logo

Owczarek niemiecki

simplie Rasy psów 6 października 2022 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 4.4 / 5. Ilość ocen: 16

Co się tyczy przodków owczarków niemieckich, jedna z teorii głosi, że wywodzą się od średniowiecznych psów tzw. hovawartów. Były to niemieckie psy, zamieszkujące wsie, a nazwę można przetłumaczyć jako „stróż podwórza”.

I to właśnie owe psy czyniły, bardzo starannie pilnując wiejskich zagród. Sprawdzały się również jako psy pasterskie. Warto zwrócić uwagę, że w zależności od regionu, miały różne typy. XIX wiek przyniósł zmierzch psów pasterskich.

Jednakże pod koniec ów stulecia, utworzono w Berlinie pierwszy związek, którego członkami byli miłośnicy rasy. Rok 1899 przynosi utworzenie Klubu Owczarka Niemieckiego. Dziś to największy na świecie klub związany z owczarkami niemieckimi.

Owczarek niemiecki zaczął zyskiwać na popularności. Szybko zauważono jego umiejętności i stał się typowym psem służbowym. Jedenaście lat po powstaniu Klubu Owczarka Niemieckiego, powołano do życia ośrodek szkolenia psów policyjnych.

owczarek niemiecki rasa hodowla zdjecia cena wyglad 8

Zupełnie niedawno, bo w 2011 roku, FCI postanowiła uznać nowy wzorzec owczarka niemieckiego. Ta decyzja doprowadziło do tego, że obecnie uznaje się dwie odmiany: długowłosa i krótkowłosą. Równocześnie wprowadzono zakaz krzyżowania odmian.

Historia owczarków niemieckich na ziemiach polskich jest długa. Pierwsi przedstawiciele rasy pojawili się w kraju nad Wisłą w dwudziestoleciu międzywojennym. Jednak dopiero w latach 60. XX wieku rozpoczęto hodowlę owczarka niemieckiego. Dziś to zdecydowanie top, jeżeli mowa o popularności psich ras w Polsce.

Charakter

Temperament na wysokim poziomie, a z drugiej strony opanowanie, to właśnie charakteryzuje owczarki niemieckie. Warto dodać, że jeżeli psy tej rasy zdradzają oznaki agresji, nerwowości, nie powinny być w hodowlach. Trudno takiego psa nakierować na odpowiednie tory.

owczarek niemiecki rasa hodowla zdjecia cena wyglad 6

Owczarki nie mają problemów z podporządkowaniem się opiekunowi. Doskonale sprawdzą się jako towarzystwo dzieci, ale tylko tych, które znają. Pamiętajmy, że owczarka nie można pozostawić samodzielnie z dziećmi. Rozmiary i siła mogą spowodować przypadkowy wypadek.

To pies, który wymaga od właściciela stałego kontaktu i źle znosi długie rozłąki. Nie można również zapominać o pokładach energii, które tkwią w owczarkach niemieckich. Dlatego regularne i długie spacery są koniecznością.

Owczarek niemiecki sprawdzi się idealnie jako stróż, równocześnie poprzez prawidłową socjalizację, zaakceptuje inne zwierzęta domowe, w tym również psy.

owczarek niemiecki rasa hodowla zdjecia cena wyglad 4

Wychowanie oraz szkolenie

Pies, który kocha pracę. Jego inteligencja i spostrzegawczość sprawiają, że bardzo szybko się uczy. Jego szkolenie, wychowanie nie jest skomplikowane, pod warunkiem poświęcenia odpowiedniej ilości czasu. Jako ciekawostkę warto dodać, że w Niemczech wszystkie owczarki z hodowli zdają egzamin użytkowy.

Jaki powinien być opiekun owczarka niemieckiego? Tylko osoby konsekwentne, z autorytetem dadzą sobie radę z odpowiednim wyszkoleniem psiaka. Psu potrzebna jest pozytywna motywacja, ale i również rygor (nie mylić z krzykliwością i terrorem). Nieumiejętne wychowanie owczarka to proszenie się o kłopoty w przyszłości.

Socjalizacja owczarków zaczyna się około 4 miesiąca. Warto tutaj korzystać z pomocy psich przedszkoli. Młodych psów nie można wystawiać na zbyt długie i męczące treningi. Parę sesji po kilka minut w ciągu dnia w zupełności wystarczy.

owczarek niemiecki rasa hodowla zdjecia cena wyglad 5

Zdrowie rasy

Owczarki niemieckie doskonale radzą sobie w niezbyt przyjaznych warunkach atmosferycznych. Niskie temperatury, deszcz czy śnieg to żadna przeszkoda dla psów tej rasy. Również okres wakacyjny nie będzie przeszkadzał owczarkowi.

Jednak podczas wysokich temperatur, gdy mocno przygrzewa słońce, warto psa odpowiednio chronić. Miejsce w cieniu i stała dostawa wody, to podstawy do prawidłowego funkcjonowania psów podczas upałów.

Owczarki niemieckie mogą mieć problemy z dysplazją stawów biodrowych. Jednak psy z hodowli przechodzić muszą odpowiednie badania, które wskazują, w jakim stanie są stawy biodrowe.

owczarek niemiecki rasa hodowla zdjecia cena wyglad 9

Jakie schorzenia mogą przytrafić się owczarkom? Problemy żołądkowo-jelitowe, zapalenie spojówek czy uszy. Czasami przytrafia się skręt żołądka, młodzieńcze zapalenie kości, niedoczynność tarczycy czy kłopoty z trzustką.

Jak prawidłowo żywić psy rasy owczarek niemiecki

Prawidłowa dieta dla owczarków niemieckich opiera się na: odpowiednim bilansie pokarmowym, bogactwie w witaminy i składniki odżywcze. Psa można karmić samodzielnie przygotowanymi posiłkami (plus suplementy) lub też za pomocą dedykowanych, dobrych jakościowo karm.

Zaleca się, z uwagi na wrażliwość przewodu pokarmowego, aby nie zmieniać nagle psiej diety.

Podczas pierwszego okresu życia owczarka niemieckiego, nie można go „przekarmić”. Pies nie może być otyły. Po każdym posiłku owczarek niemiecki zasługuje na odpoczynek.

owczarek niemiecki rasa hodowla zdjecia cena wyglad 1

Zabiegi pielęgnacyjne

Owczarki niemieckie to rasa, która nie potrzebuje nie wiadomo jak skomplikowanych działań w zakresie higieny i pielęgnacji. Psy oczywiście należy co jakiś czas skrupulatnie wyczesywać. Przy odmianie krótkowłosej nie trzeba robić tego zbyt często. Długowłose owczarki niemieckie wymagają czesania do dwóch razy w tygodniu.

Kąpiele serwuje się psom, gdy zajdzie taka potrzeba. Należy jednak używać szamponów dedykowanych, tak aby nie zniszczyć psiej szaty.

owczarek niemiecki rasa hodowla zdjecia cena wyglad 3

Dla kogo ta rasa

Zdecydowanie tylko osoby aktywne, mające czas dla psa, mogą zostać opiekunem owczarka niemieckiego. Jednak do tego dochodzą pewne cechy właściciela psa. Oczekuje się, że opiekun będzie konsekwentny w działaniach, jak również wyrozumiały. To rasa psa dla osób doświadczonych w obyciu z czworonogami.

Zalety i wady psów rasy owczarek niemiecki

Jakie zalety mają owczarki niemieckie? O których psich wadach powinien każdy wiedzieć?

Owczarki niemieckie to multum zalet. Najważniejsze z nich to przyjazne nastawienie do opiekuna i rodziny. To również psy, które szybko się uczą i uwielbiają różnego rodzaju szkolenia.

Kolejna zaleta związana jest z ochroną ogniska domowego. Idealna rasa do stróżowania. U owczarków ceni się również to, że są łatwe w pielęgnacji.

owczarek niemiecki rasa hodowla zdjecia cena wyglad 7

Jakich wad oczekiwać po tych psach?

Dość szczekliwe, a do tego wymagające dużej dawki aktywności.

Wzorzec

Owczarek niemiecki – grupa I FCI, sekcja 1, nr wzorca 166

  • Kraj pochodzenia: Niemcy 
  • Charakter: zrównoważony, pewny siebie, oddany właścicielowi, czujny i łatwy do wyszkolenia 
  • Wielkość: psy 60-65 cm, suki 55-60 cm 
  • Waga: psy 30-40 kg, suki 22-32 kg 
  • Szata: krótkowłosa – włos okrywowy gęsty, twardy i przylegający; długowłosa – włos okrywowy dłuższy, miękki, nieprzylegający; w obydwu odmianach wymagany podszerstek 
  • Maść: czarna z podpalaniem w odcieniu czerwonawym, płowym, żółtym lub jasnoszarym; jednolita czarna lub szara, wilczasta, czaprakowa, występuje czarna maska; mała, nierzucająca się w oczy biała plamka na piersi i jaśniejsza maść na wewnętrznej stronie nóg dopuszczalne, lecz niepożądane; podszerstek jasnoszary 
  • Długość życia: 11-13 lat 
  • Odporność na warunki atmosferyczne: duża 
  • Cena psa z rodowodem: 3000-4500 zł 

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

alaskan malamute hodowla cena wyglad rasa charakter zdjecia 7

Alaskan Malamute

4 października, 2022
Cane Corso rasa zdjecia charakter cena wychowanie szkolenie 4 1

Cane Corso Italiano

29 października, 2022
Wyświetlenia: 1142