logo

Bolończyk

simplie Rasy psów 21 listopada 2019 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 4 / 5. Ilość ocen: 4

Bolończyk to rasa, która wywodzi się z Wysp Kanaryjskich oraz Malty. Poprzez marynarzy, pies dotarł do Włoch, a z uwagi na ogromną popularność wśród bolońskiej arystokracji, zaczął być nazywany bolończykiem.

Największą popularnością wśród włoskich wyższych sfer, rasa cieszyła się w epoce Odrodzenia. Wiek XIX to powolny zmierzch popularności bolończyków, którym groziło wymarcie. Jednak starania miłośników tej właśnie rasy spowodowały, że obecnie bolończyki to znakomite psy do towarzystwa.

Charakter Bolończyków


Psy tej rasy cechuje niezbyt duży temperament, a równocześnie mowa o dużej inteligencji oraz wrażliwości. Ich prezencja powoduje, że są niezwykle eleganckimi psami. Bolończyk stanie się nieodłączonym towarzyszem rodziny, gdyż bardzo szybko przywiązuje się do człowieka.

Trzeba pamiętać, że te psy nie znoszą rozłąki ze swoim panem, dlatego trzeba mu zapewnić stale towarzystwo. Uwielbiają zabawę, dlatego osoby cierpiące na chroniczny brak czasu, lub brak sił, mogą mieć problem z bolończykami.

Wychowanie oraz szkolenie


https://www.youtube.com/watch?v=yUwK_7mX3ZY

Trzeba wiedzieć, że bolończyki znakomicie uczą się nowych sztuczek. Oczywiście szkolenie musi odbywać się w miłej, pozytywnej atmosferze, bez krzyków, czy przy negatywnej motywacji. Jeżeli szkolenie przygotowane jest w sposób ciekawy, dostarcza psu multum zabawy, to na pewno zakończy się sukcesem.

Problemem są ci właściciele, którzy uważają, że tak przemiłe pieski nie potrzebują wychowania i szkolenia. Przez zwykłe lenistwo i zaniechania może dojść do sytuacji, że pies będzie nieposłuszny.

Zdrowie rasy Bolończyk


Właściciele bolończyków chwalą sobie stan zdrowia podopiecznych. Jeżeli mowa o urazach, chorobach, to na pewno problemem mogą być zerwane więzadła. Przy aktywnym trybie życia bolończyków to częsta przypadłość.

Trzeba również pamiętać, że bolończyki mogą mieć problemy z układem kostno-stawowym, a także spotyka się infekcje uszne. Dlatego warto regularnie sprawdzać uszy swoich bolończyków. Warto także sprawdzać jak prezentuje się uzębienie bolończyka. Kamień nazębny jest często spotykaną przypadłością tej rasy.

Jak prawidłowo żywić psy rasy Bolończyk


Psy mogą otrzymywać dobrej jakości karmę, jak i jedzenie przygotowane samodzielnie przez właścicieli. Ważne, aby w jedzeniu znajdowały się suplementy, które wpływają na odpowiedni wygląd sierści. Właściciele psów muszą również uważać, aby ich nie przekarmić. Bolończyki nalezą do grupy psów łakomczuchów, co może skończyć się ich utuczeniem.

Zabiegi pielęgnacyjne


Jak najlepiej i najskuteczniej dbać o psa rasy bolończyk? Jest to pies, którego należy codziennie szczotkować i pielęgnować. Odkładanie tych czynności w czasie, doprowadzi do zaniedbania psa, przez co próba doprowadzenia futra do porządku będzie trudna i zajmie wiele czasu.

W przeciwieństwie do wielu innych ras bolończyki wymagają regularnych kąpieli. Przyjmuje się, że jedna kąpiel tygodniowo to standard. Psa trzeba również regularnie przycinać włos, dlatego wycieczki do fryzjera jak najbardziej wskazane.

Dla kogo Bolończyk


Kto powinien zdecydować się na psy typu bolończyki? Dla kogo ta rasa nie będzie odpowiednim wyborem? Przede wszystkim należy mieć świadomość, że z psem rasy bolończyk poradzi sobie każdy. Nawet osoby początkujące nie powinny mieć problemu.

Dlatego na początek to znakomity wybór. Trzeba tutaj jednak dodać, że przykładowo pies nie będzie dobrym pomysłem dla singla, który całe dnie spędza w pracy. Bolończyki wymagają uwagi, ciepła, stałego kontaktu. Zbyt długa rozłąka nie wpływa na nie pozytywnie.

Bolończyki odnajdą się na pewno w domach z dziećmi. Są również dobrym pomysłem dla osób starszych, które nie są aktywne zawodowo. Codzienny towarzysz, a dodatkowo nie wymaga od właścicieli aktywności, wybiegania. Wystarczają mu spokojne spacery.

Zalety i wady psów rasy Bolończyk


Brak linienia, łatwość w szkoleniu, wychowaniu, a także niskie koszty związane z utrzymaniem, to najważniejsze zalety związane z posiadaniem psów rasy bolończyk. Warto wspomnieć również o tym, że to psy, które doskonale sprawdzają się wśród rodzin, a także są niezwykle zrównoważone oraz spokojne.

Kiedy mowa o wadach bolończyków, trzeba być gotowym na szczególną dbałość o jego pielęgnację. Osoby, które nie mają czasu, lub nie lubią regularnie pielęgnować psów, niech poszukają innej rasy. Dodatkowo pies wymaga stałego kontaktu z człowiekiem. Ktoś, kto całe dnie przesiaduje w pracy, raczej nie będzie odpowiednim towarzyszem dla bolończyków. 

Bolończyk – grupa IX FCI, sekcja 1, nr wzorca 196


  • Pochodzenie: Włochy 
  • Wielkość: psy – od 27 do 30 cm; suki – od 25 do 28 cm 
  • Waga: od 2,5 do 4 kg 
  • Maść: czysto biała, bez śladu łat lub innych odcieni bieli 
  • Długość życia: 12-14 lat 
  • Podatność na szkolenie: bardzo duża 
  • Cena psa z rodowodem: 1800-3000 zł 

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

wyzel wegierski rasa historia wychowanie zdrowie blog o psach

Wyżeł Węgierski krótkowłosy

5 listopada, 2019
Basset artezyjsko normandzki cena rasa historia wychowanie zdrowie

Basset artezyjsko-normandzki

25 listopada, 2019
Wyświetlenia: 1150