logo

Łajka zachodniosyberyjska

simplie Rasy psów 24 września 2019 1
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 4.8 / 5. Ilość ocen: 4

Krótka historia rasy


Należy zacząć od tego, że nie można jednoznacznie wskazać dokładnego pochodzenia rasy Łajka Zachodniosyberyjska. Duże połacie terenów na Syberii sprawiły, że co region, to hodowla psów o innej rasie.

Nie jest to dziwne, gdyż tak ogromna powierzchnia, to przede wszystkim zróżnicowanie klimatyczne, geograficzne. Wszystko to sprawiło, że pojawiały się najróżniejsze odmiany łajek. Ich przeznaczenie jest jednak ściśle związane z myślistwem, ochroną, zarówno ludzi, jak i innych zwierząt. Łajki zachodniosyberyjskie były i są wykorzystywane jako znakomite psy zaprzęgowe.

Pierwsze wzorce tej rasy pojawiły się dopiero w 1939. Co istotne, łajki były hodowane w trzech typach, mianowicie pasterskim, myśliwskim oraz pociągowym. Niecałe 10 lat później rozpoczęto hodowlę łajek tylko i wyłącznie myśliwskich, ale aż w czterech rasach.

Z uwagi na liczne podobieństwa, niezwykle trudno rozróżnić łajki różnych ras. Łajki do Polski przybyły w latach 70. XX wieku. Cieszą się popularnością wśród myśliwych.

Charakter Łajki


Łajki zachodniosyberyjskie wciąż posiadają silny instynkt łowiecki, dlatego znakomicie sprawdzają się jako psy myśliwskie. Mimo warunków, w jakich przyszło psom żyć (tajga syberyjska), wykonują swoje zadania bez problemów. Psy tej rasy są na pewno niezwykle lojalne oraz odporne.

Wychowanie oraz szkolenie


Posiadając łajkę zachodniosyberyjską, należy mieć na uwadze, że nie będą one w pełni posłuszne właścicielowi. Psy tej rasy chadzają własnymi drogami, samodzielnie pracuję. Można mimo wszystko oczekiwać przywiązania, oddania. Jednak jak już wspomniano, pies musi otrzymać swoją strefę komfortu. Dobre relacje, szkolenie, wychowanie psów rasy łajka zachodniosyberyjska w dużej mierze zależy od umiejętnego procesu socjalizacji.

łajka zachodniosyberyjska rasy psów cena

Zdrowie rasy Łajka Zachodniosyberyjska


Łajka zachodniosyberyjska cechuje się doskonałym stanem zdrowia. Psy są również niezwykle odporne na warunki zewnętrzne. Trudno wyszukiwać tutaj typowych psich schorzeń.

Jak prawidłowo żywić psy rasy Łajka Zachodniosyberyjska


Rasa nie potrzebuje specjalnego, starannie dobieranego codziennego menu. Najważniejsze jest, aby dostarczyć psom odpowiedniej dobowej dawki kalorycznej, co ma ogromne znaczenie dla łajek, które wykorzystywane są przez myśliwych na polowaniach.

Zabiegi pielęgnacyjne


Wymaga się regularnego czesania psów rasy łajka zachodniosyberyjska. Wynika to z prostego faktu, mianowicie mają niezwykle bujną sierść, która na dodatek jest gęsta. Okres linienia to pewność, że łajka zachodniosyberyjska będzie tracić dużo włosa.

Dla kogo Łajka Zachodniosyberyjska


Mimo iż psy tej rasy cieszą się popularnością wśród myśliwych, to wszystko można je zakupić nie tylko w ramach towarzystwa na polowaniach. Warto jednak mieć na uwadze, że łajka wymaga długich, częstych spacerów. Dlatego osoby aktywne, mające sporo czasu na wyjścia z psem, mogą pomyśleć o łajce zachodniosyberyjskiej.

Zalety i wady psów rasy Łajka Zachodniosyberyjska


Posiadanie łajki wiąże się z wieloma korzyściami. Jednak i należy doszukać się w tej sytuacji wad. Jakie zalety, jakie wady posiadają psy łajka zachodniosyberyjska?

łajka rasa psa charakter zdrowie cena

Wśród zalet należy na pewno wymienić to, iż znakomicie sprawdzają się jako psy myśliwskie, a także są doskonałymi stróżami. Łajki zachodniosyberyjską są również niezwykle odporne i nie cierpią na psie schorzenia.

Dodatkowo ich pielęgnacja nie wymaga zbyt wielu zabiegów. Oczywiście nie wolno zapominać o wadach. Na pewno dla niektórych osób negatywnym faktem jest to, iż łajki potrzebują dużej ilości ruchu. Psy należą do kategorii upartych i niezależnych, a także dość często szczekają, co może niektórym nie pasować.

Wzorzec:

Łajka zachodniosyberyjska – grupa V FCI, sekcja 2, nr wzorca 306


  • Kraj pochodzenia: Rosja 
  • Charakter: pies odważny, wytrzymały, pełen energii, a równocześnie zrównoważony, o silnym instynkcie myśliwskim; doskonały stróż 
  • Wielkość: psy: 54-60 cm, suki: 52-58 cm 
  • Waga: nie określona we wzorcu, ok. 20-25 kg 
  • Szata: gęsty, twardy włos okrywowy, obfity podszerstek 
  • Maść: dozwolone wszystkie umaszczenia; najczęściej spotykane: wilczaste, rude, białe, kremowe, łaciate 
  • Długość życia: 14-15 lat 
  • Podatność na szkolenie: średnia 
  • Aktywność: potrzebuje dużo ruchu 
  • Koszty utrzymania: 100-150 zł miesięcznie 
  • Odporność/podatność na choroby: bardzo odporny 
  • Możliwość nabycia szczeniaka: hodowlą łajek zajmują się głównie myśliwi; niechętnie sprzedają psy w ręce nie-myśliwych, aby łajka pozostała przede wszystkim psem użytkowym 
  • Cena psa z rodowodem: ok. 3500 zł 

Napisz nam co o tym myślisz

  • Wspaniały pies, mimo niezależności bardzo szybko się uczy i jest oddany opiekunowi ale w stosunku do innych domowników uparty w stosunku do dzieci nawet z sąsiedztwa jest jak niania nawet kot do dzieci nie może się zbliżyć jak dziecko płacze to i on szczęka w kierunku domu informując o tym. Miałem wilczura który ma opinię opiekuna ale do Łajski się nie umywa. Pozdrawiam

  • Komentarz

    Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

    Owczarek belgijski groenendael cena rasa historia wychowanie zdrowie

    Owczarek belgijski groenendael

    24 września, 2019
    Owczarek francuski beauceron cena charakter rasa psa blog o psach

    Owczarek francuski beauceron

    26 września, 2019
    Wyświetlenia: 4496