logo

Polski owczarek nizinny

simplie Rasy psów 29 stycznia 2019 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 3.3 / 5. Ilość ocen: 3

Przyjmuje się, że przodkami polskich owczarków nizinnych są psy pochodzące z Tybetu. Z tamtego rejonu przywędrowały z Nomadami na tereny obecnej wschodniej Europy. Następnie w V wieku, wraz z najazdami Hunów, przedostały się na tereny centralnej Europy.

Pierwsze informacje o owczarkach nizinnych w formie zapisu książkowego, pochodzą z XVI wieku. Wtedy to gdański kupiec zabrał do Szkocji kilka psów tej rasy. Tak spodobały się mieszkańcom wysp, że miały swój udział w powstaniu rasy bearded collie. W kolejnych stuleciach polskie owczarskie psy nizinne były w posiadaniu chłopstwa i miały do spełnienia określone zadania.

polski owczarek nizinny rasa psa cena hodowla charakter wady zdrowie

Użyteczność psów była zasadnicza i decydowała o ich posiadaniu lub nie. W okresie przed II wojną światową polskie owczarki można było spotkać w dwóch hodowlach, co nie wpływało zbyt dobrze na ich rozrost.

Dzieła dopełniła II wojna światowa, gdzie hodowle zostały zniszczone, a psy rozproszone. Po okresie wojennym przystąpiono do odbudowy rasy, co jednak nie było łatwym zadaniem. Dopiero w roku 1963 Polski Owczarek Nizinny został uznany przez Międzynarodową Federację Kynologiczną.

Charakter Polskiego Owczarka Nizinnego


Psy tej rasy są niezwykle inteligentne, a do tego dość czujne. Trzeba wiedzieć, że bardzo szybko łapią kontakt z właścicielem, co owocuje niezwykłą więzią. Czujność polskich owczarków nizinnych sprawia, że zawsze będą stały na straży bezpieczeństwa domu.

Warto mieć na uwadze, że polskie owczarki nizinne, mimo dużego przywiązania do właściciela, potrzebują sporej autonomii i samodzielności. Znakomicie odnajduje się wśród dzieci, jednak należy pamiętać, że zmuszanie psa do zabaw nie zawsze jest dobrym pomysłem.

Wychowanie oraz szkolenie


Polskie owczarki nizinne, w przeciwieństwie do wielu innych ras, kochają wszelkie gry, zabawy, zadania związane ze szkoleniem. Psy tej rasy bez problemów wykonując polecenia opiekuna, jednak nie można być tutaj zbyt natarczywym, czy też brutalnym.

Do owczarków nizinnych należy podchodzić w sposób miły i ciepły, a odpłacą tym samym. Z uwagi na walory fizyczne i chęć nauki w połączeniu z zabawą, treningi mogą być długie. Bardzo ważnym zagadnieniem jest rozpoczęcie jak najszybciej socjalizacji polskiego owczarka nizinnego. Od małego trzeba zabierać go na spacery, pozwalać na kontakt z innymi ludźmi oraz psami.

Zdrowie rasy Polski Owczarek Nizinny


Polski Owczarek Nizinny to zasadniczo pies odporny i zdrowy. Zdarzają się jednak przypadłości, które w szczególności dotykają rasę. Mowa tutaj choćby o alergiach, niedoczynności tarczycy, zapaleniu uszu, a także cukrzycy. Dodatkowo mogą być podatne na schorzenia dziedziczne, takie jak dysplazja stawów biodrowych, dystrofia barwnikowa nabłonka siatkówki oraz postępujący zanik siatkówki.

Jak prawidłowo żywić psy rasy Polski Owczarek Nizinny


Psy tej rasy po prostu uwielbiają jeść, co przekłada się na tendencję do tycia. Wybierając karmę dla polskich owczarków nizinnych, należy stawiać na najlepszą jakość. Dobrze, gdy karma będzie niskokaloryczna oraz niskobiałkowa.

polski owczarek nizinny pies rasa psa waga kolor waga zalety wady zdrowie charakter

Zabiegi pielęgnacyjne


Prawidłowa i regularna pielęgnacja oraz doskonale dopasowane żywienie sprawia, że mimo dużego i grubego włosa, nie będzie kłopotów z gubieniem sierści. Prawidłowa pielęgnacja wymaga czesania minimum raz w tygodniu. Trzeba również bacznie zwracać uwagę na kołtuny, które lubią się pojawiać za uszami, w pachwinach, czy też na łapach.

Czesanie psa powinny być ostrożne i łagodne, aby nie zniechęcić go do tych zabiegów. Polskiemu owczarkowi nizinnemu serwujemy kąpiel, dopiero kiedy wymaga tego sytuacja. Po każdej kąpieli należy psa w sposób niezwykle dokładny wysuszyć. Posiadanie polskiego owczarka nizinnego wymaga również regularnego sprawdzania stanu zębów oraz uszu.

Dla kogo ta rasa


Polski Owczarek Nizinny będzie na pewno doskonałym towarzyszem dla rodzin z dziećmi. Oczywiście tylko w sytuacji, kiedy regularnie będzie otrzymywał uwagę. Wymagają one sporo zabawy, ruchu i umiejętnego wychowania od najmłodszych lat.

Dlatego właściciel, będący typem kanapowca, raczej nie będzie dobrym opiekunek tej rasy psa. Podsumowując, polskie owczarki nizinne idealnie nadają się pod opiekę osób aktywnych, sprawnych ruchowo.

Zalety i wady psów rasy Polski Owczarek Nizinny


Niewątpliwie największą zaletą tej rasy jest mocne przywiązanie do właścicieli. Polskie owczarki nizinne bardzo szybko się uczą i mają naprawdę doskonałą pamięć. Do tego są pozytywnie nastawione do otoczenia. Wśród wad należy wymienić upór, nadmierną szczekliwość oraz niskim poziom pewności.

polski owczarek nizinny szczeniak cena hodowla zdrowie rasa psa blog o psach

 

Polski owczarek nizinny (PON) – grupa I FCI, sekcja 1, nr wzorca 251

  • Kraj pochodzenia: Polska
  • Wielkość: psy – 45-50 cm, suki – 42-47 cm.
  • Szata: gęsta, gruba, kosmata sierść o miękkim podszyciu; włos prosty, dopuszczalny lekko falisty.
  • Maść: wszystkie umaszczenia dopuszczalne; odcień i intensywność barwy szaty zmienia się na przestrzeni kilkunastu lat życia.
  • Długość życia: 12-15 lat
  • Odporność na warunki atmosferyczne: wysoka
  • Koszty utrzymania: 200 zł miesięcznie
  • Cena psa z rodowodem: 2500-3500 zł

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

Wyzel fryzyjski stabyhoun cena charakter rasa psa blog o psach

Wyżeł fryzyjski (stabyhoun)

21 stycznia, 2019
urly сoated retriever pies rasa psa cena hodowla charakter zdrowie wzorzec

Curly coated retriever

8 lutego, 2019
Wyświetlenia: 1360