Rasa Niemiecki terier myśliwski wywodzi się z Wielkiej Brytanii. To właśnie z wyspy przybyły na teren Niemiec, gdzie tutejsi hodowcy ukształtowali rasę. Niestety nie wszyscy niemieccy hodowcy dbali o staranną selekcję, przez co rasa traciła walory myśliwskie.
Tym sposobem wśród hodowców niemieckich nastąpił rozłam, w wyniku czego po I wojnie światowej rozpoczęto prace nad hodowlą typowych norowców o ciemnej sierści. Dodatkowo ważne było, aby psy posiadały odpowiedni instynkt łowiecki, przez co do krzyżowania używano między innymi staroangielskich terierów szorstkowłosych.
Po wielu latach osiągnięto cel, czego wynikiem było ustalenie typu rasy. W 1926 powstał niemiecki klub Jagdterrier. Zaś organizacja FCI uznała rasę dopiero w roku 1968. W Polsce niemieckie teriery myśliwskie nie cieszą się popularnością, ale mimo wszystko można spotkać myśliwych, którzy opiekują się psami Jagdterrier.
Charakter
Niemieckie teriery myśliwskie to psy niezwykle żywiołowe, co nie dziwi. Wszak mowa o psach, które służą na polowaniach. W warunkach miejskich może się zdarzyć, że Jagdterrier rzuci się w pogoń za kotem, czy doskoczy do innych psów. Z uwagi na taki charakter, należy starannie rozważyć, czy warto mieć takiego psa, jako towarzysza.
Wychowanie oraz szkolenie
Niemiecki terier myśliwski na pewno nie należy do ras łatwych w układaniu. Jednak kiedy za jego wychowanie i szkolenie weźmie się osoba doświadczona, można mieć pewność, że przez resztę życia psiak będzie posłuszny.
Trzeba tutaj jednak pamiętać, że psy z natury słuchają się jednej osoby, więc kiedy Jagdterrier znajdzie się w rodzinie, trudno oczekiwać, że każdy będzie miał na niego wpływ.
Zdrowie rasy
Przy niemieckich terrierach myśliwskich nie ma większych problemów dotyczących zdrowia. Z uwagi na uwarunkowania, dokładne zasady selekcji, mowa o rasie zdrowej, a także doskonale odpornej na rozmaite warunki atmosferyczne.
Jak prawidłowo żywić psy rasy Niemiecki terier myśliwski
Niemiecki terier myśliwski nie jest wykwintnym smakoszem. Śmiało można go karmić zarówno karmami, jak i samodzielnie przygotowanymi posiłkami. Dobrze w tym miejscu jest pamiętać jednak o fakcie, że aktywny Jagdterrier będzie potrzebował odpowiedniej dawki kalorycznej każdego dnia.
Zabiegi pielęgnacyjne
Jak dbać o higienę niemieckiego teriera myśliwskiego? Na co należy zwracać uwagę? Przede wszystkim osoby, które nie lubią spędzać wiele czasu na psiej pielęgnacji, będą zadowolone. Jagdterrier nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych.
W zupełności można raz na jakiś czas przeprowadzić dokładne szczotkowanie. W przypadku pewnych odmian może się okazać, że konieczne będzie trymowanie.
Dla kogo ta rasa
Należy jednoznacznie podkreślić, że jest to psia rasa, która nie będzie dla każdego. Natura niemieckiego teriera myśliwskiego, chęć do aktywności na najwyższym poziomie sprawia, że nie jest to typowy pies do towarzystwa.
Zalety i wady psów rasy Niemiecki terier myśliwski
Niemiecki terier myśliwski to pies posiadający mnóstwo zalet, jednak nie jest i wolny od wad. Oto najważniejsze zalety oraz wady Jagdterriera. Szukając psich zalet, zwraca się uwagę na fakt, że znakomicie sprawdza się w roli stróża. Jest idealnym kompanem dla każdego myśliwego.
Co istotne, przy umiejętnym wychowaniu oraz przeszkoleniu, to psy, które nie sprawiają kłopotów. Spoglądając w stronę wad, trzeba mieć na uwadze, że mamy do czynienia z psami o silnie zakorzenionym instynkcie łowieckim. Może to skutkować częstymi pogoniami za np. kotami. Jest to również rasa, która stawia na samodzielność i bywa uparta.
Niemiecki terier myśliwski (jagdterrier) – grupa III FCI, sekcja 1, nr wzorca 103
- Pochodzenie: Niemcy
- Charakter: odważny, wytrwały i nieustępliwy; zrównoważony, bez śladu tchórzostwa czy agresji, doskonały pies myśliwski i stróż
- Wielkość: 33-40-cm
- Waga: psy 9-10-kg, suki 7,5-8,5-kg
- Szata: szorstka lub krótka, w obu wypadkach włos prosty, gęsty i przylegający, dwuwarstwowy
- Maść: czarna podpalana lub czekoladowa podpalana; występuje też szata przesiana, czarnoszara z podpalaniem; tolerowane małe białe znaczenia na piersi i palcach
- Długość życia: 13-15 lat
- Podatność na szkolenie: spora; to pies inteligentny, lecz niezależny, obdarzony silnym charakterem
- Aktywność: duża, lecz ze względu na rozmiary pies nie potrzebuje wiele miejsca
- Koszty utrzymania: około 100 zł miesięcznie
- Odporność/podatność na choroby: bardzo odporny
- Możliwość nabycia szczeniaka: rasa hodowana jest głównie przez myśliwych, którzy najchętniej powierzają szczenięta innym myśliwym
- Cena psa z rodowodem: 800-1000 zł
Napisz nam co o tym myślisz