logo

Psie mity VS prawda historyczna i naukowa

simplie Aktualności 27 czerwca 2019 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 0 / 5. Ilość ocen: 0

Często możemy spotkać się z informacjami o psach, które traktujemy z przymrużeniem oka. Brzmią jak baśnie, mity, uważane są za wymysły psiarzy. Jednak, czy należy podchodzić do pewnych kwestii w sposób lekceważący? Może jednak prawda jest zupełnie inna, a powielane mity, znajdują swoje potwierdzenie w nauce czy historii.

Pies to tylko zwierzę


Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, ale mimo tego, kiedy ktoś go traci, to wstydzi się własnych uczuć. Tęsknota, żałoba za kochanym psiakiem nie jest jednak niczym wstydliwym. Przecież już dawno temu psy były otaczane szczególnym uczuciem.

W czasach starożytnych chowane były we wspólnych grobowcach ze swoimi opiekunami. Są kraje, gdzie można znaleźć tradycyjne cmentarze dla psów. Trudno i dziś oczekiwać, że jeżeli z kimś żyło się przez kilka, kilkanaście lat, to po jego odejściu nie pojawią się żadne uczucia.

Z uwagi na przesłanki historyczne, ale przede wszystkim na ludzkie uczucia, żałoba po swoim czworonożnym przyjacielu nie jest niczym złym, wstydliwym. Powinna być powszechnie akceptowalna.

Zazdrość to uczucie obce psom


Od razu trzeba zdementować powyższy tytuł. Okazuje się, że psy są zazdrosne. Mówią o tym choćby badania naukowe. Standardowo u psów uczucie zazdrości rodzi się, kiedy pojawia się w pobliżu opiekuna inny pies czy człowiek.

Wystarczy, że psi opiekun skieruje całą uwagę na kogoś innego. Oczywiście psy mają pewien wachlarz zachowań, który ma przywrócić poprzedni stan. Tym sposobem są w bezpośredniej bliskości opiekuna, chcąc uzyskać jak najwięcej uwagi od niego.

Nie powinno patrzeć się psu w oczy


Jest to oczywiście wierutna bzdura, oczywiście, kiedy mówimy o swoim psie. Jak wskazują badania zrobione w Japonii, częsty kontakt wzrokowy z psem wpływa na wzrost tzw. hormonu miłości. Dlaczego więc wierzyć dziwnym, absurdalnym przekonaniom i unikać kontaktu wzrokowe z własnym psiakiem?

Pies zawsze dąży do dominacji


Należy wyjaśnić, że żaden pies nie będzie dążył do dominacji nad domownikami. Oczywiście tylko pod warunkiem, że każdy opiekun psa będzie umiejętnie szkolił, wychowywał swojego podopiecznego.

Pamiętać trzeba, że każda relacja opiekun-pies, powinna być budowana na zaufaniu, partnerstwie, pozytywnych uczuciach. W ten sposób zjawisko dominacji nie będzie się pojawiało.

Nagroda za odpowiednie zachowanie, dobrze wykonanie zadanie


Okazuje się, że nagroda sama w sobie nie daje aż tyle radości, co samo oczekiwanie na nią. Zachodzą tutaj reakcje podobne jak w przypadku ludzi. Więcej radości, pozytywnych emocji niesie już samo oczekiwanie na nagrodę.

Tym samym, trzeba umiejętnie szafować kwestiami nagród, nagradzania psa. Tak naprawdę ważne jest sama celebracja, stworzenie pozytywnych doświadczeń, niż skupianie się na celu, finalizacji całej operacji.

Zawsze staraj się wygrywać zabawy ze swoim psem


Kompletna bzdura, która nie powinna mieć miejsca. Stawiajmy na zabawę, jednak nie powinna być ona podparta elementem rywalizacji. Jakiekolwiek działania, które sprawią, że każdorazowe gry i zabawy z psem mają mieć zwycięzcę, mija się z celem. Najważniejsze w trakcie rozrywki jest przecież stworzenie dobrego klimatu, budowanie określonych relacji, pojawianie się konkretnych emocji.

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

Jak zaczac wspolne bieganie z psem

Jak zacząć wspólne bieganie z psem?

19 czerwca, 2019
Pomysly na zabawy z psem w domu blog o psach wychowanie psa

Pomysły na zabawy z psem w domu

27 czerwca, 2019
Wyświetlenia: 333