen: 1

Jämthund, który jest również znany pod nazwą szwedzki elkhund, należy do szpiców szwedzkich. Należy tutaj dodać, że to największych z owych szpiców. Psy tej rasy są zwinne, a z drugiej strony krzepkie i silne. Mimo, iż ma długą historię, w Szwecji został uznany za oficjalną rasę dopiero rok po zakończeniu II wojny światowej.

Jämthund to obecnie jedna z najpopularniejszych ras w Szwecji. Jak wskazują statystyki, każdego roku rejestrowanych jest ponad 1500 szczeniąt. Gdy mowa o innych krajach, psy tej rasy można spotkać w Norwegii czy Finlandii.

jämthund blog o psach charakter cena wzorzec zalety wady opinie

Charakter


Jämthund to psy, które posiadają silny instynkt łowiecki. Mowa o rasie, która jest samodzielna, wytrwała oraz pełna pasji. Nie straszne mu nawet najtrudniejsze warunki, w jakich przyjdzie się znaleźć. Jednak taki charakter, który znakomicie sprawdza się w trakcie polowań, w codziennym życiu może okazać się problematyczny.

Warto jednak odnotować, że to psy, które podczas polowań czują się znakomicie, aczkolwiek i w domowych pieleszach znajdują swój kąt. Ogromną zaletą psów rasy Jämthund jest to, że są cierpliwe, spokojne wobec maluchów. Należy jednak pamiętać o jego instynkcie.

Dlatego psy, które nie otrzymują zbyt wielu okazji do aktywności fizycznej, pokazują swoje drugie oblicze, czyli stają się niszczycielami.  

Wychowanie oraz szkolenie


Jämthund to psy, które na pewno nie są w stu procentach posłuszne. Co prawda mówimy o rasie inteligentnej i oddanej swojemu opiekunowi. Jednak trzeba się liczyć z tym, że psia natura oznacza wielką niezależność. Tutaj pojawia się pewien problem, gdyż z jednej strony nie można psu pozwalać na wszystko, z drugiej nie można w nim „tępić” wrodzonej niezależności.

Dlatego osoby, które zdecydują się na psy rasy Jämthund powinny od samego początku rozpocząć odpowiednie szkolenie, umiejętne wychowanie. Zaleca się przede wszystkim wdrażanie i utrwalanie komendy przywołania. Bez tego trudno będzie później o prawidłowe relacje z psami rasy Jämthund.

Warto jednak zaznaczyć, że psy tej rasy, kiedy są już dorosłe, to nawet mimo idealnego szkolenia, wychowania, nie będą w pełni posłuszne. Dlatego podczas spacerów można się spodziewać, że będzie podążał swoimi ścieżkami.

Na pewno jednak należy spodziewać się, że to psy, które mają znakomity kontakt ze swoim opiekunem. Trzeba jednak oczekiwać od właściciela, aby odznaczał się cierpliwością, umiejętnością prawidłowego kontaktu z psem. Jämthund musi zawsze pozostać sobą, nie można próbować złamać jego natury.  

Zdrowie rasy


Kiedy mowa o psach Jämthund, to można mieć pewność, że należą do ras wyjątkowo zdrowych. Ich natura, ich przeszłość powoduje, że są niezwykle odporne. Można jednak spotkać się z pewnego rodzaju chorobami, które mają swoje podłoże odnoszące się do dziedziczenia. Mowa więc o takich kwestiach jak dysplazja oraz choroby oczu.

Na szczególną uwagę w tym wypadku zasługują choroby oczu tzw. PRA. Dlatego bardzo istotne okazują się być różnego rodzaju badania oczu, odnoszące się do psów, które znajdują się w hodowlach.  

Jak prawidłowo żywić psy rasy Jamthund


Psy tej rasy na pewno nie potrzebują nie wiadomo jak wyrafinowanej kuchni. Jednak podczas przygotowania posiłków, szczególnie podczas okresu zimowe, warto pamiętać, żeby dostarczać mu znacznie więcej energii w pokarmie, niż ma to miejsce normalnie. Warto również zwrócić uwagę na to, jakie ilości pokarmu otrzymuje w sytuacji, gdy bierze udział w polowaniach.

jämthund psy rasa psa cena hodowla wzorzec

Zabiegi pielęgnacyjne


Jämthund to pies, który nie przysparza większych problemów w temacie pielęgnacji. Tak naprawdę linieje tylko dwa razy do roku, zatem wtedy konieczne okazuje się bardzo staranne wyczesywanie.  

Dla kogo ta rasa


Psy rasy Jamthund idealnie nadają się dla wszystkich myśliwych. To również rasa, która odnajdzie się wśród osób, które są aktywne, dzięki czemu zapewnią psu każdego dnia odpowiedniej dawki ruchu.  

Zalety i wady psów rasy Jamthund


Jakich wad należy oczekiwać po psach tej rasy? O jakich zaletach warto wiedzieć, zanim podejmie się decyzje o przyjęciu pod swój dach psa rasy Jamthund? Przede wszystkim, gdy mowa o zaletach, trzeba podkreślić, że to znakomity towarzysz podczas wszystkich wyjść, jak i w trakcie przebywania w domu. Psy tej rasy idealnie nadają się jako pomoc dla myśliwych.

Nie można zapominać, że Jämthund -y to psy, które okazują się być doskonałymi stróżami. Wśród pozostałych zalet psów, na uwagę zasługuje fakt, że mowa o rasie zdrowej, niezwykle odpornej na różnorodne warunki atmosferyczne. Co zaś z psimi wadami, gdy mowa o rasie Jämthund?

Tutaj trzeba podkreślić, że posiadają niezwykle silny instynkt łowiecki, który uaktywnia się podczas każdego ze spacerów. To również psy, które mogą z łatwością zdominować inne czworonogi. Innego rodzaju złą stroną tych psów jest fakt, że brak zainteresowania, częsta nuda powoduje, że staną się one niszczycielami.

jamthund-szczeniak-hodowla-cena-charakter-opinie-rasa-psa.  

Jämthund – grupa V FCI, sekcja 2, nr wzorca 42


 • Kraj pochodzenia: Szwecja
 • Charakter: inteligentny, odważny, energiczny, lecz przy tym stoicko spokojny, wierny, niezależny, uparty, czujny, o silnym instynkcie łowieckim
 • Wielkość: psy 57-65 cm (wzrost idealny 61 cm), suki 52-60 cm (wzrost idealny 56 cm)
 • Waga: psy 30-35 kg, suki 25-30 kg
 • Szata: krótka, gruba, dwuwarstwowa, z grubym podszerstkiem; na głowie i nogach włos najkrótszy; na szyi, piersi, ogonie i portkach dłuższy, ale nie tworzy pióra
 • Maść: wilczasta z jasnoszarymi lub kremowymi znaczeniami na pysku, gardle, piersi, brzuchu, łapach i pod ogonem
 • Długość życia: 10 lat
 • Podatność na szkolenie: średnia – są bystre i uczą się szybko, lecz przy tym mają własne zdanie
 • Aktywność: potrzebuje dużo ruchu, ale w domu jest spokojny
 • Koszty utrzymania: ok. 200 zł miesięcznie
 • Odporność/podatność na choroby: bardzo odporny
 • Możliwość nabycia szczeniaka: tylko za granicą
 • Cena psa z rodowodem: 500-1000 euro

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

Koolie hodowla polska cena charakter wzorzec pies rasa psa

Koolie

6 stycznia, 2021
cannan dog cena hodowla rasa psa wzorzec zdrowie charakter

Canaan dog

Wyświetlenia: 1706