logo

Jakie zagrożenia mogą czekać na psa wiosną i latem?

simplie Aktualności 5 kwietnia 2019 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 0 / 5. Ilość ocen: 0

Wyższe temperatury, więcej godzin słonecznych w ciągu dnia, czyli to na co czekamy, gdy nadchodzi wiosna, kiedy pojawia się lato. Te dwie pory roku sprzyjają spacerom, wzmożonej aktywności fizycznej w parkach, na łąkach, czy w lasach. To również znakomity czas dla psów i ich opiekunów. Mogą maksymalnie korzystać z pogody, spożytkować energię na licznych spacerach.

Oczywiście sprzyjająca pogoda, to nie tylko radość z możliwości regularnych spacerów. Właściciele psów powinni pamiętać o zagrożeniach, które mogą czyhać na ich czworonożnych przyjaciół. Jak zadbać o bezpieczeństwo psa? W jakich sytuacjach zachować szczególną ostrożność?

Spacery z psem. Co może być zagrożeniem dla twojego psa?


Każdego roku media alarmują o kleszczach. Są one zagrożeniem zarówno dla ludzi, jak i psów. Napisano o nich, o tym, co mogą zrobić i jak przed nimi ochronić psy, bardzo dużo. Dlatego nie ma sensu powielać ogólnodostępnych informacji, a skupić się na innego rodzaju zagrożenia.

Bo wiosenne i letnie zagrożenia dla psów, to nie tylko wszechobecne kleszcze. Jakie jeszcze niemiłe niespodzianki mogą czekać na nasze psiaki?

Owady


Owady, wśród których trafiają się okazy niezwykle „męczące”, mogące pokąsać, użądlić. Podwyższony alert w tej sytuacji dotyczy wszystkich ludzi i psów, mających uczulenia, np. na użądlenia pszczół i os. Dobrze zatem, kiedy przed wyjściem na spacer, szczególnie w miejsca, gdzie można spotkać większe ilości owadów, odpowiednio się zabezpieczyć.

Nie ma sensu wypuszczać psa na spacer, w miejscach gdzie rośnie wyjątkowo wysoka trawa. Są to miejsca, gdzie może znajdować się masa najróżniejszych owadów, kleszczy, żmii i nie tylko. Dodatkowo pies hasający w takich trawach może być później trudny do zlokalizowania.

Węże


Węże, które co prawda nie pojawiają się stadnie w miejscach, do których chodzimy na spacery z psem, jednak mogą być sporym zagrożeniem dla naszego pupila. Dlatego starannie wybierajmy lokalizacje, gdzie się pojawiamy, bądźmy również bardzo uważni, szczególnie w przypadku spacerów po lasach, czy łąkach.

Opryski


Opryski wszelkiego rodzaju, czyli coś, co praktycznie można spotkać wszędzie. Miejskie tereny zielone wymagają pielęgnacji, a żeby było tanio i szybko, najlepiej np. spryskać chwasty. Podczas spacerów po miejskich parkach, zwracajmy uwagę na komunikaty. Może się oczywiście zdarzyć, że po spryskaniu trawy, krzaków, nie będzie żadnej informacji. Jeżeli nasz pies będzie hasał w miejscach spryskanych chemią, a następnie zaczną pojawiać się oparzenia, to natychmiast należy udać się do kliniki weterynaryjnej.

Trutki


Trutki na szczury, których coraz więcej w naszym krajobrazie. Ostatnimi czasy odnotowuje się coraz więcej szczurów w dużych miastach. Do walki z nimi używa się tradycyjnych trutek. Administracje osiedla, władze samorządowe informują o takich działaniach, gdyż trutki są zagrożeniem dla wszystkich istot żyjących. Są one jednak rozkładane na ziemi, np. w śmietnikach i ich pobliżu. Warto więc pilnować psa w takich miejscach, aby przypadkowo nie zjadł trutki na szczury.

Resztki


Jedzenie, zarówno to w całości, jak i resztki. Różnego rodzaju imprezy plenerowe, spotkania przy grillu mają to do siebie, że pozostają resztki jedzenia. Nie wszyscy jeszcze nauczyli się po sobie sprzątać, dlatego może się zdarzyć, że pies na spacerze „zgarnie” kawałek starej kiełbasy, czy mięsa z kośćmi. Chrońmy nasze psiaki przed tego typu „żywnością”, gdyż w najlepszym wypadku taki posiłek skończy się dolegliwościami układu pokarmowego. W innych sytuacjach może okazać się, że dojdzie do uszkodzenia żołądka, jelit. Inną ”atrakcją” żywieniową są wszelkiego rodzaju kiełbasy, innego rodzaju żywność, naszpikowana np. szpilkami czy gwoźdźmi. Osiedlowi wielbiciele psów lubują się w tego typu „podrzutkach”. To ogromne zagrożenie dla psów, mogące skończyć się ogromnym cierpieniem.

Szkło


Szkło, czyli częsty gość miejskich trawników, terenów parkowych. To problem, z którym muszą się mierzyć właściciele psów. Czworonóg nie wie przecież, że nadepnięcie na szkło zakończyć się może raną. Dlatego miejsca, gdzie możemy się spodziewać potłuczonych butelek, należy po prostu omijać.

Rośliny trujące


Rośliny trujące, w tym barszcz Sosnkowskiego. Uważajmy na wszelkiego rodzaju trujące rośliny, a także barszcz Sosnkowskiego. Kontakt z nimi to nic przyjemnego, w najlepszym wypadku pies (ale i również ludzie) będą narażeni na pojawienie się na ciele ran.

Inne zwierzęta


Leśne spotkania z innymi zwierzętami, w tym z dzikiem. Dziki „przejmują” miasta i obecnie ich pojawienie się na osiedlach nie jest niczym dziwnym. Natomiast co się tyczy spotkań z dzikami w mieście, czy też w lesie, to lepiej ich unikać. Nie ma co ryzykować ataku, po prostu jak najszybciej należy się oddalić.

Zbiorniki wodne


Zbiorniki wodne, jeziora, stawy. Szczególnie w trakcie upalnych dni, zarówno ludzie, jak i psy marzą o schłodzeniu się w wodzie. Jezioro, stawy, zbiorniki wodne są kuszącą perspektywą, kiedy temperatury osiągają wysokie poziomy. W trosce o własne i psa bezpieczeństwo należy jednak unikać miejsc, których nie znamy. Nie wiemy, jaka jest głębokość, nie wiemy, co leży na dnie. Wszystko to stanowi zagrożenie, zarówno dla życia ludzkiego, jak i psiego.

Doły i rowy


Doły, rowy, które mogą być zagrożeniem w trakcie spacerów z psem na łąkach. Warto sprawdzać teren, po którym spacerujemy z psem, szczególnie kiedy pewne jest, że psiak będzie biegał, ganiała, czy aportował. Może się wszak okazać, że w najbliższej okolicy znajdują się niewidoczne w pierwszej chwili rowy, czy doły.

Pies w domu i zagrożenia, które mogą go tam spotkać


Warto również zwrócić uwagę na zagrożenia, które mogą czekać na psiaka w czterech ścianach. Różnego rodzaju owady na świeżym powietrzu, mogą również zaatakować psa w czterech ścianach. Nie unikniemy tematu otwartych okien, kiedy na dworze jest skwar. Tym samym możemy spodziewać się wizyt nieproszonych gości. Warto więc monitorować sytuację, a kiedy pojawi się w domu pszczoła czy szerszeń, szybko należy takiego gościa wyprosić.

Zwracajmy również uwagę na to, jakich preparatów, odświeżaczy używa się w domu. Niektóre ze składników w nich zawartych mogą być wyjątkowo niebezpieczne dla naszych psów. Od alergii do zatrucia, wszystko jest możliwe.

Czy możemy uchronić psa przed zagrożeniami?


Oczywiście jesteśmy w stanie ochronić naszego psiaka przed różnego rodzaju zagrożeniami. Naturalnie sposobem na to nie będzie zamknięcie się w czterech ścianach i niewychodzenie na spacer. Po prostu bądźmy przewidywalni, myślmy w trakcie spacerów z psem. Chodźmy w miejsca, które już doskonale znamy. Istotne jest również nauczenie psa pewnych zachowań, np. niesięgania po jedzenie, które nie daje mu pan lub członkowie rodziny. Miejmy również w domu podręczną apteczkę dla naszego czworonożnego przyjaciela.

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

jak oduczyc psa zlych nawykow blog o psach

Złe ludzkie nawyki, które „przechodzą” na psy

3 kwietnia, 2019
Savoir vivre psiarzy blog o psach z psiego punktu widzenia

Savoir-vivre psiarzy

18 kwietnia, 2019
Wyświetlenia: 544