Każdy pies ma ulubione przysmaki, a producenci smakołyków często piszą o tym, że rzetelnie dobierają ich skład i w efekcie zawierają różne substancje odżywcze oraz minerały.
Jeśli spojrzymy na informacje, podawane na opakowaniach z przysmakami, zauważymy także że są bardzo kaloryczne, a dodatkowo praktycznie każdy pies uwielbia smaczki.
Zatem pojawia się logiczne pytanie: czy przysmaki dla psa mogą zastąpić jedzenie, które podajemy naszym pieskom? Od razu udzielimy na nie odpowiedzi – nie warto tego robić. Dlaczego? O tym dowiesz się czytając dalszą część artykułu.
Dlaczego smaczki dla psa cieszą się popularnością wśród psich opiekunów?
Smakołyki dla psów to idealne rozwiązanie, gdy chcemy nagrodzić naszego pupila lub po prostu zaoferować mu coś smacznego.
Istnieje wiele rodzajów smakołyków dla psów, a do przygotowania każdego z nich stosuje się inny zestaw składników, dzięki czemu smaczki uzyskują nie tylko różną wartość odżywczą, ale także smak.
Smaczki dla psa są chętnie zjadane zarówno przez małe szczeniaki, jak i duże pieski, a ponadto są wśród nich takie, które są przeznaczone specjalnie do poprawy zdrowia naszych ulubieńców, jak na przykład:
- suszone mięso– zawierające dużą dawkę białka i pomagające w budowaniu mięśni czworonoga;
- przysmaki z ryb – zawierające kwasy omega-3, które wpływają korzystnie na układ sercowo-naczyniowy i stawy psa;
- naturalne przysmaki z owoców i warzyw – mogą zawierać wiele cennych składników odżywczych, takich jak witaminy i błonnik;
- smaczki uspokajające – przeznaczone do uwalniania zwierzęcia od stresu, niepokoju, w tym podczas rozłąki, przed wyjazdami itp.
Od czasu do czasu właściciele kupują dla swoich ulubieńców przysmaki dentystyczne, których podstawowym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego i masaż dziąseł. Takie produkty są wykonywane z mięsa, a także zawierają specjalne substancje chemiczne, które wiążą substancje, powodujące pojawianie się kamienia na płytce zębów pieska.
Suszone przysmaki dla psa wytwarzane z mięsa i podrobów niektórzy producenci wzbogacają dodatkowo o suplementy witaminowe.
Podawanie smaczków dla naszych pupili jest bardzo dobrą opcją zarówno z punktu widzenia psychologicznego, jak i dostarczania zwierzęciu niezbędnych substancji odżywczych.
Niektórzy opiekunowie zastępują smakołyki ze sklepów tymi naturalnymi, podając swoim psom:
- marchewki -które zawierają błonnik i witaminę A, która jest istotna dla wzroku psa.
- jabłka – bogate w witaminy i błonnik, ale trzeba pamiętać, że nie powinny stanowić więcej niż 10% codziennej diety psa.
- orzechy ziemne lub masło z nich – produkty bogate w białko, kwasy tłuszczowe i witaminy, jednak trzeba pamiętać, że nie powinny stanowić więcej niż 10% codziennej diety psa, ponieważ mogą zawierać dużo tłuszczu.
- filety z kurczaka – są źródłem białka, ale powinno się uważać na nadmierną ilość soli i innych dodatków.
- kawałki surowego mięsa – takie jak wołowina lub kurczak – są naturalnym źródłem białka i innych składników odżywczych.
Czy przysmaki dla psa mogą zastąpić pokarm?
Smaczki dla psa, takie jak: kości, kawałki mięsa lub suszone podroby są przeznaczone wyłącznie jako uzupełnienie diety zwierzęcia, a nie jako jej substytut.
Dlaczego tak się dzieje? Jedzenie, które z dnia na dzień podajemy psu, powinno zawierać wszystkie składniki odżywcze, które są niezbędne dla utrzymania jego zdrowia i dobrego samopoczucia, a ich ilość powinna być odpowiednia pod względem rasy zwierzęcia, jego wieku, wagi, aktywności fizycznej i wielu innych wskaźników.
Dodatkowo warto uwzględniać porę roku, w której podajemy jedzenie, a nawet to, jak często wychodzimy na spacer ze swoim czworonogiem.
Przysmaki dla psów, w tym te dobrej jakości, które znajdziesz na stronie sklepu zoologicznego Unizoo, są często bogate w kalorie, tłuszcze i cukry, co może prowadzić do nadwagi, otyłości oraz innych problemów zdrowotnych, jeśli są podawane w nadmiarze.
Dodatkowo, zbyt duża ilość podawanych smaczków może wprowadzać niepotrzebne zachwianie równowagi w diecie psa i zaburzać jego apetyt na regularne posiłki.
W związku z tym, smaczki dla psa powinny być traktowane jako uzupełniający element diety zwierzęcia, a nie jako zastępstwo dla pełnowartościowego jedzenia. Dobrze również mieć na uwadze, że przed podaniem psu jakichkolwiek nowych produktów, należy skonsultować się z weterynarzem, aby upewnić się, że są one odpowiednie dla danego zwierzęcia i nie zagrażają jego zdrowiu.
Jak często można podawać psu przysmaki?
Podając smaczki dla psa zawsze powinniśmy mieć w tym umiar, a także pamiętać o tym, że tego typu produkty mogą prowadzić do nadwagi u zwierzęcia oraz uwypuklenia innych problemów zdrowotnych. Behawioryści zachęcają, aby smakołyki stanowiły nie więcej niż 10% dziennego spożycia kalorii przez psa.
Jeśli chodzi o częstotliwość podawania smakołyków, to zależy ona przede wszystkim od tego, w jakim celu podajemy czworonogowi przysmaki dla psów.
Na pierwszych etapach treningu szczeniąt, jak i podczas przyswajania nowych komend przez dorosłe zwierzęta zaleca się, aby smaczek był podawany po każdym poprawnym wypełnieniu komendy. Jeśli zadanie jest naprawdę trudne, można poczęstować czworonoga nawet kilkoma smaczkami jednocześnie!
W sytuacji, kiedy nasz pies nie lubi zostawać sam w domu, można przed wyjściem zostawić mu większy przysmak, aby zajął się nim podczas naszej nieobecności.
To samo dotyczy nadpobudliwych psów, których energię można zahamować, podając do gryzienia dużą kość. Smakołyki są również bardzo przydatne podczas zabaw węchowych, które sprawiają psom wiele radości i bardzo męczą je intelektualnie.
Podsumowanie
Ostatecznie, ilość podawanych przysmaków dla psa zależy od potrzeb i sytuacji, jednak zawsze należy pamiętać, aby nie przesadzać i nie podawać ich w nadmiarze, co mogłoby prowadzić do problemów zdrowotnych u psa.
Tym bardziej, absolutnie nie wolno podawać zwierzęciu przysmaków zamiast podstawowego pokarmu, gdyż może to spowodować zaburzenia w działaniu przewodu pokarmowego czworonoga, a nawet spowodować występowanie bardziej poważnych chorób.
Ponadto warto wybierać wyłącznie wysokiej jakości przysmaki dla psów, które nie tylko nie zaszkodzą ulubieńcowi, ale i dostarczą do jego organizmu niezbędnej dawki substancji odżywczych. Można takie znaleźć na portalu Unizoo pod tym linkiem unizoo.pl.
Napisz nam co o tym myślisz