logo

Owczarek środkowoazjatycki

simplie Rasy psów 10 lutego 2019 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 4 / 5. Ilość ocen: 1

Przyjmuje się, że owczarek środkowoazjatycki, a właściwie jego potomkowie, pochodzą z terenu pastwisk, które znajdowały się w Turkmenii, Uzbekistanie oraz Tadżykistanie. Były to psy, które pomagały pasterzom i nie tylko. Tak naprawdę, przez kolejne stulecia, były hodowane w celach użytkowych.

Wzorzec rasy został sporządzony w nieodległych czasach, co też sprawia, że nadal jest poprawiany. Owczarki środkowoazjatyckie to rasa niezwykle popularna nad Wisłą. Co prawda dotarły do naszego kraju dopiero 30 lat temu, to jednak dość szybko zrobiły furorę i zyskały popularność.

owczarek środkowoazjatycki pies rasa psa cena hodowla atak charakter

Charakter


Owczarki Środkowoazjatyckie to przede wszystkim dość potężne psy. Przez wieki hodowany z myślą użytkową, jest doskonałym stróżem oraz obrońcą. Na całe szczęście nie idzie to w parze z nadmiernym szczekaniem. Natomiast ciekawostką jest fakt, że oprócz radości na widok swojego pana, są pozytywnie nastawiony do gości.

Wychowanie oraz szkolenie


Decydując się na psa, który będzie miał służyć przy pasających się stadach, nie trzeba specjalnie wnikać w jego wychowanie oraz szkolenie. Sytuacja inaczej przedstawia się, kiedy pies trafia do domu. Najważniejsze w przypadku owczarków środkowoazjatyckich jest umiejętne przeprowadzenie procesu socjalizacji.

Doskonale sprawdzi się jako pies domowy, gdyż dość szybko podporządkowuje się swojemu panu, co przekłada się na pozytywne nastawienie do wszystkich członków rodziny. W trakcie wychowania koniecznie trzeba być stanowczym, konsekwentnym. Inaczej pies to wykorzysta i nie będzie zachowywał się tak, jakbyśmy sobie tego życzyli.

Zdrowie rasy Owczarek Środkowoazjatycki


Nie ma obaw o to, że owczarek środkowoazjatycki będzie często zapadał na różne choroby i schorzenia. To rasa niezwykle odporna i zdrowa. Mogą się jednak przytrafiać pewnego rodzaju problemy, najczęściej związane z układem kostnym, stawami biodrowymi, artrozą kręgosłupa, a także problemy jelitowe.

Jak prawidłowo żywić psy rasy Owczarek Środkowoazjatycki


Trzeba racjonalnie dawkować posiłki owczarkom, gdyż mogą po prostu zostać przekarmione. Zbyt obfite jedzenie prowadzi do problemów zdrowotnych. Psy przejedzone nie wykazują ochoty np. na spacery, poruszanie się jest dla nich kłopotliwe. Wybierając pokarmy dla owczarka środkowoazjatyckiego, trzeba stawiać na wysoką jakość, bogate wartości odżywcze.

Zabiegi pielęgnacyjne


Kiedy owczarek środkowoazjatycki posiada krótki włos, to pielęgnacja nie jest pod żadnym pozorem kłopotliwa. Dwa, trzy szczotkowania miesięcznie w zupełności wystarczą. Kąpieli nie ordynujemy zbyt często. Tak naprawdę ta rasa psów nie wymaga stałego, regularnego mycia.

owczarek środkowoazjatycki charakter hodowla szczeniak cena usposobieenie

Dla kogo ta rasa


To nie są psy dla osób, które nie mają pojęcia o relacjach człowiek-pies. Potrzeba kogoś z doświadczeniem. Owczarki środkowoazjatyckie powinny być raczej trzymane w domach o dużej powierzchni, najlepiej z ogrodem.

Na małej przestrzeni nie będą czuły się zbyt dobrze, nie można zabijać ich naturalnego instynktu. Tylko osoby stanowcze, mające w sobie konsekwencję, powinny brać owczarki środkowoazjatyckie na wychowanie.

Zalety i wady psów rasy Owczarek Środkowoazjatycki


Owczarki środkowoazjatyckie posiadają liczne zalety. Mowa np. o łatwości w pielęgnacji, umiejętnościom ochronnym ogniska domowego, czy znakomitym towarzystwie, które zapewnia rodzinie. Do tego psy są lojalne oraz opiekuńcze.

Jakie wady posiadają owczarki środkowoazjatyckie? Źle ułożone będą dominować nad właścicielem. Do tego można się spotkać z agresywnym zachowaniem wobec innych psów. Psy tej rasy na pewno nie odnajdą się w tradycyjnych, małych mieszkaniach, bez dostępu do np. ogrodu.

Owczarek środkowoazjatycki – grupa II FCI, sekcja 2.2, nr wzorca 335


  • Pochodzenie: Rosja, obszar Azji Środkowej 
  • Charakter: pewny siebie, zrównoważony, dumny i niezależny; psy te są bardzo odważne, charakteryzują się dużą zdolnością do pracy, wytrzymałością i naturalnym instynktem terytorialnym 
  • Wielkość: psy – nie mniej jak 70 cm; suki – nie mniej jak 65 cm 
  • Waga: psy – nie mniej jak 50 kg; suki – nie mniej jak 40 kg 
  • Szata: gęsta, twarda, prosta, z obfitym podszerstkiem; na głowie i przednich stronach nóg krótka i gęsta; na kłębie włos często dłuższy; włos okrywowy może być krótki lub dłuższy, w zależności od jego długości wyróżnia się dwie odmiany: o włosie krótkim (3-5 cm), jednakowym na całym ciele, i o włosie dłuższym (7-10 cm), tworzącym kryzę, pióra za uszami, na ogonie i tylnych stronach kończyn przednich, oraz portki 
  • Maść: dowolna, z wyjątkiem genetycznie błękitnej lub czekoladowej we wszelkich kombinacjach oraz płaszczowej (czarno rudej) 
  • Długość życia: 12-15 lat 
  • Podatność na szkolenie: umiarkowana, jest samodzielny i ma tendencje do dominacji 
  • Cena psa z rodowodem: 2000-3500 zł 

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

CHOW CHOW cena rasa historia wychowanie zdrowie

Chow chow

10 lutego, 2019
kai ken szpic japonski opinie blog o psach

Kai (Kai Ken, Szpic japoński)

2 marca, 2019
Wyświetlenia: 4378