logo

Welsh Corgi Pembroke

simplie Rasy psów 31 października 2022 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 4.4 / 5. Ilość ocen: 10

 

Skąd na Wyspach Brytyjskich wzięły się psy welsh corgi? To rasa zawdzięczająca swoje pochodzenie psom, które dotarły na wyspy wraz z Celtami. Welsh Corgi obecnie dzieli się na rasę cardigan oraz pembroke. Pochodzenie nazwy pembroke nie jest skomplikowane.

Wzięto ją od hrabstwa Pembrokeshire, znajdującego się w Walii. Co do określenia corgi, to przyjmuje się, że powstało w wyniku połączeniu słów cor-karzeł oraz gi-pies.

O corgi po raz pierwszy wspomniano już ponad tysiąc lat temu, w roku 920. Wtedy to, w przygotowanym przez Hywela Dda (walijski władca) zbiorze praw, znajdował się fragment dotyczący małego psa, niezwykle podobnego do corgi.

Fragment ów wspominał, że zabicie psa będzie związane z odszkodowaniem. Rekompensata była ogromna, gdyż można było za nią kupić woła. Pamiętajmy jednak, że pojawiają się stwierdzenia, iż psy pembroke mogą mieć inne pochodzenie. Jedni wskazują na kierunek skandynawski, a na wyspy psy dotarły wraz z wikingami.

Welsh Corgi Pembroke rasa cena wyglad charakter szkolenia zdjecia 2

Nie brakuje również opinii, że dopiero na początku XII wieku, za sprawą flamandzkich tkaczy, na wyspach pojawiły się psy, które z czasem dały początek rasie.

Welsh Corgi w praktyce do przełomu XIX i XX wieku były psami wiejskimi. Dopiero dość istotne zmiany gospodarcze sprawiły, że na wsi rezygnowano z tych psów. Nie oznacza to, że popadły w zapomnienie. Początek XX wieku to zwyżkująca popularność corgi wśród hodowców.

Nie trzeba było długo czekać na pierwszy klub corgi, bo założono go w roku 1925. Do roku 1934 cardigany i pembroke były niejako uważane za jedną rasę, dość chętnie je krzyżowano. Ten rok to jednak cezura w historii rasy gdyż nastąpiło ich rozdzielenie, czego efektem było stworzenie dwóch wzorców.

Welsh Corgi Pembroke rasa cena wyglad charakter szkolenia zdjecia 1

Welsh corgi pembroke to jedna z najbardziej znanych ras na świecie. Związane to jest z osobą królowej Elżbiety II, która mając 7 lat, otrzymała od swojego ojca, króla Jerzego VI, psa właśnie tej rasy. Mimo iż od tego czasu minęło prawie 90 lat, psy welsh corgi pembroke nadal zamieszkują pałac Buckingham.

Charakter

Welsh corgi pembroke zdecydowanie zaliczają do ras pozytywnie nastawionych, przyjacielskich i pełnych energii. Nie ma obaw, że będą miały ochotę na włóczenie się. Wszystko za sprawą instynktu, który sprawia, że doskonale czują się przy rodzinie. Ogromną zaletą pembroke jest przywiązanie do wszystkich domowników. Nie ma sytuacji, jak w przypadku wielu innych ras, że będzie faworyzował jedną osobę.

Welsh Corgi Pembroke rasa cena wyglad charakter szkolenia zdjecia

Welsh corgi to pies ufny, a agresywne zachowania są mu obce. Dużym plusem psów tej rasy jest również ich wysoki poziom cierpliwości.

Psy tej rasy nie mają problemów w kontaktach z innymi czworonogami, aczkolwiek zaatakowany nie pozostanie dłużny agresorowi. Co do relacji ze zwierzętami domowymi, to corgi nie mają problemów z ich akceptacją.

Pembroke to pies, który raczej nie będzie zachwycony w sytuacji, kiedy ma się wylegiwać na kanapie. Psy tej rasy potrzebują stałej dawki aktywności fizycznej. Podczas spacerów trzeba pamiętać o psim instynkcie. Spuszczony beztrosko może wyrwać się w pogoń za ptakami czy innymi zwierzakami.

Mimo iż corgi potrzebuje regularnej aktywności, to bez problemów zaadaptuje się w mieszkaniu.

Welsh Corgi Pembroke rasa cena wyglad charakter szkolenia zdjecia 6

Wychowanie oraz szkolenie

Corgi to pies perfekcyjny. Nie ma problemów z nauką, współpraca z człowiekiem to dla niego przyjemność. Oczywiście znakomita pamięć i idealna kooperacja ze swoim opiekunem, to znakomita wiadomość, ale nie dla każdego. Dlaczego?

Osoby niedoświadczone mogą mieć problem z wychowaniem i szkoleniem pembroke. Pies co prawda szybko może się nauczyć wielu przydatnych rzeczy, ale równocześnie przyjąć wiele złych nawyków. Dlatego wymaga się stanowczego podejścia do wychowania i szkolenia psa. W innym wypadku corgi szybko zdominuje człowieka.

Szkoląc, wychowując pembroke, konieczne jest umiejętne budowanie zaufania przy równoczesnej konsekwencji w działaniu. Naturalnie nie można podchodzić do psa w sposób agresywny.

Jako że corgi uwielbia aktywność, a praca nie jest dla niego niczym trudnym, można z nim ćwiczyć bardzo dużo.

Welsh Corgi Pembroke rasa cena wyglad charakter szkolenia zdjecia 7

Warto pamiętać o szybkiej socjalizacji psów tej rasy. Kontakty z innymi psami, ludźmi, multum bodźców to podstawa do prawidłowo przeprowadzonej socjalizacja psa.

Zdrowie rasy

Corgi nie mają większych problemów z dostosowaniem się do najróżniejszych warunków atmosferycznych. Oczywiście, jeżeli pembroke miałby wybierać, to raczej unikałby upałów. Co istotne, ma wyjątkową okrywę włosową, która jest doskonałą ochroną przed deszczem.

Co do problemów zdrowotnych, to może się okazać, że pies będzie miał problemy z tzw. kulawizną młodzieńczą. Jednak to przypadłość, która w większości przypadków z wiekiem mija. Bardzo ważne, aby nie przekarmić psa, bo nadwaga może być groźna dla jego stawów i kości.

Jak prawidłowo żywić psy rasy Welsh Corgi Pembroke

Welsh Corgi Pembroke rasa cena wyglad charakter szkolenia zdjecia

Corgi to bez wątpienia psy, które kochają jedzenie. Wynikiem tego jest fakt, że każdy opiekun musi skrupulatnie pilnować codziennych psich posiłków. Ma być co prawda odżywczo, ale nie przesadzając. Owszem pembroke to psy aktywne, kochające spacery. Dlatego ilość codziennych porcji należy dostosować indywidualnie do swojego pupila.

Zaleca się serwować dedykowane karmy, o odpowiedniej jakości. Karmiąc psa samodzielnie przygotowywanymi posiłkami, powinno się je wzbogacać o odpowiednie suplementy bogate w minerały, wapń i witaminy.

Zabiegi pielęgnacyjne

Na pewno pielęgnacja corgi nie jest czymś skomplikowanym. Zaledwie dwa razy w roku psy tej rasy linieją obficie. Zaleca się cotygodniowe czesanie psa. W okresie intensywnego linienia, do wyczesywania niezbędny będzie furminator.

Welsh Corgi Pembroke rasa cena wyglad charakter szkolenia zdjecia 5

Welsh corgi pembroke może bałaganić po powrocie ze spacerów. Szczególnie w okresie jesiennym i zimowym ma tendencję do nanoszenia dużych ilości błota oraz piasku. W takich sytuacjach trzeba psa dokładnie wytrzeć namoczonym ręcznikiem i wyczesać.

Decydując się na kąpiele corgi, używamy podczas nich dedykowane dla rasy kosmetyki.

Dla kogo ta rasa

Welsh corgi pembroke to zdecydowanie psy dla osób, które wiedzą jak postępować z psami. Od właściciela wymaga się konsekwencji w wychowaniu i szkoleniu. Opiekunem tego typu psów zostać mogą także tylko te osoby, które są aktywne, a codzienne intensywne spacery nie stanowią żadnych problemów. Pracocholicy, osoby, które większość dnia spędzają przed komputerem lub telewizją, lepiej niech nie myślą o corgi, jako swoim kompanie.

Welsh Corgi Pembroke rasa cena wyglad charakter szkolenia zdjecia 4

Zalety i wady psów rasy Welsh Corgi Pembroke

Jakimi wadami przedstawia się Welsh Corgi Pembroke? Jakich pozytywów możemy spodziewać się po tych przemiłych pieskach?

Na pewno to pies, który musi być prawidłowo ułożony. Jego charakter sprawia, że nieumiejętne wychowanie sprawi, iż będzie sprawiał wiele problemów. Kolejną wadą corgi jest na pewno intensywne linienie. Jednak występuję ono tylko dwa razy w roku.

Welsh Corgi Pembroke rasa cena wyglad charakter szkolenia zdjecia 9

Jakich zalet oczekiwać po pembroke? Przede wszystkim przywiązuje się do wszystkich domowników. Nie ma problemów z dziećmi, zarówno tymi młodszymi, jak i starszymi. Bardzo inteligentny, nauka sprawia mu radość. Inne psy oraz zwierzęta domowe nie nastawiają go agresywnie. Idealnie sprawdzi się w każdych warunkach, gdyż mimo ogromnych zapędów do aktywności, szybko dostosuje się nawet do niewielkich mieszkań.

Wzorzec

Welsh corgi pembroke – grupa I FCI, sekcja 1, nr wzorca 39

  • Kraj pochodzenia: Wielka Brytania 
  • Charakter: śmiały i chętny do pracy. Przyjacielski, żywy, bez śladu agresji czy nerwowości 
  • Wielkość: wysokość w kłębie 25-30 cm 
  • Waga: psów 10-12 kg, suk 9-11 kg 
  • Szata: średniej długości, prosta, z gęstym podszerstkiem; nie może być miękka, kędzierzawa ani szorstka 
  • Maść: jednolicie ruda, śniada lub płowa, czarna podpalana, także z białymi znaczeniami na łapach, piersi i szyi; dopuszczalna niewielka ilość bieli na głowie i pysku 
  • Długość życia: 12-15 lat 
  • Odporność na warunki atmosferyczne: duża  
  • Cena psa z rodowodem: 6000-7000 zł

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

Cane Corso rasa zdjecia charakter cena wychowanie szkolenie 4 1

Cane Corso Italiano

29 października, 2022
Welsh Corgi Cardigan zdjecia cena charakter wychowanie tresura wiek choroby 9

Welsh Corgi Cardigan

4 grudnia, 2022
Wyświetlenia: 438